Czarno biały portret - selektywny kolor.
porady,  czarne zdjęcia,  jak uzyskać efekt,  zdjęcia

Biało czarne zdjęcie z kolorowym elementem

Jak zrobić biało czarne zdjęcie z kolorowym elementem

Instrukcja i opis jak zrobić biało czarne zdjęcie z kolorowym elementem na przykładzie użycia Lightrooma. Dla wszystkich innych programów graficznych zasada będzie identyczna. Najpierw musimy mieć jakąś konkretną fotografię, która nas interesuje i zastanowić się nad post produkcją. Jeżeli dopiero robimy zdjęcie to podczas fazy samej fotografii możemy usunąć z kadru pewne kolorowe elementy. Zmienić garderobę modela lub kolory jakie wypełniają kadr. Ułatwi to pracę przy post produkcji.

Proces myślowy za zdjęciem

Krok po kroku, lista rzeczy nad którymi powinniśmy się zastanowić podczas robienia zdjęcie i przygotować do sesji jak i również co możemy zrobić gdy już to zdjęcie mamy.

Co chcemy uzyskać w konkretnym przypadku ?

Jaki kolor lub kolory chcemy “zostawić” w ostatecznej wersji. Jaki kolorowy element zdjęcia nas interesuje ? Czy chcemy po prostu portret z zaznaczonym jednym kolorem ? Wtedy warto ubrać modela w coś co jako pojedyńcza rzecz będzie miała w kadrze dany kolor. Przykładowo – sceneria zimowa a do tego fioletowy szalik i lub rękawiczki. Jest mała szansa, że poza tymi rzeczami coś innego będzie fioletowe. Jeżeli tak jest, warto zmienić scenerię. Pomysły gdzie robić zdjęcia znajdziecie tutaj, jest to dość uniwesaly przewodnik.

Wybr koloru jest o tyle ważne, że barwy ciepłe jak czerwony, zółty i pomarańczowy są widoczne po części na naszej skórze. Będzie to wymagało od nas nieco więcej zabawy i obróbki aby uzyskać zadowalający efekt.

Analiza – zdjęcie z kolorowym elementem

Powiedzmy, że mamy zdjęcie takie jak poniżej, Tutaj w zasadzie udało mi się uwypuklić kolory korzystając tylko z suwaków HSL (odcień, nasycenie oraz luminancja) , a konkretniej suwaka z nasyceniem poszczególnych kolorów.

Łatwość obróbki wynikała z posiadania czarnego tła i ubioru. Poza odcieniami skóry nie było tutaj mieszania kolorów.

Nasycenie wszystkich możliwych kolorów zmniejszyłem do zera, następnie zwiększyłem dla koloru niebieskiego oraz fioletowego. Miały one wpływ na kolory chusty, oczy oraz nieco na tło. Dokładnym odzwierciedleniem kolorów chusty się nie przejmowałem, mogą być przekłamane, najważniejsze, że fotografia wywołuje efekt jaki chciałem (moim skromnym zdaniem)

Poniżej inny przykład. Tutaj było nieco trudniej. Bardzo dokładnie, ręcznie, korzystając z pędzla w Lightroomie zmniejszyłem saturację wszędzie poza obrysowaną gitarą. Tylko ona miała mieć na zdjęciu kolorowy element. Dodatkowo zostawiłem też element logo – kolor zółty. Problem to po prostu żmudne i precyzyjne “pokolorowanie” całego zdjęcia czarno białym filtrem.

Analiza zdjęcia – przytłumienie kolorów

Ten przykład będzie nieco inny. Tutaj efekt jaki był celem to przytłumienie kolorów i wyeksponowanie reszty z nich. Fotografia : Ania . Większość liści jak i cegły w tle – dalej posiada sporo koloru ponieważ barwa brązowa, w tym przypadku, składa się z koloru czerwonego – a ten chcemy wyeksponować. Dominujący w kadrze kolor zielony było bardzo łatwo wytłumić tylko jednym suwakiem.

Piotr Kowalski sesja Anna Wójcik3 1 1024x683 - Biało czarne zdjęcie z kolorowym elementem

Podsumowanie

Chąc uzyskać biało czarne zdjęcie z kolorowym elementem wystarczy znaleźć panel HSL w naszym programie do obróki. Bedą to suwaki pozwalające na zmianę nasycenia, luminacji i odcienia poszczególnych kolorów. Tutaj wszystko zależy od oprogramowania. Lightroom i Luminar jak i większość profesjonalnych programów mają takie narzędzia.

Portret Ela Gdańsk Portrait Pro 2 1 793x1024 - Biało czarne zdjęcie z kolorowym elementem

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !