Jak zrobić biały portret - north light - high key photography
porady

Jak zrobić biały portret – “high key photography”

Jak zrobić biały portret

Jak zrobić biały portret czyli umyślne prześwietlenie zdjęcia aby uzyskać bardzo “modowe” zdjęcie bez widocznych niedociągnieć. Będą problemy z ekspozycją, chyba, że użyjecie lampy błyskowej albo będzie bardzo jasny dzień. Ale powoli…

Biały portret

Z angielskiego nazywa się to “high key photography”.Pomysłem jest aby uzyskać zdjęcie bardzo jasne, wręcz białe. Z zarysowanymi konturami danego tematu i stracić detale aby móc skupić się na ogólnym przekazie. Pomaga to przy modelach i modelkach bo cera wychodzi w zasadzie alabastrowa 😉 Jak poniżej.

To jest przynajmniej moja interpretacja i ja to tak odbieram.

Jak zrobić biały portret north light high key photography 818x1024 - Jak zrobić biały portret - "high key photography"

Co potrzeba ?

Aparat i bardzo jasne światło czyli POGODA – jasna i słoneczna. Wtedy bez problemu zrobimy zdjęcie i nie będzie problemów w post produkcji bo istnieje duża szansa, że będziemy musieli zdjęcie po prostu ściemnić. To zapewni nam mniej szumów bo cienie nie będą problemem. Dodatkowo zdjęcia będą ostre i wyraźne bo aparaty dużo lepiej radzą sobie kiedy ilość światła jest wystarczająca.

Lampa błyskowa, softbox czyli inne zewnętrzne światło to już nasza prywatna kwestia co mamy do dyspozycji. Najważniejsze to pamiętać, że źródło światła powinno być JAK NAJWIĘKSZE – czyli DUŻE i miękkie ! Cienie będą wtedy dużo łagodniejsze. Tutaj musimy kombinować, szukać miejsca, może korzystać z lampy, albo z odbicia światła naturalnego od wielkiej szyby co rozproszy je na naszym modelu jak np. pół przezroczyste dachy różnych bulwarów i itp.

Zdjęcia

Poniższe zdjęcia są robione w biały dzień. Około godziny 14. Miałem szczęście, bo było słońce. TUTAJ wpis o tym jak uzyskać białe tło.

Poniżej przykład portretu, post produkcja w Lightroom i Portrait Pro 17, zdjęcie prowadzi do instagrama i zdjęcia przed i po.

Kolejny przykład zdjęcia, jest to zmiana w post produkcji aczkolwiek zdjęcie było robione z wystarczającą ekspozycją żeby udało się dodać światło bez większych problemów.

Różnicę między tym typem fotografii a po prostu zdjęciami czarno białymi to łagodne cienie i przewaga koloru białego. Niestety z czarnych ubrań nie da się wyczarować bieli a rozjaśnione będą wyglądać słabo. Jakby były wypłowiałe. Warto dodać kontrastu, to tylko moim zdaniem.

Podsumowanie

To jak zrobić biały portret jest łatwe. North light albo high key photography to kolejne kreatywne pomysły na wykorzystanie światła oraz post produkcji. Zdjęcie możemy starać się uzyskać bezpośrednio z aparatu, co powinniśmy zrobić, ale warto sobie zostawić trochę miejsca na późniejszą manipulację zdjęć w inne style. Najważniejsze, to żeby mieć jak najwięcej informacji po prawej stronie histogramu 😉 z minimalnym ucięciem jasnych tonów.

Moja inspiracja to lista kanałów na YT oraz poniższy film.

Polecam też odcinki 193 i 195.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !