Krajobraz jesienny -Park Oliwski w Gdańsku, Październikowe złota godzina
porady,  album,  przepis na zdjęcie,  zdjęcia

Krajobraz jesienny – Gdańska jesień

Jesień

Krajobraz jesienny to jedne z najpiękniejszych fotografii o jakich mogę pomyśleć. Mi osobiście kojarzy się z barwami czerwoną, pomarańczową, brązową i żółtą. Pomarańczowy kolor jest najlepszy ! Do tego spadające kasztany i zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Problemem jesiennej fotografii może być krótki czas kiedy drzewa i natura mienią się kolorami. Z doświadczenia wiem, że idealne warunki długo nie trwają a musimy znaleźć czas aby wybrać się do lasu na spokojnie z aparatem w dłoni kiedy liście jeszcze będą na drzewach.

Jesienne drzewa fotografia natury i lasu 3 1024x683 - Krajobraz jesienny - Gdańska jesień

Gdzie fotografować jesień

Jesienny krajobraz to, w moim założeniu, wszystko co będzie przypominać reklamę polskiej złotej jesieni pzu. Żywe kolory, słońce i nasycone barwy gdzie ludzie są już w kurtkach, szalikach i lekkich rękawiczkach.

Gdzie fotografować podczas jesieni, lista siedmiu miejsc i pomysły :

  1. Lasy ! Dodatkowe działanie antydepresyjne
  2. Lasy i parki w mieści jak Park Oliwski w Gdańsku albo Łazienki w Warszawie
  3. Płynące liście w strumykach i rzekach.
  4. Wszędzie gdzie jest zieleń jak łąki, działki czy ogródki koło domu.
  5. Ozdoby oraz dekoracje jesienne w przestrzeni miejskiej
  6. Ciepłe, pomarańczowe światło latarni
  7. Punkty widokowe w mieście i jesienny krajobraz

Pomysły głównie oscylują w około ujęcia naturalnego obrazu jak świat wygląda przed zimą. Nawet zabetonowana przestrzeń będzie miała kilka roślin lub kwiatów, które możemy sfotografować jako wyjątek od betonowej reguły a jesiennym krajobrazem będzie pojedyncze drzewo na tle miasta. Tutaj trzeba się wykazać kreatywnym myśleniem.

Jesienne drzewa fotografia natury i lasu 16 1 495x1024 - Krajobraz jesienny - Gdańska jesień

Statyw do krajobrazu

Statyw jest w zasadzie obowiązkowy. Jesień to czas kiedy robi się ciemno bardzo szybko i będziemy prawdopodobnie musieli się nim posłużyć. Zawsze możemy wcześniej przyjść i wyjść z pracy od razu robić zdjęcia. Wtedy zdążymy na słońce. Sam ostatnio miałem takie sytuacje, że po prostu lepiej być wcześniej. Z drugiej strony takie warunki tworzą bardzo przyjemny dla oka kontrast.

zakres dyanamiczny aparat a telefon 3 683x1024 - Krajobraz jesienny - Gdańska jesień

Post produkcja

Plusem zdjęć jesiennych jest nasycenie kolorów oraz ich różnorodność. W zasadzie cały “fotoszop” robi za nas matka natura. My postarajmy się to po prostu wykadrować.

Poza podstawową obróbką nie musiałem specjalnie ingerować w fotografie. Zdecydowanie mniej pracy jeżeli odpowiednio wybierzemy porę i moment na robienie zdjęć.

Krajobraz jesieni 9 1024x683 - Krajobraz jesienny - Gdańska jesień

Zdjęcia

Zdjęcie zrobione w poniedziałek zaraz po pracy ! Po wyjściu z biura około 14 prosta trasa do domu, obiad, plecak na garb i szybko w drogę aby zdążyć póki jeszcze słońce świeci 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !