Rodzaje fotografii - fotografia uliczna
porady,  najważniejsze

Rodzaje fotografii jakie powinno się znać

Rodzaje fotografii jakie powinno się znać

Rodzaje fotografii oraz ich krótki opis wraz z listą stylów jakie warto znać. Może coś z tego przypadnie nam do gustu i będziemy wiedzieć co fotografować następnym razem kiedy złapiemy za aparat. Większość tych “niszy” powstała w wyniku ciągłego fotografowania ludzi, ubrań, miejskich scenerii lub krajobrazów.

Aby być oryginalnym i uniknąć powtarzania kadrów trzeba było szukać coraz to nowych sposobów na ujęcie danego tematu, stąd wszystkie rodzaje fotografii mają drugie dno jeżeli zaczniemy je zgłębiać. Każda z nich może być specjalizacją samą w sobie ale warto spróbować wszystkiego. Sami po czasie poczujemy do czego nas ciągnie, co nam wychodzi oraz co sprawia przyjemność.

Fotografia portretowa

Uchwycenie w kadrze ludzi, mimiki twarzy, emocji dobrych, jak i tych złych oraz po prostu człowieka, to główne zainteresowanie tego typu fotografii. Portrety mogą być robione z bliska, mogą to być zdjęcia całej sylwetki lub nawet w miejscu pracy gdzie portret człowieka to tylko część ogólnego kadru. Zazwyczaj staramy się ująć twarz drugiej osoby z wyraźnym zaznaczeniem oczu jako zwierciadeł duszy.

Rodzaje fotografii portretowej i typy portretu jakie powinno się znać :

Portret klasyczyny

Jest to wizytówka osoby, jej prezencja. Porównajcie portret ze zdjęć przed wojennych z historycznych czasów a aktualnie foteczki na instagramku. Tutaj rozmawiamy o tych pierwszych. Churchill.

Portret środowiskowy

Jest wykonywany w miejscu, z którym osoba fotografowana jest bardzo związana, czy to praca, czy to hobby, czy to mundur.

Portret stylizowany

Styl zgodnie z tym w co przebierzemy modela lub modelkę. Może służyć do sprzedaży konkretnych rzeczy jak odzież sportowa lub gotyckie akcesoria.

Glamour i buduoir

Pierwsze ma być sexy drugie ma być bardziej intymne, koronkowe, kobiece. Ładna Pani ładne zdjęcia, proste 😉

Moda

Zdjęcia ukazujące mode, ubrania i to jak nosi się dana osoba albo przedstawiające jakieś zjawisko – np. Hipsterskich brodaczy nad Motławą wcinających wegańskiego kebaba w koszuli w kratę

Możemy też podzielić rodzaj fotografii portretowej ze względu na “proporcje osoby” na zdjęciu i tak :

  • En face – pełny front – zdjęcie twarzy prosto przed nami
  • Profilowe – z boku
  • Popiersie
  • 3/4 – od kolan
  • Pełna sylwetka

Więcej o “proporcjach” portretu przeczytacie na WIKI TUTAJ.

Krajobraz i pejzaże

Pejzaże i krajobrazy to fotografia przedstawiająca naturę i zjawiska atmosferyczne. Bardzo ważne tutaj jest światło – poranki, wschody słońca oraz zachody i wieczory mogą zapewnić nam bardzo widowiskowe zdjęcia podczas odbijania się promieni słonecznych o atmosferę.

Poza obcowaniem z naturą, lasem, przestrzenią musimy pamiętać, że samo to do nas nie przyjdzie. Musimy znaleźć się w miejscu jakie będziemy fotografować czyli najważniejsza w tym przypadku jest lokacja, lokacja, lokacja. Prawie jak z otwieraniem własnego pubu. Warto pamiętać, że to bardzo ulotne chwilę, śnieg może stopnieć a kwiaty mogą zwiędnąć i nie zdążymy już ich w tym roku sfotografować.

Jednak przygotowanie na pogodę, szukanie miejsca, zabranie statywu lub nawet długi czas naświetlania zdecydowanie pomogą uzyskać świetne zdjęcia.

Długi czas naświetlania

W zasadzie wszystkie rodzaje fotografii mogą korzystać z długiego czasu naświetlania. W fotografii krajobrazu czas naświetlania spełnia bardziej kluczową rolę. Ma bardzo duży wpływ na wygląd wody, nieba i wszystkiego co się rusza jak liście na drzewach. Jednym z fotografów jakich znam, który stosuje niemalże wyłącznie długie czasy naświetlania jest Attilio Ruffo.

