pole widzenia pełna klatka 100mm F8
porady

Pole widzenia i głębia ostrości

Pole widzenia i głębia ostrości

Głębia ostrości i pole widzenia porównane dla popularnych wartości przysłon aby uzmysłowić różnicę. Micro 4/3 będzie jaśniejsza dla tej samej głębi ostrości… ale mniej w niej zobaczymy… w zasadzie jest to po prostu matematyka. Niestety kosztem pola widzenia i bardziej ciasnego kadru. Coś za coś. Wpis ma na celu uświadomić wszystkich na temat tego jak poszczególne parametry zmieniają warunki zdjęcia.

Do tego jeżeli możemy przeżyć ciasny kadr ale zyskać światło to też jest to opcja.

Bardzo ciekawie może się to sprawdzać przy robieniu zdjęć krajobrazów albo momentach kiedy wymagana jest duża głębia ostrości.

Głębia ostrości

W ramach przypomnienia : głębia ostrości określa nam ile przestrzeni w zdjęciu będzie ostre i wyraźne.

Pole widzenia to jak duży obszar kadry złapiemy w ujęciu.

Dla fotografów natury, krajobrazów lub często też fotografów reportażu ważna jest duża głębia ostrości aby wszystko w kadrze było wyraźne. Ważny jest też pole widzenia jakie i jak szeroki krajobraz jesteśmy w stanie ująć.

Chciałbym tutaj zwrócić uwagę na pewną ciekawą zależność między aparatami pełnoklatkowymi, APSC i Mikro 4/3. Warto się zastanowić nad tym, ponieważ możemy stwierdzić, że takie aparaty jak Lumix albo inne mikro 4/3 będą dla nas bardziej odpowiednie ( a do tego możemy zaoszczędzić ). Pytanie jak długich ogniskowych zazwyczaj używamy ?

Pełna klatka vs APSC vs mikro 4/3

Tutaj chcemy uzyskać tę samą głębię ostrości i porównamy długość ogniskowej oraz przysłonę dla poszczególnych matryc aby uzyskać tej sam wynik.

SensorOgniskowa
[mm]
PrzysłonaDystans
[m]
Głębia
ostrości

[m]
Wymiar
[m] x [m]
Pole
widze
[m^2]
Pełna klatka100F8.0104.8213.56 x 2.3771
APSC70F6.3104.8593.16 x 2.1147
Mikro 4/3
50F4.0104.8492.45 x 1.8119
Mikro 4/350F8.0104.3063.44 x 2.5878

Tutaj widzimy, że dla tej samej głębi ostrości, ale mniejszego pola widzenia możemy zyskać dwa razy więcej światła. Warto się nad tym zastanowić i policzyć samemu 🙂

Ta sama głębia ostrości na systemie Mikro 4/3 wymaga krótszych i tańszych obiektywów. Porównajcie cenę pełnoklatkowego Canona 200 mm a obiektywu 100 mm dla Lumixa… cena jest znaczna a do tego dla wielu osób po prostu waga. Obiektyw dla pełnej klatki zawsze będzie wielki, gdzie w systemie mikro 4.3 albo apsc te obiektywy są po prostu mniejsze.

Pole widzenia i głębia ostrości


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !