explozer 1140x1710 - Jak fotografować koncerty czyli fotografia koncertowa
porady

Jak fotografować koncerty czyli fotografia koncertowa

  Jak fotografować koncerty, czyli fotografia koncertowa

  1. W tym jak fotografować koncerty oraz przy fotografii reportażowej nie powinno się, w zasadzie nie należy, używać lamp błyskowych. Na chwilę załóżmy, że tę jedną kwestię mamy z głowy. Najważniejsze jest ujęcie tematu, jaki chcemy pokazać. Pamiętajcie o tym, aby maksymalnie otworzyć przysłonę. Pozwoli to na rozmycie tła oraz otrzymanie poprawnej ekspozycji przy krótszym czasie naświetlania i mniejszym ISO. Pamiętajcie, że głębia ostrości będzie rzędu milimetrów lub centymetrów w zależności od otwarcia przysłony.
  2. Eksperymentuj z ciasny kadrem, maksymalne zbliżenie na obiektywie, jaki posiadacie albo po prostu postarajcie się podejść pod scenę o ile to tylko możliwe.
  3. Najtrudniejsze do osiągnięcia to zamrożenie kadru. Serio… latają, biegają, skaczą a Ty w tej ciemności musisz uchwycić moment… nie nie jest to takie „hop hyc”. Najważniejszy jest czas naświetlania. Każdy ma własne minimum, ale umówmy się na 1/125 sekundy to taka wartość, kiedy jest OK częściej niż rzadziej. Zależy wszystko od koncertu i tego jak świrują na scenie. Jak możecie sobie pozwolić na krótszy czas, bo macie poprawną ekspozycję – zazdroszczę. Na dużych imprezach światła nie brakuje i nie powinien to być problem, czasem jednak oświetlenie jest po prostu słabe. Sam miałem przypadek zdjęć gdzie na 50 mm F1.8, ISO 6400 to po prostu było za mało a nawet jakbym miał statyw nic by to nie dało.
  4. Wygodnie jest robić zdjęcia programowa z nastawieniem czasu jednak nie zdziwmy się gdy ekspozycja będzie za słaba. Jak walczyć ze słabym światłem.
  5. Skoro już mamy fotki i widać ziarno od szumów spowodowane dużym ISO to zostaje nam wyostrzanie. W większości programów należy wykorzystać opcję / suwak Luminance i podciągnąć go w prawo. Sprawi to, że nasze zdjęcia staną się “gładsze” ale uważajmy, aby nie były za bardzo rozmyte.

Dla zdesperowanych

Gdy jesteście zdesperowani zostaje lampa, aczkolwiek uprzedzić wypada i grających i ludzi, dla których te zdjęcia robimy ;).

Więcej zdjęć na fejsie tutaj.

IMG 2048 683x1024 - Jak fotografować koncerty czyli fotografia koncertowa
Brak flesza, ciemny kard, rozjaśniany w post produkcji. Jak widać słonecznie nie było ;).
mainguitarr 683x1024 - Jak fotografować koncerty czyli fotografia koncertowa
Koncertowa gitara-głębia ostrości na gitarzystę. Pierwszy plan oraz tło jest rozmazane, 50 mm, F 1.8. Tutaj akurat flesz.
KoniecSezonuKoncertowego  2016 10 08 002 1024x525 - Jak fotografować koncerty czyli fotografia koncertowa
Tutaj zdjęcie w zasadzie poruszone delikatne i nie jest do końca wyraźne. Padało, było mało światła a rozmazanie w post produkcji troszeczkę rozmyło kadr.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !