Spacer CzarnySzlak 2016 10 15 00398 e1485840218449 - Jak fotografować kwiaty
porady,  jak fotografować,  zdjęcia

Jak fotografować kwiaty

Jak robić zdjęcia kwiatom, czyli…

Jak fotografować kwiaty ? Odpowiedź to: perspektywa ! Zawsze, gdy spacerujemy po ogrodzie, parku lub ogródku nasza perspektywa spojrzenia na kwiat pada z góry.
Jest to nasz naturalny odbiór kwiatów, z pozycji stojącej, tak widzimy je najczęściej, przez to te zdjęcia będą wyglądały przeciętnie. Zwyczajnie. Warto spróbować dodać do prezentacji kwiata na fotografii nieco niecodzienności i odmiennego widoku. Aby, przyciągnąć uwagę należy zaprezentować znany już temat na nowy sposób. Jednym z najprostszych oraz efektownych sposobów jest zmiana perspektywy, zamieńmy perspektywę człowieka na przykładowo perspektywę żaby. Zejdźmy na ziemię i zróbmy zdjęcie z ich poziomu. Możemy też pokusić się o zrobienie zdjęcia od spodu, wszystko zależy od naszej kreatywności. Pamiętajmy, że powinno to być coś nowego.

Jak fotografować kwiaty-przykłady zmiany perspektywy:

Zdjęcie Dalii, zrobione z bardzo bliska, obiektyw Canon 50mm, F1.8, zdjęcie ma na celu ukazanie powtarzalnego wzorca płatków i przyjrzenie się kwiatu z bliska.

Red flower 1024x604 - Jak fotografować kwiaty

 

Po lewej mamy Oset, obiektyw to Canon 50mm, F 1.8. Efekt bokeh pomaga uwidocznić temat samego kwiatu, aczkolwiek ginie on nieco w detalach tła i pozostałej części rośliny.

Po prawej zdjęcie z poziomu kwiatu, niestety nie wiem co to jest 😉 Rośnie na szlaku do Murowańca-schronisko w tatrach po wschodniej części od Świnicy. Tutaj wystarczyło kucnąć i sfotografować podłużne “bawełniane” płatku kwiatu. Zdjęcie robione zwykłym telefonem z manualnymi ustawieniami w celu maksymalnego rozmycia tła.

Spacer CzarnySzlak 2016 10 15 00398 200x300 - Jak fotografować kwiatyPieniny Tatry 2016 09 13 00494 200x300 - Jak fotografować kwiaty

 

W razie braku laku lub po prostu kwiatów w okolicy zawsze mamy do dyspozycji kwiaciarnię. Warto zaopatrzyć się w kilka różnych kwiatów, nie zapomnijcie o wyrwaniu brzydkich płatków. Kupcie, te które wam się podobają i czas robić zdjęcia. Tło najlepiej czarne albo białe i zachęcam was do eksperymentowania. Do tego może przydać się zraszacz z wodą, aby kwiaty wyglądały jak zroszone deszczem.

Najlepsze do fotografowania kwiatów byłyby makro obiektywy oddające je w skali 1:1, aczkolwiek dobry zoom i nieco post produkcji również potrafi zachwycić. Jako zamiennik możemy wykorzystać makro soczewkę lub po prostu obiektyw o małej głębi ostrości jak popularne i tanie 50tki.

Jak widzicie ująć temat kwiatów można bardzo różnie, to jak fotografować kwiaty zależy tylko i wyłącznie od naszej kreatywności i pomysłu. Zawsze warto się zastanowić jak zrobić zdjęcie. Także, do dzieła ! Aparat w rękę i biegiem na łąkę albo poczekajcie do wiosny, bo jest zima … 😉

Więcej zdjęć kwiatów znajdziecie np. tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !