dunajec Pieniny jak zrobić ładne zdjęcie bokehphotos
porady,  jak fotografować,  jak uzyskać efekt,  zdjęcia

Jak zrobić ładne zdjęcie

Jak zrobić ładne zdjęcie dla amatorów

Wpis o tym “Jak zrobić ładne zdjęcie dla amatorów” ? Pytanie to pojawia się bardzo często, szczególnie zadawane przez nowych adeptów sztuki fotograficznej 😉 Wystarczy tylko odrobina wiedzy z fotografii i znajomość definicji ekspozycji 😉

W skrócie : MUSISZ MIEĆ DUŻO ŚWIATŁA ! Dokładniej, ma go być “wystarczająca ilość”. Po prostu ma być jasno, jak w wiosenny dzień, kiedy słońce jest na niebie, najlepiej lekko za chmurami, nie będzie takie ostre. Światła powinno być dużo, ale nie za dużo. Wtedy zajdzie to co opisują poniżej. Zrobisz ładne, jasne, ostre zdjęcie 😉

Co to jest ładne zdjęcie ?

Załóżmy, że odpowiadając na pytanie “jak zrobić ładne zdjęcie?” mamy na myśli dwie cechy :

  • Jest wystarczająco jasne – Ma poprawną ekspozycję, widać na nim wszystko naturalnie, nie jest za ciemnie ani zbyt jasne.
  • Jest ostre – nie jest rozmazane, co często jest spowodowane zbyt długi czasem naświetlania dobranym przez aparat.

Głębie ostrości tutaj pominę. Przy automatycznych ustawieniach, aparat wszystko ustawi za nas. Przy manualnych ustawieniach nie obejdzie się bez głębszej lektury tematu np. o przysłonie.

Ekspozycja z definicji, jest to ilość światła jakie wpada przez obiektyw, do aparat. Dokładnie na matrycę, która później odczytuje z tego światła informację o obrazie i zmienia to w zdjęcie (w skrócie).


Ekspozycja powinna być zbalansowana, za dużo światła to zdjecia zbyt jasne, przepalone białe punkty. Za mała ilość światła to zdjęcie zbyt ciemne. Najlepiej być pomiędzy.


Gdzie jest pomiędzy ?

W lustrzankach zapewnia nam to wskaźnik ekspozycji ustawiony równo na 0. To znaczy, że nasz aparat stwierdził, że tyle światła ile jest na zdjęciu wystarczy do uzyskania odpowiedniej jasności aby detale były widoczne “bez problemu”.

Większość aparatów, w trybie automatycznym, wykryją ilość światła jakie wpada do aparatu (pomiar ekspozycji). Zazwyczaj najpierw otwierają przysłonę (wpada więcej światła, zmniejsza się głębia ostrości), zwiększają wartość ISO  (szczególnie w nocy) a na koniec zwiększają czas robienia zdjęcia. Priorytetem jest zrobienie zdjęcia bez poruszenia tak aby się nie rozmazało.

Krótki czas migawki, poniżej 1/125s pozwoli na zrobienie zdjęcia z ręki. O ile nie będziemy nią machać.

Pozostałe kwestie i pytania jak zrobić ładne zdjęcie

Tutaj artyzm, sztuka, i inne zabiegi jakie mogą nam pomóc w uzyskaniu ładnego zdjęcia to naprawdę wierzchołek góry lodowej. Do codziennej fotografii musimy pamiętać tylko tyle, a może i aż tyle. Automatyczne aparaty to po prostu wyceluj i kliknij. Nie jest to skomplikowane, ustawienia manualne i przesłony to temat bardziej techniczny, poczytaj o tym tutaj na blogu albo poszukaj w sieci. Linki są wyżej.

Jak zrobić ładne zdjęcie – galeria i opis fotografi.


Pamiętajcie ! Ładne zdjęcie to tylko i wyłącznie Twoja, moja, nasza opinia. Tak, wiem, żyjemy w demokracji i teoretycznie ładne zdjęcie jest wtedy kiedy 51% ankietowanych odpowie “Tak, jest ładne”. To że coś jest ładne, nie znaczy, że musi się Tobie lub innym podobać, są gusta i guściki 😉 


Spinki mechanizm zegarek5 300x200 - Jak zrobić ładne zdjęcieCzemu ładne ? Płytka głębia ostrości pozwala na skupienie się na detalach mechanizmu. To było celem. Zdjęcie jest wyraźne a elementy sprężyny i koła zamachowego ostre. Możliwe, że fotografia potrzebuje nieco więcej światła.

6AnnaWojcik29 pp 233x300 - Jak zrobić ładne zdjęcieCzemu ładne ? Część modelki jest dobrze oświetlona, druga część jest ciemniejsza. To było zamierzone, zdjęcie nie ma na celu “pokazania wszystkiego”. Fotografia ostra i wyraźna.

ElaLubacha BokehPhotosPL37 pp 300x200 - Jak zrobić ładne zdjęcie
Ostre zdjęcie, poprawna ekspozycja. Świetna kompresja perspektywy, bardzo ładne tło. Tamron 90mm.

SSSTock24 300x200 - Jak zrobić ładne zdjęcie

Czemu brzydkie ? Zdjęcie zdecydowanie za ciemne, czasem się zdarza, że będzie tak ciemno, iż nasz aparat ustawi nam czas naświetlania na 2-3 sekundy. Nie mamy szans na zrobienie nieporuszonego zdjecia. Wtedy rozwiązaniem jest albo lampa / flesz albo statyw. SSSTock25 300x200 - Jak zrobić ładne zdjęcie

Czemu brzydkie ? Tutaj podobnie jak wyżej, nie dość, że zdjęcie jest za ciemne to jeszcze nie jest ostre. Może to być celowy zabieg artystyczny ale przy tym o czym teraz rozmawiamy, to zdjęcie nie spełnia żadnego z dwóch punktów.

Shots 3 300x200 - Jak zrobić ładne zdjęcie

Czemu ładne ? Bardzo wyraźne i ostre. Tutaj mamy do czynienia dokładnie z tym o czym pisałem wcześniej. Jasne słońce i troszkę chmur w wiosenno-letni dzień. Aparat ustawił 1/2000s. Przy takim czasie ciężko zrobić poruszone zdjęcie 😉

Czerwcoweczka 11 300x200 - Jak zrobić ładne zdjęcie

Czemu ładne ? Jasne, temat widoczny na pierwszym planie, ostre i wyraźne zdjęcie. Wygląda naturalnie, Vera siedziała w cieniu.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wynieśliście coś z tego porównania. Pamiętajcie ! Światło, światło i jeszcze raz światło. Dobrze jak jest go dużo ale czasem, jak przy nocnych portretach jak wyżej, można pracować i po ciemku 😉 Na pytania chętnie odpowiem na fejsie / komentarzach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !