Fotografia miejska czyli fotografie Gdańska - panorama Długiego Pobrzeża
zdjęcia,  czarne zdjęcia,  porady,  wyzwanie

Fotografia miejska czyli fotografie Gdańska

Fotografia miejska czyli fotografie Gdańska to wpis o szeroko pojętych zdjęciach w miejskiej przestrzeni. Tematów do fotografowania w mieście jest bardzo dużo z możliwością zawężenia interesujących nas kadrów do np. ludzi, pomników, gry światłocienia czy może nawet drzwi od starych kamienic jakie możemy spotkać na Długim Targu.

Fotografia Uliczna Gdańsk 15 683x1024 - Fotografia miejska czyli fotografie Gdańska

Temat zdjęć

Tutaj nie chciałem się ograniczać aczkolwiek interesowała mnie architektura ukazująca żyjące miasto z naciskiem na fronty budynków i kamienic.

Gdańsk 28092019 6 1024x289 - Fotografia miejska czyli fotografie Gdańska
Prawie jak Novigrad 😉

Aby ułatwić swoje zdania pamiętajcie o temacie. Gdy szukamy kadrów możemy ustalić przed sesją konkretny temat zdjęć jak np. pomniki. Wtedy przy wyjściu na miasto w celu fotografowania będzie nas interesować bardzo wąska tematyka i skupimy się na odpowiedniej kompozycji zamiast szukaniu odpowiedniego pomnika. Mniejsza ilość rzeczy do fotografowania może przełożyć się na lepsze zdjęcia. Nie sztuką jest zrobić zdjęcie pięknej scenerii ale przedstawienie tego co mamy w najlepszy możliwy sposób.

Fotografia z jednym kolorem przykłady zastosowania barw 1 729x1024 - Fotografia miejska czyli fotografie Gdańska

Fotografia miejska to milion tematów

Lista 10 tematów i tego co możemy fotografować w mieście :

 1. Ludzie na ulicy – tutaj Henri Carter Bresson to mistrz, którym możemy się inspirować.
 2. Fronty budynków i architektura – kamienice
 3. Pomniki
 4. Elementy architektury jak drzwi, rzygacze, rynny, zegary słoneczne.
 5. Gra światłocienia – jak przykładowo Sean Tucker.
 6. Schody i ludzie pędzący w wirze życia
 7. Bramy miejskie i przejścia jak np. Złota i Zielona Brama w Gdańsku.
 8. Komunikacja czyli perony kolejki, stacje tramwajowe i podobne.
 9. Parki miejskie i fontanny.
 10. Skwery i place
 11. Panoramy !
 12. Plener i po prostu scenki rodzajowe jak płynie i toczy się życie.

Tematy te to w zasadzie kategorie elementów jakie znajdziemy w miejskiej przestrzeni. Dodatkowo możemy też podzielić te zdjęcia na okres i czas kiedy je robimy. Możemy wybrać porę roku, dnia. Robienie zdjęć z turystami i ludźmi w trakcie pracowitego sezonu albo fotografować w nocy lub nad ranem kiedy ulice są puste. Przykładowo złota godzina to może być jedyny czas kiedy chcemy robić zdjęcia. Oczywiście styl obróbki zdjęcia to też coś co pozwoli lepiej ukazać historię i emocje połączone z tymi zdjęciami.

Gdańsk 28092019 1 846x1024 - Fotografia miejska czyli fotografie Gdańska

Czym fotografować miasto ?

Najlepiej fotografować miasto czymś małym co wygląda na amatorski sprzęt turystów. Wszyscy są przyzwyczajeni do widoku profesjonalistów z aparatami większymi od ich głowy i wtedy każdy podświadomie chce wyjść jak najlepiej i będą się modlić, żeby nie być na zdjęciu. Z drugiej strony może to pomóc jak chcemy, żeby nam nie włazili w kadr 😀

Mały aparat zapewni nam spokój i przede wszystkim wygodę. Matryca mikro 4/3 albo APSci do tego stało ogniskowy obiektyw w typie “naleśnika” na pewno nie będzie rzucać się w oczy tak jak pełna klatka z dużym obiektywem 24-70 f2.8 😉

Sam uważam, że canon T5 z pięćdziesiątką jest bardzo mały. Mniejsze aparaty to mikro cztery trzecie jak Lumix, Fuji czy Olympus.

Canon obiektyw szerokokątny Canon 10 18mm budowa 6 1024x683 - Fotografia miejska czyli fotografie Gdańska

Fotografie Gdańska

Galeria z przykładowych zdjęć jakie zrobiłem spacerując po Gdańsku i ucząc się fotografii. Przede wszystkim miałem na myśli ćwiczenie kompozycji, kadrowania a następnie koloryzacji zdjęć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !