Porównanie – stare obiektywy 50mm gwint M42, APSC.

Zdjęcia – stare obiektywy 50mm gwint M42

Stałoogniskowe obiektywy 50mm (plus, minus). Canon 50mm to baza, reszta obiektywów to stare M42 (też stałki) . Nie zawsze niestety była możliwość ustawienia odpowiedniej głębi ostrości ;(. Klikająć na zdjęcie dane EXIF są w prawym dolnym rogu.

Ten sam aparat, ten sam statyw, po prostu zmienione obiektywy. Ewentualne przesunięcie statywu, helios 58mm już nie łapał ostrości.  Wszystko dla porównania. Na końcu galeria.

Każde zdjęcie zrobione najbardziej popularnie dostępnymi obiektywami 50mm . Tak dla przykładu. Wiele osób chce kupić taki obiektyw ponieważ jest :

  • ciekawy
  • tani
  • dobry (dobry i tani, jak amarena)
  • ustawenie manualne ostrości ma w sobie to “coś”

Możecie porównać czy wam się podoba czy nie.

Co sprawdzimy

Pełną dziurę. Dlaczego ? Osobiście używam mojej pięćdziesiątki, kiedy potrzebuje dużo światła. Nie interesuje mnie przysłona F11 w górę bo nie o to chodzi 😉

Obiektywy jakich użyję do porównania to (tutaj linki do osobnego omówienia każdego z nich, wraz z przykładami zdjęć) :

Gotowi ? Start !

Wspólnym mianownikiem tych obiektywów jest, mniej więcej zakres ogniskowej. Tutaj dodam parametry ekspozycji. Ustalmy najszerszą przesłonę, w końcu po to się kupuje takie obiektywy. Nagłówki obrazują nazwy, możliwości poszczególnych obiektywów.

Jako referencja poniższe ustawienia będą dla obiektywu Canon 50mm, który ekspozycję sceny ma idealnie na środku. Fokus na obiekt będę ustawiał przy pomocy autofokusa i/lub ręcznie albo z użyciem adaptera do obiektywów M42 (kręcisz ręcznie obiektywem i pika jak ustawisz ostrość, idealne do nauki i wyrobienia wprawy). Zdjęcia robione przy zaciemnionych oknach, aby pogoda / naturalne światło z okna, chmury i itp miały jak najmniejszy wpływ na efekt.

Wszystkie zdjęcia mają automatyczny balans bieli w lightroomie i delikatne wyostrzenie.

Przypominam, że obiektywy mają swoje lata i były mniej lub bardziej namiętnie używane. Helios 44 i Industar 50 są praktycznie nowe 😉

Gwint i montowanie m42

M42 to po prostu rozmiar gwintu dla montowania obiektywu. Łatwo o adaptery. Również takie z blokadą bolce aby nam się obiektyw nie odkręcał. Również będziemy mieli potwierdzenie fokusa gdy “trafimy” z wyostrzaniem. Do tego plastikowe, metalowe i etc. Cena to około 60 pln z przesyłką do 100 PLN za metalowy. Polecam !

Parametry :

  • Przesłona : F1.8-2.8
  • Czas : około 1/10 s – do uzyskania ekspozycji
  • ISO : 100
  • Canon 1200D – matryca APSC, crop 1.6

Fujinon 55mm F2.2

Popatrzcie jak rozmiękczył światło. Mydli, nie ma co. Na wyższych przesłonach bokeh jest już 5cio listkowy ale za sam efekt bubble bokeh i “wzmocnienia” oraz rozmazania światła jset kapitalny. Myślę, że warto się nim zainteresować, szczególnie dla nieco bardziej artystycznej fotografii.

fujinon 55mm f2.2 gwint m42 obiektywy 50mm

Carl Zeiss Jena Tessar 50mm F2.0

Niemiecka, sławna marka. Tutaj zdecydowanie ostrzej.

carl zeiss jena tessar 50mm f2.8 gwint m42 stary obiektywy 50mm

Helios 44M2 55mm F2.0

Tutaj widać nieco bliżej cały kadr, w końcu 58mm, czyli * 1.6 daje nam około 93mm zamiast 75. Kółeczka bokeh nieco jajowate z dodanym efektem spirali. Jest ostrość.

helios 44-2 58mm f2.0 m42 gwint radziecki ruski obiektywy 50mm

Industar 50-2 50mm F3.5

Najmniejszy obiektyw jakiego używałem. Tutaj już ciemniej, maksymalna przysłona to tylko 3.5.

industar 50-2 50mm f3.5 ruski rosyjski obiektyw m42

Canon 50mm f1.8 STM

Klasyka Canona, zobaczcie o ile mniej światła z lampek jest wpada do obiektywu.  Brakuje tutaj tego efektu “Halo” jak u Fujinona. Bokeh z tyłu ładny i okrągły (tak, to takie srebrne to kawałek folii aluminiowej). Ach… mój pierwszy obiektyw 50mm 🙂 Uwielbiam go za Bokeh i głębie ostrości, a do tego jasność no i cenę. Ogólnie wypas.

canon 50mm f1.8 stm gwint EF-S obiektywy 50mm

… co oznacza stm w obiektywie i co to za skrót.

  • STM czyli “Stepper Motor”  – silnik krokowy. Nowy projekt silnika montowanego w obiektywach. Pozwala na cichsze działanie podczas nagrywania wideo oraz łapania fokusa. Jest bardziej precyzyjny od modeli DC. STM > DC.  Pierścień ostrości jest podlaczony przez “kabel” do samego silnika. Krecac pierścieniem, wysyłamy sygnał do silnika, który odpowiednio uruchamia silniczek i przesuwa soczewki.  W obiektywie Canon 18-55mm IS STM  jest po prostu cudowny.

Więcej o obiektywie znajdziecie – Canon 50mm 1.8 STM

Podsumowanie

Aby zobaczyc więcej zdjęć sprawdźcie serwis Flickr albo po prostu wyszukiwarka obrazów. Sam polecam https://duckduckgo.com/.

Obiektywy M42 są bardzo fajne, wszystkie z nich możecie zobaczyć na innych dedykowanych postach (wyżej). Osobiście bardzo mi się podobają, można tanim efektem uzyskać ciekawe efekty. Rozmydlanie na brzegach może nam dodać do efekty bokeh. Wzmocnienie świateł również stwarza ciekawe opcję do aranżacji portretów, krajobrazów i innych pomysłów.

Najważniejsze to iść i robić zdjęcia !

I link do adaptera Canon EF/EFS -> M42.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *