Jak zrobić zdjęcie panoramiczne - image composite editor przykład
porady,  jak uzyskać efekt,  przepis na zdjęcie,  tutorial,  zdjęcia

Jak zrobić zdjęcie panoramiczne

Jak zrobić zdjęcie panoramiczne

Jak zrobić zdjęcie panoramiczne czyli krótki wpis o tym dlaczego warto i jak zrobić fotografię panoramicznę. Po krótce trzeba uchwycić kilka zdjęć a potem skleić je w całość korzystając z odpowiedniego oprogramowania.

Banał jest związany z fotografią mobilną gdzie to telefon robi za nasz wszystko i cyka odpowiednie zdjęcia w odpowiednim czasie a potem jeszcze je skleja. Wygoda ponad wszystko. Daję 11 na 10. Przy dobrych warunkach oświetleniowych można uzyskać naprawdę imponujące efekty. Szczególnie, że aparaty we flagowych telefonach są naprawdę dobre. Zakresy dynamicznego Nikona na razie niestety nikt nie pobił 😉

W zasadzie moglibyśmy obrabiać takie zdjęcie panoramiczne nawet na telefonie używając różnych programów jak Snapseed. Zdjęcie raczej by było w formacie JPG a lepiej dla nas lepiej gdyby to był plik RAW.

Widok i perspektywa

Zdjęcie panoramiczne z natury będzie szerokie. Proporcje jakie ustalimy to już aboslutnie kwestia gustu ale umówmy się, że kwadratowego zdjęcia nie uznamy za panoramiczne (no chyba, że zębów….).

Nie przesadźmy z długością. Długie zdjęcie panoramiczne o bardzo dużej rozdzielczości ogląda się dobrze tylko wtedy kiedy jest ostre, większość zdjęć widocznych na ekranach monitorów lub wydrukach nie będzie mogło pomieścić wszystkiego. Tutaj musimy dobrać odpowiednie proporcje aby nie chcieć pokazać za dużo, zachować kompozycję i jakość detali. Na to nie ma złotego środka ale osobiście jestem fanem starego formatu kinowego czyli 4:3 lub 16:9 – idealnie pasuje do dzisiejszych monitorów. Dla panoramy polecam eksperymenty z 2,35:1.

Co fotografować ?

Standardowo odpowiem “Cokolwiek co Ci się podoba ! ” Po prostu pamiętaj o szerszym kadrze, pozwala to na kreatywne ujęcie tematu w odpowiednim miejscu całej panoramy i np. wykorzystanie lini prowadzących do naszego tematu. Oczywiście temat może być rozciągnięty przez cały kadr. Może to też być kwiat tylko po jednej stronie zdjęcia a reszta fotografii to tak zwana negatywna przestrzeń gdzie nie ma nic ciekawego. Pozwoli to bardziej skupić uwagę na naszym temacie – np. kwiat na łące umiejscowiony po prawej a po lewej sama, mało ciekawa trawa albo grzyby i kawałek ściółki leśnej fotografowane szerokokątnym obiektywem.

Wycinanie panoramy z jednego zdjęcia 1024x670 - Jak zrobić zdjęcie panoramiczne
Przykład propocji zdjęcia jakie możemy wyciąć z naszego oryginalnego kadru.

Potrzebny sprzęt

Aparat i obiektyw a w ostateczności telefon. Telefonem będzie najłatwiej. Przy dobrej ekspozycji, świetle i warunkach zdjęcia zrobimy ręcznie bez potrzeby statywu. W innych warunkach musimy się liczyć ze statywem, gdy potrzebujemy dłuższego czasu naświetlania.

jak zrobić zdjęcie panoramiczne statyw i długi czas naświetlania 225x300 - Jak zrobić zdjęcie panoramiczne

Główny problem i rozwiązanie

Problemem jest COKOLWIEK co się rusza pomiędzy zdjęciami jak przykładowo statek lub ludzie. Nawet krajobraz drzew może być problematyczny ponieważ podczas wiejącego wiatru ciężko będzie uchwycić element, który jest nieporuszony, żeby od niego dokleić kolejne zdjęcie. Musimy pamiętać o tym aby elementy zdjęcia były nie poruszone w ramach pojedyńczych fotografii i na granicach. Warto dodać duży margines gdzie program będzie mógł usunąć te rzeczy i znaleźć odpowiedni moment na doklejenie reszty aby całość wyglądała naturalnie.

wyzwanie fotograficzne panorama błąd sklejania zdjęć 1024x388 - Jak zrobić zdjęcie panoramiczne
Przy dużym powiększeniu widać problemy jakie mogą powstać przy sklejaniu zdjęć. Tego przy pełnym formacie nie widać także powinniśmy o tym pamiętać ale nie dramtyzować i specjalnie się przejmować.

Zazwyczaj zdarza nam się skopiować coś co się porusza na jednym zdjęciu oraz “przejeżdża” przez pozostałe jak np. kolej, samochody czy ludzie.

