Jak zrobić czarne zdjęcie i czarne tło autoportret Kowcio
jak fotografować,  czarne zdjęcia,  jak uzyskać efekt,  porady,  przepis na zdjęcie,  zdjęcia

Jak zrobić czarne zdjęcie czyli czarny portret

Jak zrobić czarne zdjęcie czyli czarny portret

Tutaj opis przebiegu sesji oraz jak ją zrobić krok po kroku. Temat sesji zdjęciowej to “Jak zrobić czarne zdjęcie czyli czarno-biały portret”. Minimalistyczne i hollistyczne podejście do portretów z wykorzystaniem jednej lampy błyskowej. Fotografowane przy pomocy tylko jednego źródła światła bardzo ułatwia naszą pracę – ewentualnie dodatkowo okna albo z pomocą jednej latarki 😉

Potrzeba nam bardzo (relatywnie ?) …

Mało sprzętu

Poniższa lista to minimum jakie potrzebujemy…

  • Aparat z wbudowaną lampą błyskową. Nawet telefon – i od razu obróbka na telefonie. polecam Snapseed fajny program do prostej obróbki. Aparat : Canon 1200D
    Obiektywy : Canon 50mm F1.8 ,  kitowy Canon 18-55mm IS STM (głównie używany).

… ale dodatkowo warto posiadać ( co napewno ułatwi to pracę ) :

  • Lampa błyskowa zewnętrzna – w tym przypadku Yongnuo 560 IV
  • Uchwyt na którym zamontujemy parasolkę (lub inny dyfuzor) oraz lampę błyskową.
  • Statyw dla lampy i parasolki – cokolwiek co posiada gwint ćwierć cala.
  • Tło – ewentualnie – może być bez tła tak jak w przykładzie TUTAJ.
  • Warto podłączyć aparat pod komputer lub telefon (tethered), żeby móc od razu zobaczyć zdjęcia, w innym razie podgląd w aparacie musi nam wystarczyć. Tutaj histogram nie koniecznie pomoże bo i tak wszystko będzie blisko cieni. Oprogramowanie jakiego używałem do fotografii to darmowy program dla lustrzanek Canona – Digital Photo Professional.
  • Kabel USB miał 5 metrów i wzmacniacz ale potrafił gubić sygnał ;/

Czarne zdjęcie portretowe wymaga w zasadzie tylko aparatu i lampy (albo prostego źródła światła). Do tego możemy dołożyć światło zastane jak np. okno, latarnia, lampa, latarka.

Błysk lampy wyciemnia tło

Lampa uderza światłem w modela a kontrast tego wyciemnia tło i jesteśmy w połowie drogi.

Brzmi nieco banalnie ale ostatecznie działa. Fakt faktem, słaby sprzęt albo jego brak może sprawiać problemy przez co fotografowanie i uzyskanie odpowiedniego zdjęcia zajmie nam więcej czasu. Droższy sprzęt nam po prostu ułatwia to zadanie, ale jak nie mamy sprzętu a mamy czas to nie ma co marudzić. Wychodzi bardzo podobnie. Sam się zastanawiam czy nie pojawi się na zdjęciach cień od stelażu parasolki. Gdy lampa błyśnie za mocno, zdaża się, że to widać.

Mariusz sesja gwiazda rocka 57 1 683x1024 - Jak zrobić czarne zdjęcie czyli czarny portret
Tutaj parasolkę widać tylko na krawędzi. Kąt robienia zdjęcia pomógł wyeliminować część odbicia.
Mariusz sesja gwiazda rocka 55 683x1024 - Jak zrobić czarne zdjęcie czyli czarny portret
Tutaj widać dokładnie całą parasolkę, ręcznie zmniejszyłem expozycję i białe barwy aby nie rozpraszała uwagi. Niezbyt się to udało, ale świetny przykład jak tego NIE ROBIĆ i czemu Sofbox jest dużo lepszy przy fotografowaniu powierzchni jakie odbijają światło.

Softbox nie ma tych problemów, ale żadnego się jeszcze nie dorobiłem a parasolki są tanie jak barszcz. Przy parasolce białej trzeba uważać na kąty oświetlenia i cienie jakie może rzucać stelaż, srebrna nieco bardziej skupi światło ale za to nie będzie problemów z cieniami bo ona “odbija” światło. O parasolkach i dyfuzorach światła juz pisałem.

Akcesoria !

Tutaj jest przykład sesji stylizowanej, akcesoria dodają finezji i polotu ( w tym smutnym jak… 🙂 ). Tutaj wykorzystałem to co miałem pod ręką. Pamiętajcie, że to zależy od tematu sesji i warto przygotować się za wczasu. Akcesorium do portretu może być wszystko – kapelusz, bransoletki, gitara, chusta, szalik, czapka, naszyjnik, koszula, spinki lub po prostu dodatki jak papieros, fajka, makijaż czy standardowo – garderoba.

Mariusz sesja gwiazda rocka 44 773x1024 - Jak zrobić czarne zdjęcie czyli czarny portret

Kiedy i gdzie zrobić czarne zdjęcie ?

To akurat nie jest żart, ale w nocy w plenerze. Bez problemu będziemy mogli sterować jedynym światłem jakie będzie widoczne na naszym modelu – nasza lampa błyskowa. W dzień i tak zmniejszymy przysłonę do F5.6/F8 aby nic nie było widać i tylko światło lampy wpływało na zdjęcie.

W tym przypadku miejsce to po prostu duży pokój w mieszkaniu może być salon – nadaje się idealnie.

Anna światełka diody led 4 1024x683 - Jak zrobić czarne zdjęcie czyli czarny portret

 Nie trzeba mieć dużo miejsca

W naszym pokoju miejsca wystarczy w zupełności ale oczywiście pamiętajmy o odpowiednim obiektywie oraz o tym czy chcemy fotografować całą sylwetkę. Musimy po prostu zmieścić się z tematem w kadrze. Gdy nie mamy miejsca w domu zawsze zostaje pobliska łąka, trawnik albo ławka w parku. Miejsca będzie w opór, jedyny problem to wiatr wpadający w parasolkę, wtedy warto pomyśleć o odwróconej srebrnej albo zainwestować w softboks. Bardziej opływowe dla wiatru.

Na poniższych zdjęciach nie udało nam się ująć całej sylwetki tak jak byśmy tego chcieli a obiektyw przy 18 mm nie wyglądał tak dobrze jakbym sobie tego życzył. Do tego było po prostu widać sporo tła.

Postprodukcja

Warto przyłożyć się i poprawić to co możemy. Zdjęcie w galerii są jak widać stylizowane i poprawione. Możemy zawsze spróbować i zrobić kilka wersji dla klienta oraz po prosty zobaczyć co wygląda i podoba się bardziej.

Najczęście używane suwaki w tym przypadku to kontrast. Mariusz chciał mocne i dramatyczne cienie na swoich fotografiach. Do tego selekcjonowany kolor dla “czarno-białego” portretu,

Lista kroków – instrukcja jak zrobić czarne zdjęcie

Rozstawienie sprzętu tak jak na zdjęciu powyżej i jak widzicie można to zrobić na bardzo małej przestrzeni.

  1. Pamiętajcie, że to ma sprawiać frajdę przede wszystkim modelowi (klientowi) ale też i Tobie. Pomyśl o tym co zrobić aby model czuł się komfortowo, bądź empatą. #więcejempatii
  2. Rozstaw wygodnie sprzęt i zrób porządek, zrób to porządnie a będzie się dużo łatwiej pracować.
  3. Zacznij od źródła światła ustawionego pod kątem 45 stopni, lekko skierowanego w dół na modela. Tak zwane oświetlenie Rembrandta (od tego malarza, tworzy ładny trójkąt na policzku od ciemniejszej strony).
  4. Zamknij przysłonę aparatu do około F5.6, F8, F11. Chcemy powoli przymykać przysłonę aż nie uzyskamy czarnego zdjęcia – tak, żeby nic nie było na nim widać.
  5. Ustawiamy modela i każemy mu się nie ruszać. Ja ustawiałem ręcznie ostrość na twarz i oczy – wolałem robić to manualnie bo autofokus miał po prostu problemy ze złapaniem ostrości. Duża głębia ostrości ułatwiała złapanie ostrego obrazu.
  6. Teraz dodajemy błysk lampy i sprawdzamy efekty oświetlenia naszego modela.
  7. Jeżeli mamy, możemy dodać reflektor. Zdalne wyzwalanie migawki pozwoliło mi ręcznie trzymać reflektor i obserwować wyniki na ekranie komputera.
  8. Poprawiamy natężenie światła, pozę modela i poziom oświetlenia, aby uzyskać interesujący nas kadr. Warto zwrócić uwagę na cienie pod oczami, refleksje na błyszczących powierzchniach, niedociągnięcia w kadrze jak rozlande światło czy elementy rozpraszające uwagę od tematu.
  9. Zdjęcia robimy pod różnymi kątami i z użyciem różnych ogniskowych – możemy się przybliżyć i oddalić gdy mamy obiektyw stałoogniskowy. Nie potrzeba mieć zooma.
  10. Mała uwaga : często zmieniaj kadr, nigdy nie wiesz co będzie wyglądało super a co po prostu dobrze. Zawsze warto mieć więcej opcji niż

Jak zrobić czarne zdjęcie – galeria

Tutaj zdjęcia z sesji Mariusza oraz kilka innych. Podoba mi się zdjęcie w stylu królewskim, prawie jak Napoleon (też był niski ;p). Będę musiał nad tym popracować – królewskimi kadrami 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !