Jak zrobić matowe zdjęcie - wykorzystanie krzywej do uzyskania matowego efektu na zdjęciu - podniesienie cieni
porady,  jak uzyskać efekt,  tutorial,  zdjęcia

Jak zrobić matowe zdjęcie

Jak zrobić matowe zdjęcie to kwestia odpowiedniej ekspozycji albo obróbki. Efekt matowego zdjęcia możemy uzyskać na kilka sposób. Tutaj opiszę najprostszą i najszybszą metodę. Pierwsza z nich dotyczy uzyskania efektu “w aparacie” druga zaś to kwestia bardzo prostego retuszu zdjęcia z wykorzystaniem jednego suwaka.

Gdańsk w obiektywie Helios 44 58mm F2.0 11 599x1024 - Jak zrobić matowe zdjęcie

Czemu matowe ?

Zdjęcia matowe często dodają stylu “prawdziwej retro fotografii”. Przypomnijmy sobie jak wyglądają zdjęcia z okresu wojny. Wszędzie ta sepia ponieważ była łatwo dostępnym, trwałym i nie niszczącym fotografii barwnikiem – tuszem z mątwy Sepia officinalis. Do tego jest jadalny. Matowy wygląd zawdzięczamy po części temu, że podczas wywoływania w ciemni trudno było uzyskać idealną czerń. Wiele starych zdjęć wygląda jakby były rozjaśnione na całej szerokości. Głównie jest to kwestia związana z moczeniem całego kadru na papierze fotograficznym w różnych odczynnikach fotograficznych.

Jak to zrobić w aparacie

Pierwsza odpowiedź na pytanie jak uzyskać matowe zdjęcie jest dość prosta.

“Użyj długiego czasu naświetlania aby mieć jak najjaśniejsze zdjęcie bez przepaleń czyli totalnej bieli na zdjęciu. Obserwuj histogram aby wykres nie dotykał prawej krawędzi ale był jak najbardziej po prawej stronie.”

Sprawi to, że całe zdjęcie będzie bardzo jasne z powodu dużej ilości światła. Musimy uważać na kontrast, chcemy aby był dość niski. Najlepsza będzie pochmurna pogoda czyli dużo niskich chmur. Wtedy zdjęcie będzie miało mniejszy kontrast i ukaże nam cały kadr łącznie z ciemnymi partiami a matowy efekt będzie bardziej widoczny. Przydać się może jasny obiektyw albo statyw.

Poniżej widać, że zdjęcie jest mało kontrastowe przez zbyt długi czas naświetlania jak na dane warunki.

Fotografia lustrzana i odbicia jesień w parku oliwskim w Gdańsku 1 1024x683 - Jak zrobić matowe zdjęcie

Jak to zrobić matowe zdjęcie w post produkcji

W większości programów do obróbki grafiki czy zdjęć znajdziemy suwaki, które odpowiadają za kontrast, czarne lub ciemne elementy fotografii. Poniżej przykłady PRZED I PO gdzie tylko jeden suwak wartości kontrastu podnosi nam czarną barwę do “szarości” tworząc matowy efekt. Często możemy spotkać się z tym efektem na instagramie. W ten sposób z łatwością możemy obrobić każde zdjęcie na telefonie. Wystarczy prosty program do obróbki jak np. snapseed i odpowiednie rozjaśnienie ciemnych partii zdjęcia. Gdy nie mamy profesjonalnego oprogramowania zawsze możemy wgrać zdjęcia na telefon i obrabiać w wolnej chwili nie potrzebując komputera.

menu w programie snapseed ilość opcji jest bardzo duża 576x1024 - Jak zrobić matowe zdjęcie

Poniżej zdjęcia jak uzyskać efekt zmatowienia przy pomocy różnych suwaków czy też krzywych tonalnych. Każdy program do obróbki zdjęć będzie miał podobną funkcjonalność.

Inne sposoby : flara i po prosty filtry na IG

Dodatkowo możemy pokusić się o efekt flary w aparacie. Zdjęcia robione w stronę słońca, niekoniecznie bezpośrednio, powodują efekt “zmatowanie” i “prześwietlenia” zdjęcia. Podobnie do starych fotek z PRLu 🙂 Poniżej widzimy efekt flary w lewym górnym rogu. Zdjęcie to baza przy wpisie do nakładaniu zdjęć i elementów graficznych – kompozytach.

Dodatkowo po prostu użyjmy filtrów jakie są dostępne w większości aplikacji jak np. instagramie.

Portret Ela Gdańsk Portrait Pro 9 overlays 7 787x1024 - Jak zrobić matowe zdjęcie

Zdjęcia matowe przed i po

PRZED dodanie matowego efektu przez zmniejszenie kontrastu panorama Gdańska 1024x358 - Jak zrobić matowe zdjęcie
PO dodanie matowego efektu przez zmniejszenie kontrastu panorama Gdańska 1024x358 - Jak zrobić matowe zdjęcie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !