Jak znaleźć czas na fotografowanie
porady

Jak znaleźć czas na fotografowanie ? 10 pomysłów

Jak znaleźć czas na fotografowanie to pytanie jakie ostatnio cały czas za mną chodzi bo po prostu mam za mało czasu jak i energii. Blog poszedł w odstawkę kosztem kanału na jutubie. Brak czasu nawet nie może być wymówką ale brak energii już zdecydowanie tak. Jak po wyjściu z korpo czy innego miejsca pracy ujarzmić obezwładniające nas uczucie zmęczenie ?

Mówią, że “albo rybki albo akwarium”, bo przecież nie można mieć wszystkiego ale z drugiej strony odpowiedź jest prosta. Najpierw akwarium a dopiero potem rybki, bo przecież jak zaczniemy od rybe to się nie może to udać. Będą latać w powietrzu ?

Emocje w fotografii i gra cienia 1024x956 - Jak znaleźć czas na fotografowanie ? 10 pomysłów

Jak ktoś by mi powiedział, że brak mi motywacji to z pełną premedytacją powinienem móc go wyrzucić przez okno bez żadnych konsekwencji. Oczywiście jesteśmy odpowiedzialni za nas samych więc chciałem się podzielić swoimi przemyśleniami na ten temat.

jak znalezc czas na fotografowanie 3 1024x683 - Jak znaleźć czas na fotografowanie ? 10 pomysłów

Zaplanuj czas na fotografowanie

Wybaczcie oczywistość, powtarzam się a jak to powiedział Kevin będąc sam w Nowym Jorku. Ludzie nie zapominają, oni zapominają pamiętać. Więc to nie jest tak, że olewamy coś ale po prosty zapominamy, że powinniśmy się o to bardziej troszczyć. Efekt może być taki sam ale jednak podejście jest nieco inne.

Wracając do głównego tematu ZAPLANUJ TO. Nawet jeżeli to jest 5 minut możesz postanowić aby cykać jedno zdjęcia, zwykła najprostsza fotografia w drodze do pracy. Tutaj część powie, że to przecież zwykła fotka telefonem a fotografia brzmi bardziej dystyngowanie na co zwykły kadr z szarego poranka się nie nadaje.

Nie zgodzę się z tym. Takie ‘cykanie zwykłych zdjęć’ to będzie dla nas nie tylko praktyka ale przede wszystkim i najważniejsze to będzie wyrabiana dyscyplina. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że chcemy to robić tak czy siak będziemy czuli pozytywne emocję związane z tym, że udało nam się coś zrobić. Nie ważne jak małego. Wyrzut dopaminy nam to załatwi 😉

Najważniejsze to pamiętać, że fotografujemy dla siebie. Jeżeli chcesz mieć miliony lajków na instagramie czy gdzieś indziej to droga może być bardziej wyboista. Tutaj mówimy o tym jak w ogóle znaleźć czas.

Spacer ? To banalne !

Może i tak ale jak nie masz czasu, musisz się opiekować drugą połówką, atencjonować ją / jego. Do tego masz dziecko, bombelka, psa, szczura , kota albo chomika to robi się z tego niezła jazda. Może się okazać, że wykrzesanie 15 minut dziennie na jakiekolwiek fotografie to ciężki orzech do zgryzienia.

Postaraj się połączyć przyjemne z pożytecznym. Idziesz na spacer, gdzieś po drodze, poszukaj kadry, wytęż wzrok i znajdź cokolwiek. Najważniejsze to zacząć, reszta powoli do nas przyjdzie.

Wiem, że to oklepane ale nie śpiesz się. Zamiast myśleć jak znaleźć czas na fotografowanie po prostu niech ten czas znajdzie Ciebie. Wykorzystaj każdą chwilę, one są ulotne, owszem ale cały czas są nowe i na pewno będzie coś innego w przyszłości. Jak mówi filozofia Kaizen, zacznij od małych kroków. Im mniejsze tym lepiej, nawet coś tak zabawnego jak fotografowanie jedzenia z niskiego kąta może być dla kogoś frajdą.

