Ekspozycja w fotografii bokeh i nie tylko

Ekspozycja w fotografii

Czyli co to jest ta cała ekspozycja i z czym to się je ? W skrócie-ilość światła, jaka trafia do aparatu, aby zdjęcie było OK. Ekspozycja w fotografii określa czy posiadamy wystarczające naświetlenie sceny zdjęcia co, jest określane przez algorytm zapisany w aparacie podczas robienia zdjęcia. Algorytm ten ma różne parametry, które wpływają na wyniki.
3 główne zmienne ekspozycji:

3 główne zmienne ekspozycji :

  • Wartość przymknięcia przysłony. Mówiąc kolokwialnie – wielkość lub szerokość dziury.
  • Czas naświetlania sceny – ile nam się czasu produkuje zdjęcie w aparacie.
  • ISO-Czułość  matrycy, filmu, materiału światłoczułego czyli jakie światło sprawi, że aparat coś zauważy.

Ekspozycja w fotografii-rodzaje

  • Ekspozycja półautomatyczna-światłomierz pokazuje nam o ile wartości ekspozycji mamy prześwietlone albo niedoświetlone zdjęcie. Po skali, którą widać w polu celownika albo na wyświetlaczu możemy regulować przysłonę, czas ekspozycji oraz ISO, żeby wyrównać nasze naświetlenie. Pozwoli to na uzyskaniu różnych efektów.
  • Ekspozycja automatycznazazwyczaj na pokrętle jest to tryb programowy (standardowo literki PASM-Program, Aperture, Shutterspeed, Manual). Aparat automatycznie ustawia czas do wybranej przysłony, przysłonę do ręcznie ustawionego czasu, lub oba parametry jednocześnie według wybranego programu. Przy ustawieniu ręcznym patrząc przez celownik, możemy widzieć na podziałce czy zdjęcie jest doświetlone, czy prześwietlone.

 

e137b9092df61c3e81584d04ee44408be273ead61ab2164194f0 1280 exposure 1024x682 - Ekspozycja w fotografii bokeh i nie tylko
Tutaj przykład wyjątkowo długiej ekspozycji, na zdjęciu długi czas naświetlania potrzebny do uzyskania odpowiedniego naświetlenia sceny pozwolił na uchwycenie ruchów rozgrzanych opiłków metalu (wełna stalowa).

 

fireshow1 1024x683 - Ekspozycja w fotografii bokeh i nie tylko
Zdjęcie posiada za małą ekspozycję, jest bardzo ciemne. Z drugiej strony pozwoliło to na uchwycenie ognia, głównego tematu oraz artysty wykonującego taniec. Zdjęcie nieco rozmazane, robione bez lampy obiektywem stałoogniskowym 50 mm a czas naświetlania bym po prostu za długi. Zdjęcie nierobione na statywie.

 

BokehShots 4 1024x683 - Ekspozycja w fotografii bokeh i nie tylko
Przykład nieco prześwietlonego zdjęcia. Najczęściej, jest tu za dużo białego koloru i za mało detali. Tło, jakie udało mi się osiągnąć, nadal oddaje to, co chciałem sfotografować, czyli uzyskać kolorowy efekt bokeh na tle, po prostu ładne kolorowe kropki. Można pokusić się o mniej światła i krótszy czas naświetlania, aby uzyskać bardziej wyraźne świetliste okręgi. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy. Zawsze można też zmniejszyć jasność w post produkcji i dodać detali przez przyciemnienie zwiększając kontrast zdjęcia.

Podsumowanie

Poprawna ekspozycja w fotografii określa nam dobrze naświetlone zdjęcie. To oczywiście zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Ale jedno jest pewne, ekspozycja jest NAJWAŻNIEJSZA. Musimy mieć odpowiednią kombinację trzech wyżej wymienionych czynników aby uzyskać efekt jaki nas interesuje. Nie uciekniemy przed tym.

Pamiętaj ! Ekspozycja i światło wpadające do obiektywu jest najważniejsze !!