Kapitalne zdjęcia krajobrazu jednakże do długiego czasu naświetlania potrzebne nam są przede wszystkim FILTRY ND. Ograniczają one ilość światła wpadającego do sensora wydłużając czas naświetlania potrzebny do uzyskania odpowiedniej ekspozycji.

Dzięki temu wszystko co się rusza zostaje “rozmazane”, przede wszystkim chodzi nam o niebo i wodę aby uzyskać kremowy, bajeczny, rozmyty efekt. Zawsze możemy zrobić dwa zdjęcia a potem nałożyć je na siebie w post produkcji.

Komercyjna, reklamowa – produktowa i jedzenie

W tej kategorii znajduje się w zasadzie wszystko co tylko możemy fotografować aby to potem sprzedać i zarobić hajs. Przede wszystkim nasz klient, żeby miał co wrzucić na stronę i zachęcić kupujących. Przyciągnąć klientów lub zrobić im smaka na naszego burgera. Tutaj chciałem głównie zaznaczyć dwa rodzaje.


Fotografia produktowa

Czyli kreatywne fotografowanie danego produktu aby reszta świata chciała go mieć. Świetny filmik odnośnie tego jak się za to zabrać nagrał Peter McKinnon. W skrócie wystarczy zacząć fotografować przedmioty w coraz to bardziej dopracowanej koncepcji, scenerii, pomyśle,kompozycji i aranżacji. “Tylko” 🙂 Niestety nauka czyni mistrza, więc za aparat i do dzieła. Może to być bardzo kreatywne a wyniki cieszą gdy uda nam się zrealizować i uwiecznić naszą wizję.

Fotografia jedzenia

To w zasadzie to samo co wyżej. Podkreślam to tutaj ponieważ każdy z nas może gotować i zacząć to fotografować we własnej kuchni. Nie mylcie tego z fotkami waszych kiełków na instagrama… Przykłady moich zdjęć ze starego bloga o burgerach.

BurgermaniaqLogo - Rodzaje fotografii jakie powinno się znać

Fotografia stockowa

To wszystkie zdjęcia jakie mogą reklamować dany produkt bez konkretnego loga czyli nie ukazując innych marek na zdjęciach. Przykładem są te cudownie szczęśliwe portrety osób zadowolonych z życia, które w jakiej reklamie by nie wystąpiły to efekt będzie taki sam. To samo dotyczy przedmiotów jak np. smażonego jarmużu. Takie proste, generyczne, bardzo ogólne zdjęcie możemy wykorzystać wszędzie gdzie potrzebujemy pokazać, że to co robimy jest zdrowe, zielone i wolno gotowane. Ostatni przykład to zdjęcie pięknego zachodu słońca, który na swojej stronie internetowej może zamieścić każdy ośrodek wczasowy nad morzem.

Tutaj LINK do konta na serwisie Shutterstock gdzie możecie zobaczyć przykłady.

Fotografia powietrzna – drony !

Tutaj niestety trzeba albo być bardzo wysoko i robić zdjęcia w górach, na masztach albo dachach budynków albo posiadać drona, którym będziemy fotografować z przestworzy. Niestety bez sprzętu ciężka sprawa a drony nie są tanie. Do tego trzeba nam uprawnień jeżeli chcemy legalne latać po mieście.

Fotografowanie chwil – candid photography

Wszystkie rodzaje fotografii mają mniej lub bardziej ścisłe ramy. Tutaj “moment” tudzież “naturalność” to główny moment jak dziecko wskakujące do wody, spojrzenie kochanków lub grymas na twarzy kogoś kto zamówił zbyt ostry sos do pizzy albo smutna mina podczas stania w deszczu.

Ten rodzaj fotografii możemy uprawiać zawsze ale pamiętajmy o temacie, musimy wiedzieć co chcemy przedstawić to raz. Dwa, że musi nam się to jeszcze udać. Pamiętajmy, że fotografujemy nie tylko dla nas ale też dla innych. Róbmy to tak, żeby się połapali w tym o cho chodzi na zdjęciu 😉

Fotografia czarno biała

W zasadzie wszystkie nasze zdjęcia możemy,w post produkcji, przerobić na monochromatyczne – czarno białe. Ansel Adams robił zdjęcia tylko czarno białe bo takie miał możliwości. Kierował się systemem 9 strefowym aby uzyskać perfekcyjną ekspozycję. O ile nasza ekspozycja jest dobra, brak koloru pozwoli dodatkowo skupić się na przekazie zdjęcia a nie tylko jego kolorach.