Fotografia uliczna Sigma 18 35 Art przykladowe zdjecia miejskie BokehPhotos 25 683x1024 - Jak znaleźć czas na fotografowanie ? 10 pomysłów

Nie wstydź się swoich zdjęć

Nie pamiętam gdzie to przeczytałem ale po prostu nie wstydź się. Każdy zaczynał od czegoś co nie było najwyższych lotów. Najważniejsze to się dobrze bawić. Pracując nad czymś zawsze z czasem będzie się w tym lepszym i to po prostu przyjdzie. Pisałem już, że warto być cierpliwym ? 🙂

Bez zbędnego smęcenia. Lista pomysłów co możesz zrobić aby znaleźć czas na fotografowanie i jak to wpleść w każdy dzień tak abyś nie miał wymówek !

Lista pomysłów jak znaleźć czas na fotografowanie ?

  1. Zaplanuj zdjęcia. Po prostu zaplanuj nie tyle co czas ale to kiedy będziesz miał chwilę. Wpleć robienie zdjęć w Twój codzienny plan zajęć i w rytunę każdego dnia. Powinno pomóc bo i tak pewnie rzeczy musisz zrobić, dodatkowo po prostu cykniesz zdjęcie 🙂 Oczywiście kwestia zostaje jaka fotografia Ciebie interesuje.
  2. Porozmawiaj o tym z drugą połówką. Powinna Ciebie wspierać w Twoich ambicjach i zainteresowaniach, jeżeli powie Tobie, że to zły i słaby pomysł, z którego nic nie będzie to kopnij tą połówkę w dupę. Nikt nie powinien zadawać się z takimi ludźmi.
  3. Rób zdjęcia po drodze do pracy. Nie przemuj się. Ludzie goniący do pracy wyglądają naturalnie jak np. w pół przytomni w pociągu. Fotografia uliczna jest prosta bo jest po prostu na wyciągnięcie ręki.
  4. Rób zdjęcia podczas jedzenia. ? Śniadanie, obiad, lunch czy cokolwiek. W domu możesz postarać się ładnie ułozyć wszystko na talerzy i po prostu cieszyć się z fotek.
  5. Rób zdjęcia na spotkaniach z rodziną i przyaciółmi. Nie chodzi o artystyczne pozowanie ale po prostu o zdjęcia. Efekty przyjdą z czasem.
  6. Podczas spaceru. Po lesie, mieście, parku. Może akurat złapiesz jakąś wiewiórką. I tak to robisz.
  7. Sobota albo niedziela z samego rana. Dla mnie to jedyna opcja w tygodniu kiedy mam czas tylko dla siebie, żeby móc wziąć aparat. Idę wtedy do lasu albo na wschód słońca. Kosztem snu ale warto 🙂
  8. Weź odpowiedni aparat. Jeżeli nie chcesz dźwigać zainteresuj się małym kompaktowym aparatem, nawet pełne klatki są teraz małe, szczególnie bezlusterkowce. Szerokie kadry zawsze zrobisz telefonem, od razu obrobisz i udostępnisz w sieci. Prościej nie będzie.
  9. Zacznij gotować. O jedzeniu pisałem ale tutaj można połączyć gotowanie, przygotowanie posiłku aby łądnie wyglądał na talerzu oraz fotografię. Zgłodniałem…
  10. Rób co możesz i nie rób tego na siłę. To nie znaczy, żebyś się nie starał ale podejdź do tego z rozsądkiem. Na początku będzie Tobie ciężko i będzie zależeć aby szybko osiągnąć świetne efekty. To są bajki dla dzieci. Wszystko wymaga pracy czasu i zaangażowanie. Rób wszystko swoim tempem a po czasie stwierdzisz czy zwolnić czy przyśpieszyć.

Jeżeli wydaje się to Tobie, że to jak znaleźć czas na fotografowanie jest trudne i może się okazać zbyt dużym nakładem pracy, podziel tę pracę na mniejsze części i nie przejmuj się. Nie od razu Rzym zbudowano. Sam zabieram się porównanie starych obiektywów o bąbelkowego efektu bokeh. Zajmuje mi to już dużo czasu ale w końcu ruszę z kopyta, zbiorę się i kawałek po kawałku dojdę do tego.

Powodzenia w Twojej fotografii !

Fotografia uliczna Sigma 18 35 Art przykladowe zdjecia miejskie BokehPhotos 3 1024x683 - Jak znaleźć czas na fotografowanie ? 10 pomysłów

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !