efekt ortona maksymalna wartość w programie Luminar
porady,  jak uzyskać efekt,  przepis na zdjęcie,  tutorial,  zdjęcia

Efekt Ortona w fotografii

Efekt ortona

Efekt Ortona w fotografii pozwala na uzyskanie poświaty, delikatnej iluminacji wybranych elementów zdjęcia. W skrócie polega to na złożeniu dwóch zdjęć w jedno i odpowiednie zamaskowanie korzystając z warstw w programach graficznych.

Jak uzyskać efekt ortona na zdjęciu ?

Tutaj opiszę trzy sposoby na uzyskanie efektu ortona na fotografii. Niektóre programy, takie jak Luminar posiadają wbudowane filtry tudzież gotowe efekty dodające efekt bezpośrednio do zdjęcia. Zazwyczaj jednak musimy wykorzystać program graficzny.

Najważniejsze jest oczywiście zdjęcie. Musi być ostre i wyraźne. To będzie nasza baza do dalsze obróbki.

Efekt ortona PO 1024x683 - Efekt Ortona w fotografii

Metoda pierwsza – gotowy filtr

W programach do obróbki fotografii oraz programach graficznych możemy znaleźć gotowe filtry, które tworzą efekt Ortona. Jest to najprostsze rozwiązanie zazwyczaj sprowadzające się do zmiany jednego suwaka odpowiedzialnego za to jak silny efekt chcemy uzyskać. Problemem może być znalezienie odpowiedniego oprogramowania, które będzie miało takie narzędzie wbudowane. W tym przykładzie możemy zobaczyć program Luminar, gdzie Efekt Ortona możemy zastosować do całej fotografii albo pędzlem wybrać odpowiednie elementy kadru.

czysty efekt ortona 1024x707 - Efekt Ortona w fotografii

Jak uzyskać Efekt Ortona, krok po kroku.

Tutaj ten efekt uzyskamy przez połączenie dwóch warstw. Pierwsza warstwa zawiera ostre i wyraźne zdjęcie. Ta fotografia może a nawet powinna być już wstępnie obrobiona. Takie artystyczne zabiegi traktujmy jako ostatni element podczas obróbki zdjęcia.

Jak uzyskać Efekt Ortona na fotografii przy wykorzystaniu warstw :

  1. Wklejamy oryginalne zdjęcie na pierwszą, podstawową warstwę.
  2. Kopiujemy zdjęcie na dodatkową warstwę.
  3. Na drugiej warstwie rozmywamy zdjęcie i dodajemy jej jasności. Możemy wykorzystać filtr gaussa albo rozmyć zdjęcie korzystając z suwaka ostrości. Możemy też wykorzystać zdjęcie tego samego kadru ale, które jest rozmyte.
  4. Dodajemy maskowanie, która pozwoli nam wybrać elementy fotografii na pierwszej warstwie (oryginalnej) gdzie widoczny będzie efekt.
  5. Warstwę drugą blendujemy, scalamy z pierwszą przy wykorzystaniu suwaka przeźroczystość (opacity) co pozwoli nam sterować siłą efektu jaki uzyskamy. Pozwoli to na delikatne nałożenie drugiego, rozmytego zdjęcia na oryginał co doda nam efektu poświaty, iluminacji elementów.
efekt ortona przez wartstwę rozmytą przez odszumianie lub contrast 1024x693 - Efekt Ortona w fotografii

Przykładowe zdjęcia

Przykładowe zdjęcia z zastosowanym efektem ortona. Sami oceńcie czy warto. Osobiście mam bzika na punkcie super ostrych zdjęć bo często takich nie mam więc rozmazywanie ostrego zdjęcia słabo do mnie przemawia . Z drugiej strony jako zabieg artystyczny może dodać tego magicznego efektu do danego zdjęcia, tutaj zostaje już tylko nasza wyobraźnia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !