Abstrakcja w krajobrazie czyli świadome poruszenie zdjęcia
Abstrakcja w krajobrazie czyli świadome poruszenie aparatu podczas robienia zdjęcia. Poruszenie pozwoli nam to na uzyskanie bardzo artystycznych efektów na naszej fotografii ale sprawie to, że temat fotografii jest trudniej dostrzegalny. Trudność ta ma na celu pobudzić naszą wyobraźnie oraz po prostu uderzyć do naszej artystycznej duszy i nieco rozmarzyć się nad zdjęciem. Myśleć o tym jak wygląda w rzeczywistości.
O co chodzi
Jak zrobić artystycznie poruszone zdjęcie krajobrazu lub czegokolwiek ?
- Ustawiamy aparat na czas naświetlania – 0.5 sekundy.
- Po naciśnięciu spustu przez około połowę czasu trzymamy aparat sztywno.
- W pozostałym czasie ruszamy aparatem zgodnie z naszym upodobaniem.
Pierwsza część naświetlania zdjęcia pozwoli nam uwidocznić temat fotografii. Będzie swoistą kotwicą na zdjęciu i wyobraźni odbiorcy. Druga część gdzie wprowadzamy ruch kamery, po kole, w dół, w górę czy na boki ma za zadanie dodać artystycznego rozmazanego, wodnistego efektu. Sam mówię na to “efekt trawy”, bo bardzo mi przypomina impresjonistyczne obrazy krajobrazów łąk i pól.
Rozmazane, abstrakcyjne, artystyczne ?
W obskurnym skrócie powinniśmy uzyskać mniej lub bardziej “rozmazane” zdjęcie, które nam się podoba 😉 To określenie nieco ujmuje tej technice a też powiem, że to po prostu nie jest dla wszystkich. Nie każdy chciałby tak fotografować i nie każdemu do gusta przypadną takie fotografie.
Ostatecznie ta abstrakcja w krajobrazie lub czymkolwiek innym ma za zadanie nam się podobać. Najlepiej, żeby innym też się podobała choć gusta artystyczne ludzi są bardzo zróżnicowane.
Poprawna ekspozycja ?
W zasadzie coś takiego nie istnieje, wszystko zależy od tego co chcemy ukazać i jak to zrobić. Ważne może być uzyskanie poprawnej ekspozycji w zdjęciu do CV ale już artystyczna forma portretu na zdjęcie profilowe może wyglądać inaczej.
Kwestie techniczne
Przymknięta przysłona, w zasadzie od F16, sprawi, że bardzo będą widoczne ostre linie światła. Kiedy otworzymy przysłonę do np. f5.6 lub f2 to rozmycie jakie uzyskamy będzie zdecydowanie mniej kontrastowe i ostre. Szeroko otwarta przysłona zapewni nam gładkie rozmycie kadru. Co komu się podoba zostawię kwesti eksperymentowania.
Polecam ustawić tryb czasu naświetlania, czas naświetlana na sztywne 0.5 sekundy i robić fotki i machać ręcyma 🙂
Podsumowanie
Technika tutaj opisana to abstrakcja w krajobrazie i w zasadzie też długi czas naświetlania. Warto się zaopatrzyć w filtr ND aby łatwiej ustawić przysłonę na mniej lub bardziej otwartą. Jest to ciekawa technika dla ludzi którzy są znudzeni szukaniem tych samych kadrów i chcą spróbować czegoś nowego. Dla mnie to była zdecydowana nowość a inspirację na tego posta znajdziecie poniżej.
Powodzenia !
Zdjęcia
Inspiracje
Dwóch świetnych fotografów. Drugi uczy się od pierwszego.
Andy – świetny blof opisujący jak otrzymywać i edytować abstrakcje krajobrazu.