Jak ktoś nie wierzy, niech ustawi swój wyświetlacz w telefonie na odcienie szarości… zobaczymy jak bardzo będzie nim zaciekawiony 😉 Dodatkowe pytanie jakie warto sobie postawić to czemu jednokolorowe zdjęcia jak np. przedwojenne portretu sprawiają zupełnie inne wrażenie. Na mnie osobiście robią dużo większe niż aktualne ale o portretach było wyżej.


Fotografia uliczna

Fotografia uliczna to w zasadzie wszystko co się dzieje w mieście, na ulicy, na skwerach, podczas codziennej pogoni ludzkiego życia. Popularniejsze zdjęcia jakie możemy spotkać to po prostu ludzie idący ulicą. Ludzie pracujący na rynkach i handlarze, kierowcy. Wszystko możemy dodatkowo otoczyć architekturą lub poczekać do nocy lub rana kiedy ulice będą puste. Wszystkie z niżej wymienionych elementów były opisane, więc ujmę to ogólnie i każdy niech sam wybierze co i jak chce fotografować.

Ja bym określił rodzaje fotografii ulicznej następująco :

  • Ludzie
  • Architektura
  • Fotografia czarno biała
  • Dokument i reportaż

Czarno białe zdjęcia zdecydowanie dodają uroku fotografowaniu miasta. Pozwalają przywołać w wyobraźni kolory i wczuć się w chwilę tego jak to musiało wyglądać “na prawdę” lub “w kolorze”.

Dokument i reportaż opisany jest poniżej ale tutaj, jeżeli dzieje się w mieście, jak najbardziej tyczy się tego podziału.

Dokument i reportaż

Ten rodzaj fotografii ma na celu udokumentowanie wydarzeń historycznych związanych ze najróżniejszymi aspektami. Możemy fotografować wiece polityczne, marsze ludności, protesty albo po prostu nasze własne życie lub jasełka w szkole. Często dokument i reportaż kojarzy nam się z robieniem zdjęć na wojnie lub z zamieszek w częściach świata gdzie trwa wojna i nie pokój.

Przy tej fotografii skupiłbym się na przekazaniu historii i kadrował tak aby przekazać PRAWDZIWE zdarzenie.Przypomnijcie sobie jak media lubią kadrować zdjęcia aby przekazać nam swoją wersję “prawdziwych faktów”. Bycie autentycznym to też jest odpowiedzialność. Dobrze by było jeżeli zdjęcia będą układać się w chronologiczną całość ukazując całość historii. Wstęp, rozwinięcie i zakończenie, jak na maturze.

Reportaż lubi kolor zdjęć czarno biały i nieco wyblakły, kojarzący się z historią i przemijającym czasem. Pamiętajcie aby dodać datę, miejsce i nazwę wydarzenia 😉

Fotografia zwierząt

Po prostu zdjęcia naszych ukochanych pupili, albo dzikich na łonie natury. Do fotografii ptaków przyda się długi obiektyw. Do obiektów, które szybko się ruszają jak aportujące psiaki, bardzo przyda się aparat, który posiada szybki autofokus np. Canon 7D Mark II. No chyba, że jesteśmy jak księżniczki z Disneya i zwierzaki przychodzą pozować same.

To bym zdecydowanie mógł robić ale nie mam zwierzaka ani długiego obiektywu żeby szukać dziczyzny po lesie. Muszę poprosić znajomych z psiakami o pozowanie…

Podsumowanie

Te wszystkie rodzaje fotografii powinny pomóc wam odnaleźć swój ulubiony temat lub specjalizację fotograficzną. Warto spróbować wszystkiego aby poczuć co nam wychodzi lepiej, co gorzej oraz zastanowić się dlaczego tak jest. Może kilka komplementów sprawi, że chwycimy za aparat i pojedziemy w Bieszczady fotografować wschody słońca a może ktoś będzie bardzo zadowolony z portretu lub sesji w plenerze. Rodzajów jest dużo, jedyne co można zrobić to złapać za aparat i po prostu znaleźć temat.

Powodzenia

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !