Przestrzeń negatywna i minimalizm w fotografii - lampa uliczna
porady,  jak fotografować,  jak uzyskać efekt,  podróże,  przepis na zdjęcie

Przestrzeń negatywna w fotografii

Przestrzeń negatywna w fotografii to część kadru, która otacza główny element zdjęcia. Część zawierajacą obiekt fotografowane to “przestrzeń pozytywna”. Są to raczej abstrakcyjne określenia. “Pusta” i “negatywna” przestrzeń kadru mają podkreślić temat zdjęcia. Prowadzić oko prosto do miejsca gdzie potrafimy łatwo zauważyć i poznać obiekt.

Minimalizm w fotografii 15 683x1024 - Przestrzeń negatywna w fotografii

Po co nam to ?

Dodatkowo pusta przestrzeń pozwala “odpocząć” oczom. Przy zdjęciach z dużą ilością detali wzrok potrafi się męczyć. Biega pomiędzy elementami zdjęcia. Chcemy dojrzeć wszystkie szczegóły i je zrozumieć. Przy mniejszym temacie kadru jest nam lżej widzieć obiekt i traktować go jako całość. Na detale będziemy zwracać uwagę gdy już zapoznamy się ze zdjęciem “z grubsza”.

Oba style to zabiegi artystyczne z jakich możemy korzystać robiąc zdjęcia. Możemy śmiało eksperymentować podczas zdjęć miasta albo natury. Wielkie panoramy i szerokie kadry również będą

Jak to zrobić

Najłatwiej znaleźć pojedyncze, wyizolowane, odseparowane i samotne tematy do fotografowania. Mogą to być kwiaty, kawałki architektury, pojedynczy ludzie na pustej ulicy, krajobrazy nad morzem, chmury na niebie, wysokie budynki lub detale w przedmiotach.

Warto też otworzyć przysłonę co dodatkowo podkreśl temat i rozmyje tło aby nie odciągało uwagi od pierwszego planu. Potrzebny będzie “szybki” obiektyw.

Często oba style (minimalizm i przestrzeń negatywna) mogą ukazywać nasz temat i porównywać go do czegoś innego. Przykładowo mały statek na wielkim ocenia. Motyl po prawej stronie rozmytego zielonego tła albo muszelka na plaży. Wszystko po to aby odpowiednio nadać ton oraz emocje naszym fotografiom. W tym przypadku zazwyczaj stonować i wygasić oraz uspokoić przekaz.

image 1 1024x576 - Przestrzeń negatywna w fotografii

Przykłady przestrzeni negatywnej

W skrócie zdjęcie powinno mieć dużo miejsca do oddychania, przestrzeni która jest tylko dodatkiem do zdjęcia. Wypełnieniem kadru i podkreśleniem tematu. Zdjęcia są delikatne w odbiorze i nie musimy zastanawiać się nad tym co przedstawiają. Możemy się skupić na własnej interpretacji fotografii.

Więcej przykładów : fotografia minimalistyczna TUTAJ oraz negatywna przestrzeń TUTAJ.

Różnica czyli minimalizm vs przestrzeń negatywna

Wyobraźmy sobie, że minimalizm to mała ilość pociągnieć pędzlem, mała ilość detali. Przestrzeń negatywna to duża pusta przestrzeń, pustka. Jak przykładowo niebo albo ocean. Jej pozytywna część może być bardzo szczegółowo jak np. miasto albo port.

Przestrzeń negatywna i minimalizm są od siebie niezależne. Mogą ale nie muszą występować razem.

Podsumowanie

Przestrzeń negatywna pozwala w bardzo prosty sposób wykadrować zdjęcie. Może dodać emocji do zdjęcia oraz sprawić, że będą wyglądać bardziej artystycznie. Najprostszy sposób to zastosowanie zasady trójpodziału. Po prostu ujmij temat w 1/3 kadru, na przekątnych, przykład poniżej. Tutaj wiewiórka to główny temat z dodatkiem zdjęcia i dużą ilością “pustej” trawy.

A wy jak uważacie ? Co jest ciekawsze i dlaczeg o ? Minimalizm czy może szukanie kadrów z dużą “pustą” przestrzenią negatywną ?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !