jak znaleźć kadr w lesie
wyzwanie,  porady,  zdjęcia

Jak znaleźć kadr w lesie – ćwiczenie oka

Jak znaleźć kadr w lesie

Jak znaleźć kadr w lesie to dzisiejszy wpis o wyrabianiu w sobie percepcji w znajdowaniu tematów do zdjęć. Zasadniczo można powiedzieć, że to małe wyzwanie fotograficzne. W teorii wszystko co spotkamy na naszej drodze, ujęte w odpowiedni sposób, będzie warte zdjęcia i może być bardzo udanym zdjęciem. Wcześniejsze zaplanowanie i przemyślenie fotografii pozwala nam na lepsze podkreślenie przekazu kadru przez co jasno określimy temat fotografii.

Najważniejsze pytania jakimi kieruję się przy fotografowaniu. Całe dwa.

jak znaleźć kadr w lesie lasy oliwskie - Jak znaleźć kadr w lesie - ćwiczenie oka

Co chcę otrzymać na zdjęciu ?

W tym wpisie chce po prostu znaleźć kadr i fotografie krajobrazową. Fotografię natury. Myślę też o światłocieniu, może o poranku będą promienie słońca, które uchwycę. Do tego zawsze można wypełnić kadr danym tematem zdjęcia ukazując szczegóły jak przykładowo zdjęcia makro szyszki (w sensie z bardzo bliska).

Przykładowo chciałbym zrobić zdjęcie promieni słońca, które prześwitują przez igliwie drzewa i padają na ściółkę w zagajniku. Inny pomysł to wypełnienie kadru leśnym owocem lub kwiatem albo zrobienie zdjęcia makro szyszki lub chrabąszcza i ukazania detali. Bardzo chętnie do tego wykorzystam obiektyw 50mm (75mm na apsc), aby uzyskać płytką głębię ostrości co pozwoli na uzyskanie bokeh oraz lepiej podkreśli temat.

Inspirację na zdjęcia TUTAJ oraz moje wcześniejsze fotografie TUTAJ i TU.

jak znaleźć kadr w lesie pajęczyny nad skarpą - Jak znaleźć kadr w lesie - ćwiczenie oka

Jak to otrzymać na zdjęciu ?

No właśnie. odpowiedź na pytanie jak znaleźć kadr w lesie jest prosta. Trzeba szukać i fotografować. Szukać tak długo, aż będziemy zadowoleni.

Robienie zdjęć, które nam się nie podobają i których nie jesteśmy pewni jest bardzo ważne. “Złe” zdjęcia pozwalają nam stwierdzić co nam się nie podoba i dlaczego. Pozwoli nam to zastanowienie się i przeanalizowanie naszych umiejętności i tego jak robimy zdjęcia.

Po długich poszukiwaniach wyrobimy sobie styl. Bo to co nam się podoba, wpadnie nam w oko. Zdjęcia jakie nam się podobają wzmocnią efekt i nasz styl. Będziemy w pewnym momencie znajdować podobne kadru i fotografować je w podobny sposób. Do tego oczywiście dochodzi kwestia obróbki zdjęcia.

Jak znaleźć kadr w lesie 33 1024x701 - Jak znaleźć kadr w lesie - ćwiczenie oka

Wyruszamy w plener i szukamy kadru !

Poniżej zdjęcie polany w lesie gdzie na terenie widocznym na tym zdjęciu szukałem kadrów do fotografowania i chciałem uzyskać zdjęcia o których myślałem powyżej.

Pytanie : Czy to zdjęcie przedstawia coś co według was jest atrakcyjnym miejscem do robienia zdjęć ? Jeżeli tak, to ok, jeżeli nie to popatrzcie poniżej i zobaczcie co udało mi się “wyciągnąć” z tej przestrzeni.

Ta sama zasada tyczy się każdej fotografii. Czy to moda, fotografia miejska, krajorazowa i produktowa czy inne.

“Szukajcie a znajdziecie”

Jak znaleźć kadr w lesie 27 1024x683 - Jak znaleźć kadr w lesie - ćwiczenie oka

Znalezione kadry w lesie – galeria

Robione obiektywem kitowym Canon 18-55 IS STM a w głównej mierze Canon 50mm. Lubię stałoogniskowe obiektywy bo są ostrzejsze i pozwalają uzyskać płytszą głebię ostrości. Nie wszystkie kadry są warte czegokolwiek ale kilka mi się podoba. Zazwyczaj kiedy temat zdjęcia jest jasny i kompozycja prosta. Jest to coś co warto zapamiętać a 3 godziny na całą wycieczkę wraz z dojazdem nie poszły na marne :).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !