BokehPhotosPL-Canon-50mm
recenzja

Obiektyw Canon 50mm 1.8 STM

Canon 50mm 1.8 STM

Krótka piłka odnośnie do obiektywu Canon 50mm 1.8 STM

Ogólnie TAK, kupiłbym jeszcze raz, bardzo dobry zakup. No i koniec 😉 a  coś więcej to czytać.

Sam kupiłem ten obiektyw zamiast kitowego (shitowego ? ). To był mój pierwszy obiektyw, jakim fociłem na pierwszej w życiu lutrzance. Możliwy jest mój brak obiektywności, ale nadal jestem i tak zadowolony. Oczywiście pamiętajcie o tym, że to 50mm jest przy pełnej dziurze i na APS-C (mniejsza matryca niż pełna klatka) chciałbym widzieć więcej. Trzeba trochę przytulić się ściany jeżeli chcemy złapać większy kadr albo szersze ujęcie.

Zalety:

  • Stosunek ceny do jakości-bije wszystko.
  • F1.8 – jasność bardzo dobra, ale o wieczornym autofocusie bez światła dla t = 1/125 i mniej możecie zapomnieć, może pomóc spot metering, single photo i inne ustawienia. Noc czy nie noc, jakieś światło musi być. 1.8 nie załatwia niestety wszystkiego.
  • F 1.8 – extra bokeh, 7 listków przysłony i moim skromnym zdaniem, przeciwko pewnym opinią, nadaje się do fotografii  portretów, produktów i do pstrykania na co dzień IDEALNIE.
  • Nie sprawia wrażenia taniej chińskiej zabawki, bardzo SOLIDNIE się prezentuje. Ma więcej metalowych elementów, szczególnie płytki przy zaczepie do samego aparatu.

Wady:

  • Autofocus STM – AF STM – ożesz kurwencyja, kultura pracy jak w moim diesel`u po odpaleniu na zimnym (ach ten klekot turbo bocianów). Rzęzi, drapie, nagrywanie dynamicznego wideo ze zmieniającym się fokusem odpada z tym obiektywem. Do nagrywania statycznego (nie zmieniamy ostrości na obiektywie) jest bardzo OK. Ale w końcu nie po to go kupiłem.  W DZIEŃ zero problemów, niestety fotografuję przeważnie wieczorami, wtedy focus już różnie.

Podsumowanie Canon 50mm 1.8 STM

Obiektyw bardzo dobry szczególnie po kitowym. Łatwo o efekt bokeh, wyrobimy sobie uda i nogi, bo to w końcu tutaj mamy zamontowany najlepszy ZOOM na świecie. Fajnie uczy kadrowania i tego, jak tak naprawdę chcemy, żeby scena wyglądała a stała ogniskowa może i nas ogranicza, ale również upraszcza pracę. Canon 50mm 1.8 STM można porównywać do Yongnuo 1.8 50mm ale to już znajdziecie na YT ;), drugi tańszy i podobne osiągi. Po wydaniu kasy na obiektyw Canon 50mm 1.8 STM nie będziecie płakać, że drogo bo efekty wam to zrekompensują. Wystarczy fotka choinki na święta 😉

W zasadzie kupcie najtańsze, co jest, szkoda pieniędzy na cuda, zawsze możecie napisać maila do mnie albo do cyfrowe.pl i oni wam merytorycznie i cierpliwie doradzą. Sam wiem, pisałem maile i zostałem niejednokrotnie uświadomiony 😉 Aha, i jeszcze jedno, poszukajcie opinii o Yongnuo 50mm na mocownaiu do Canona, ponoć daje radę super i jest nieco tańszy.

A na koniec:

Link do możliwości kupienia w sklepie X-KOM23446317264 911799c8bd q canon fifty lenses stm - Obiektyw Canon 50mm 1.8 STM

Przykładowy efekt Bokeh!, zdjęcia właśnie tym obiektywem:

Iluminacje w Parku Oliwskim

Opublikowany przez Bokeh Photos Piątek, 23 grudnia 2016

BokehPhotosPL 1 1024x683 - Obiektyw Canon 50mm 1.8 STM
BokehPhotosPL-Canon-50mm-STM

Zdjęcia z głębią, Bokeh !