Filtr gwiazdkowy w fotografii
Świąteczny efekt gwiazdki
Filtr gwiazdkowy w fotografii pozwala uzyskać efekt gwiazdy na wszystkim co się świeci. Najlepiej widoczny na wyraźnych źródłach światła. Jest to efekt namiętnie używany w czasach PRLu, przede wszystkim w teledyskach muzyki pop. Miało to podkreślić luksus, blichtr czy inny splendor. Iluminacja tego efektu miała przywodzić na myśl refleksy jakie tworzy światło odbijające się od złota, srebra czy drogich kamieni.
Generalnie hit albo kit. Wszystko zależy od tego czy to nam się podoba oraz od ilości. Odpowiednio użyte filtry mogą zaiste dodać “luksusu” czy “efektu wow” do zdjęcia ale uważajmy żeby nie przesadzić i nie otrzymać kitu. To jest dokładnie to co postaram się opisać podczas tej sesji fotograficznej. To ma być delikatny dodatek i akcent na fotografii a nie temat przewodni.
Poniżej testy filtrów i przykładowe zdjęcia.
Filtr gwiazdkowy
Najtańsze filtry gwiazdkowe jakie udało mi się znaleźć :
- Elementrix 72mm sześcioramienny
- Elementrix 72mm ośmioramienny
- Green 72mm 4 ramienny
Na potrzeby tego wpisu zakupiłem najtańsze filtry jakie udało mi się znaleźć. Elementrix to jakaś chińszczyzna z aliexpres, Green kupiony lokalnie. Każdy z nich to koszt około 15 pln. Chodziło mi tylko o przetestowanie efektu. Koloryzację oraz niedoskonałości filtrów zwalczał podczas post produkcji i obróbki.
To jak kupować filtry opisałem już we wpisie na temat filtrów ND. W tym przypadku wszystkie filtry mają gwint 72mm gdzie mój najszerszy obiektyw to canon 10-18 mm o 67mm średnicy. Do tego zakupiłem pierścienie redukcyjne aby każdy filtr móc zamontować na każdym z moich obiektywów.
Co fotografować ? Święta !
Choinka, przystrojone elementy domu, światełka, biżuteria. W zasadzie wszystko co się świeci i odbija światło. Choinka może wyglądać z takim filtrem po prostu dużo bardziej bajkowo. Świetne miejsca do fotografowania to wszędzie gdzie jest dużo “światełek” lub źródeł światła. Najlepiej wieczorem, wtedy zamiast okrągłych kuleczek świetlnych – Bokeh ! – uzyskamy wieloramienne gwiazdy. Idealnie może nadawać się do tego starówka miejska gdzie jest dużo latarni albo ozdobione parki. Filtr gwiazdkowy w fotografii to nie jest rzecz niezbędna. Traktujcie to raczej jako sympatyczną rozluźniającą odskocznię i zabaw(k)ę.
Budowa i efekty świetlne
Filtry są metalowe. O wytrzymałości szkła nie mogę dużo powiedzieć bo nie będę siedział i go specjalnie rysował piaskiem na plaży ale warto dbać, jak o wszystko inne.
Cena filtrów 15 PLN od sztuki nie ma co żałować. Cena redukcji (gwintów) to około 5 złotych od sztuki. Spasowanie jest ok, pasują do pierścieni redukcyjnych, gwint czasem nieco luźniejszy. Nigdy ich nie przykręcam na sztywno do końca bo potem miewam problemy ze odkręceniem. Luźniejsze mocowanie pozwala na łatwą i szybką wymianę filtru. Dodatkowo zawsze możemy obrócić filtr aby obrócić nasze “gwiazdy”.
Filtr gwiazdkowy to specjalnie spreparowane linie na powierzchni, szkła załamujące światło. Można uprościć to do stwierdzenia “zwykła kratka rozszczepiająca światło”.
Filtr gwiazdkowy – zdjęcia !
Wady i zalety
Zalety | Wady |
Efekt WOW, choinka wygląda spoko ! | Trzeba “poczuć” filtr. Najlepiej sprawdzają się jasne punktowe światła, które nie zawsze mamy obok. |
Trochę disco ,trochę wszystko ;). Wypróbuję na koncertach. | Wieloramienny filtr bardziej rozszczepia światło co tworzy zanieczyszczenie światłem na całym zdjęciu. Przykłady poniżej. |
Blichtr i splendor | Tanie filtry mogą zabarwiać zdjęcie |
Mniej = więcej |
Zdjęcia testowe – filtr gwiazdkowy
Widać, że niektóre zdjęcia są bardziej zanieczyszczone światłem. na to nic nie poradzimy, trzeba odpowiednio dobrać ekspozycję oraz przysłonę co efektywnie zwiększy kontrast, uwypukli efekt gwiazd oraz zmniejszy ilość cieni. Nie zapomnijcie o niskim ISO. Zdjęcia robiłem przy dość wysokim ISO. Są też przykłady z niskim. Zobaczycie to w galerii w parametrach zdjęć w prawym dolnym rogu.
Wszystkie zdjęcia robione na matrycy APSC.
Moim zdaniem efekt czteroramiennej gwiazdy przekrzywionej o około 30 stopni jest najładniejszy.