O czym pamiętać – fotografia krajobrazowa
Fotografia krajobrazowa – główne grzechy i to o czym pamiętać.
W zasadzie nie jest to siedem grzechów głównych ale więcej, o czym warto pamiętać i na co zwracać uwagę podczas podczas fotografowania krajobrazów. Fotografia krajobrazowa jest bardzo przyjemna a możliwość skreślenia poszczególnych punktów podczas robienia zdjęcia sprawi, że kadr będzie ciekawszy. Nasi widzowie też mogą poświęcić nieco więcej niż ułamek chwili na rzucenie okiem ale aktualnie spojrzą na zdjęcie i zastanowią się nad nich przez moment. i to o tym według mnie warto pamiętać a na pewno będzie lepiej.
Oto lista :
- Niespokojna woda – Fotografując jezioro albo zatoczkę z cichą wodą dobrym pomysłem byłoby ująć taflę wody jak lustro. Powinna ona odbijać to co nad wodą z jak najlepszym oddaniem detali.
- Zamrożona woda w wodospadach , fontannach – Najlepiej jakby woda była wręcz jedwabna, rozmyta i gładka. Tutaj potrzebować będziemy potrzebować dłuższego czasu naświetlania. Dokładnych danych wam nie zdradzę, wszystko zależy od siły nurtu oraz tego jak mocno rozmyty efekt chcemy uzyskać. Eksperymentować.
- Puste niebo – osobiście uważam, że po prostu to wygląda jak kawałek niebieskiego koloru na zdjęciu, warto by tam zastać jakieś chmury aby dodać dramaturgii przy cieniach albo po prostu żeby coś tam się działo. No ale oczywiście jak komu leży, pomyślcie nad tym. Choćby przecinający niebo samolot zawsze będzie nieco lepszym rezultatem.
- Ostre słońce – pamiętajcie, że światłomierz zacznie świrować i zdjęcie może wyjść z kiepską ekspozycją, spróbować można niższej ekspozycji niż nominalna a kolory odzyskać w post produkcji.
- Przekrzywiona linia horyzontu – podoba wam się krzywe zdjęcie ? serio ? Jeżeli już się na to połasicie to żeby to miało ręce i nogi 😉
- Detale w pobliżu krawędzi – odwracają uwagę od głównego tematu, który “powinien” być “wewnątrz” kadru, mogą acz nie muszą dodawać uroku. Ja bym nie ryzykował albo zrobił dwa zdjęcia 😉
- Pierwszoplanowy element – temat – to jest główny temat zdjęcia, musi przede wszystkim być a do tego być wyraźny. Ktoś to patrzy na zdjęcie powinien wiedzieć o czym ono jest i co ma z niego wynieść. Temat powinien być prosty. Pomaga.
- Inne – szare niebo, nieostre elementy (za mało przymknięta przesłona), jakieś brudne pniaki czy ogólnie nuda.
Najciekawsza ? Sam wolę krajobraz bokeh ;P
Fotografia krajobrazowa osobiście jest dla mnie jednym z ciekawszych zajęć z aparatem. Trzeba tylko gdzieś pojechać, mamy więc i okazję pozwiedzać, podróżować oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia do albumu albo na fejsa. Warto pamiętać chociaż o kilku albo o jednej uniwersalnej zasadzie – zawsze zastanówcie się nad kadrem.
Tutaj więcej zdjęć krajobrazu : Krajobrazy www.BokehPhotos.pl na ClickASnap