Fotografia uliczna – wyzwanie fotograficzne
Fotografia uliczna – 5 dni wyzwania fotograficznego
Wyzwanie polegające na codziennym robieniu chociaż jednego zdjęcia z cyklu : fotografia uliczna, reportaż, street photography. Fotografia codziennego życia czyli ludzi, architektury, przestrzeni miejskiej. Do wyboru możliwość wykorzystania telefonu, choć mam zamiar zabierać ze sobą aparat nieco częściej. Do dzieła !
Czemu tylko 5 ? Weekend chcę mieć wolny… totalnie…
Główne zasady : jakikolwiek aparat fotograficzny z jakimkolwiek obiektywem (albo bez…) i po prostu znaleźć jeden, sensowny kadr i postarać się zachować podstawy takie jak odpowiednia ekspozycja, ostrość i etc.
Zwykłe zdjęcia telefonem, prawdopodobnie przerobię na biel i czerń. Przyznam się, że ma to na celu zamaskowanie części słabej optyki 😉 Postprodukcja i edycja zdjęć w programie Snapseed. Jeżeli nie macie statywu, połóżcie aparat na ławce, murku i fotografujcie !
Lista pomysłów na fotografię uliczną, kompozycję i ustawienia aparatu :
- Długi czas naświetlania, krótki czas naświetlania
- Płytka głębia ostrości, duża głębia ostrości – do nieskończoności
- Szeroki kąt, wąski kąt albo długa ogniskowa (stałoogniskowy obiektyw albo bardzo długi zoom, telefoto)
- Wykadrowanie tematu korzystając z elementów otoczenia
- Zasada trójpodziału
- Minimalizm
- Linie prowadzące
- Kolor / czerń i biel
- Możecie pomyśleć też o godzinie w jakiej chcecie robić zdjęcie np. 6 rano albo 17:00
Dodatkowo podpowiem, że biało-czarna fotografia bardzo lubi długi czas naświetlania.
Mój pomysł – ostatecznie
Zdjęcia czarno białe, zdecydowanie przybliżają nas bardziej do tematu i życia przedstawionego. Nie rozprasza nas kolor tylko sama zawartość. Jak zawsze trafiłem na super pogodę.. wszystko jest z okolic żabianki albo po drodzę DO i Z pracy. Większość to #CentrumWszechświata czyli po prostu Żabianka. Obiektyw to 50mm, w taką ciemność większość zdjęć robione przy ustawieniach przysłona – F1.8, czułość – ISO 800 do tego postprodukcja Lightroom i Luminar.
Dzień pierwszy – latarnie uliczne
Efekt flary pozwoli na stworzenie mniejszej kopii – odbitego obrazu. Widz chcąc poprawnie odczytać obraz, po zastanowieniu się, dojdzie do wniosku, że zielone odbicie to główny temat zdjęcia. Pozwoli to na dłuższe złapanie jego uwagi. Dodatkowo flara sama w sobie jest, mniej lub bardziej, artystycznym dodatkiem.
Dzień drugi – elementy architektury
Dzień trzeci – nocna kolej miejska
Tutaj pomysł na wykorzystanie linii prowadzących aby nakierować widza na główny temat i prowadzić wzrokiem po fotografii. Na zdjęciach nasza “Nocna kolej miejska”.
Dzień czwarty – kolorowe elementy
Fotografia z kolorowym elementem, aby wykorzystać różnicę barw i kwestię w postrzeganiu zdjeć między kolorowymi a czarno białymi zdjęciami. Powinno to zmusić widza do przeznaczenia nieco więcej czasu dla zdjęcia. Dodatkowo próba wykorzystania lini prowadzących w postaci chodnika.
Dzień piąty – ludzie
Podsumowanie
Z braku laku i możliwości fotografowania krajobrazów, na to mam czas zazwyczaj tylko w sobotę / niedzielę rano… na plaży.. i jest to ten nudny wschód słońca… Fotografia uliczna jest bardzo uniwersalna, możemy to robić zawsze i w każdym miejscu. Biało czarne barwy zdjęć zdecydowanie dodają tym fotografiom nieco więcej ze “sztuki” i artystycznego wyglądu.
Zdecydowanie będę robił tego więcej w przyszłości.
Inspiracja
Czarno biała fotografia i dodatkowe informacje na : https://www.blackandwhitephotographymag.co.uk/
Fotografia uliczna w wykonaniu Jamie Windsor-a. Polecam kanał.