Jak zrobić białe tło na zdjęciu
Jak zrobić białe tło na zdjęciu
Tutaj dowiesz się jak zrobić białe tło na zdjęciu. Na końcu wpisu galeria z przykładami, dane EXIF , ekspozycja i itp. w każdym zdjęciu oddzielnie. W zasadzie potrzebujemy po prostu więcej światła w tle niż na temacie zdjęcie. W skrócie :
- Ustaw modela na tle z niebiem, jasną ścianą, horyzontem. Jakieś jasne, białe, dobrze oświetlone tło, najlepiej białe …
- Twarz modela, temat zdjęcia powinien być słabiej oświetlony niż tło.
- Ustaw ekspozycję / autofocus na pomiar punktowy (spot metering) – celuj w twarz modela / temat zdjęcia.
- Zrób zdjęcie !
Proces myślowy
Najważniejsze co z tego trzeba wynieść, aby wiedzieć jak zrobić białe tło na zdjęciu to różnica ilości światła między modelem / tematem zdjęcia a tłem. W skrócie różnica w ekspozycji głównego planu i tła.
Tutaj proste wytłumaczenie : co to EV (exposure value), dla chętnych via Ciocia WIkipedia 😉
Załóżmy, że :
- Tło jest jaśniejsze, załóżmy, że jego ekspozycja ma wartość EV=+2.
- Twarz modela, w cieniu, np. pod parasolką, posiada ekspozycję na poziomie -1 lub -2 EV, jest niedoświetlona – CELOWO !
- Różnica w oświetleniu tła i modela to około 2-4 EV, cztery stopy światła.
Ustawiając ekspozycję na twarzy modela, powinniśmy się starać uzyskać balans na 0 EV, albo nawet +1 EV, więcej światła ukryje niedoskonałości. Tutaj ekspozycja to już po prostu dopasowanie wartości przysłony, ISO oraz czasu naświetlania. Zwiększając ekspozycję modela, jednoczeście zwiększymy ilość światła w tle. Podnosząc wartość ekspozycji – rozjaśniając modela, rozjaśniamy również tło ! Tutaj przy dość sporej różnicy ekspozycja tła zostanie zwiększona i powinna uzyskać bardzo jasny odcień. Kontrast powinien być zdecydowanie widoczny.
Problemy jakie możemy spotkać
Oczywiście idealnie BIAŁE tło może być trudne do uzyskania. Głównie ze względu na ilość światła na naszym modelu. Musimy znaleźć odpowiednie miejsce (kontrastujące, jasne tło), pogoda też może pomóc. Częściej jasno szare kolory będą tym co uzyskamy. Zawsze mamy post produkcję, która dzięki tym zabiegom, będzie dużo łatwiejsza i przyjemniejsza.
Lampa na ratunek
Gdy za tło mamy białą ścianę, możemy dodatkowo oświetlić ją lampą błyskową. Tutaj musimy mieć, źródło światła, które ustawimy za plecami modela i skierujemy na ścianę. Może pomóc latarka, z szerokim kątem świetcenia. Domyślnie nasza lampa błyskowa oświetli jasną ścianę, białym zimnym strumieniem światła i uzyskamy bielsze tło. Niestety, wymaga to dodatkowo conajmniej lampy z podstawką i bezprzedowodowej możliwości jej wyzwolenia. Tutaj mogę polecić Yongnuo 560-IV – koniecznie wersja IV, ona ma wbudowany odbiornik radiowy. Do tego musimy mieć nadajnik np. Yongnuo RF-605C.
Postprodukcja
Czyli jak zrobić białe tło na zdjęciu w Fotoszopie, Ligthroomie, Luminarze czy czymś innym. Ręczne wycinanie tła i podmiana to też jest jakaś opcja, na pewno zajmie to więcej czasu aczkolwiek efekt będzie znacznie lepszy, kwestia naszych umiejętności 😉
Po prostu zwiększamy suwak “highlights” oraz “whites” – rozjaśni tło. Za twarz modela będzie odpowiadać suwak “shadows” ponieważ chcemy ją mieć, celowo, nie doświetloną. Dodatkowo po prostu możemy skorzystać z opcji malowania / pędzla i ręcznie zmodyfikować kadr.
Przekonwertuj zdjęcie na czarno-białe 😉
Podsumowanie
W punktach, lista o czy pamiętać i jak zrobić białe tło na zdjęciu :
- Poszukaj jasnego tła
- Użyj lampy
- Zmniejsz ekspozycję tematu (np. miejsce w cieniu) aby tło było dużo jaśniejsze, kontrast
- Użyj dodatkowego światła np. latarki