Im szerszy kadr podstawowy tym łatwiej zlepić zdjęcie, im kadr jest ciaśniejszy (długi obiektyw) tym te różnice są bardziej wyraźne ponieważ zdjęcie jest dużo bardziej szczegółowe.

Jaki obiektyw użyć do panoramy ?

Jak zrobić zdjęcie panoramiczne długim obiektywem ? Tak samo jak szerokątnym. Weź po prostu ten, który masz pod ręką. Długie obiektywy pozwolą przybliżyć temat, przydaje się to przy fotografii krajobrazu ponieważ wtedy widzimy więcej detali w odległych miejscach. Krótsze obiektywy idealnie nadają się do zastosowań na “mniejsze odległości”. Tutaj jest to po prosty kreatywne wykorzystanie i WYKADROWANIE naszego zdjęcia. Kadr i kompozycja są najważniejsze. Pamiętajcie !

Przy tak dużej ilości megapixeli będziecie mogli śmiało wycinać ze zdjęcia odpowiedni kadr i zostanie wam bardzo dużo detali. Wyjaśnienie poniżej…

Przykładowe zdjęcia i finałowe zdjęcie panoramiczne

Zdjęcia możecie ściągnąć tutaj i sami spróbować zmontować z nich panoramę. Przykładowe elementy do zdjęcia panoramicznego. Mój efekt poniżej.

Przykład panoramy – obiektyw kitowy

Zdjęcia robione wykorzystując kitowy obiektyw Canon 18-55mm IS STM.

Jak zrobić zdjęcie panoramiczne sklejona panorama Park Oliwski 1 1024x133 - Jak zrobić zdjęcie panoramiczne


Przykładowe zdjęcia – obiektyw stałoogniskowy 90 mm

Jak zrobić zdjęcie panoramiczne sklejona panorama Park Oliwski 8 1024x266 - Jak zrobić zdjęcie panoramiczne

Tutaj zdjęcia robione przy pomocy Tamrona 90mm. Zdjęcia robione z jednego punktu.

Rozdzielczość zdjęć panoramicznych

Jest ogromna. Zdjęcia panoramiczne śmiało mogą mieć i 100 (sto) megapixeli.

Przykładowo :

Matryca 24 megapixela ma rozdzielczość 6000 x 4000 = 24 000 000 pixeli = 24 MPX.

Przykładowo składając naszą panoramę z 5 fotografii mamy już 5 x 24 MPX = 120 MPX ! Wszystkie argumenty o braku pełnej klatki, która ma dużą rozdzielczość potrzebnej do uchwycenia detali, bledną. Uchwyćmy detale na kilku różnych zdjęciach, sklejmy to razem a efekt będzie bardzo dobry. To nie będzie to samo ale do wydruków i zastosowań w sieci absolutnie wystarczy.

Ważna uwaga !

Duża rozdzielczość zdjęcia może sprawić, że obróbka w jakimkolwiek programie będzie szła nam wolno ponieważ plik jest bardzo duży. Cierpliwości 😉

Sklejanie zdjęcia – oprogramowanie

Tutaj wypada korzystać z oprogramowania, w teorii możemy to robić manualnie i po dopasowaniu zdjęcia przez program dalej ręcznie przesuwać jego elementy ale nie do końca to widzę przez różowe okulary. Zawsze zmieni się nam trochę perspektywa z powodu zmiany kątu widzenia danych obiektów i jest to bardzo dużo ręcznej pracy. Warto spróbować i porównać.

Jak zrobić zdjęcie panoramiczne gdy brakuje jednego zdjęcia bo nie wyszło 1024x599 - Jak zrobić zdjęcie panoramiczne
Przykład gdy zapomnieliśmy zrobić jeszcze jednego zdjęcia 😉 Świetne oprogramowanie do łączenia zdjęć w panoramy. Jedyny minus to, że panoramy bedą w formacie JPG. W Lightroomie będziemy mieli pliki DNG czyli taki RAW. Autouzupełnienie nie pomoże 😉

Oprogramowanie jakiego używam to Image Composite Editor oraz Lightroom. Są też inne, warto spróbować samemu.

TUTAJ jest wpis o tym jak takie zdjęcie uzyskać w łatwy sposób. TUTAJ o tym jak skleić 😉

Zazwyczaj robimy panoramę z jednego miejsca i po prostu obracamy się, głębia ostrości i przysłona w okolicach F11 załatwi prawę.

Jak zrobić zdjęcie panoramiczne – podsumowanie

Podsumowując : zrób kilka zdjęć jedno obok drugiego i je sklej korzystając z oprogramowania ( jest darmowe).

Zdjęcia panoramiczne wyglądają najlepiej jeżeli są, jak wszystko inne, przemyślane. Krajobrazy prezentuja się wyjątkowo dobrze, możemy poczuć przestrzeń i wrócić myślami do danej chwili ( o ile sami robiliśmy zdjęcie). Dodatkowo panorama to bardzo dobre ćwiczenie fotograficzne na wyostrzanie swojego wzroku i szukanie kompozycji w każdych warunkach. Można podejść do tego podobnie jak do fotografowania stałoogniskowym obiektywem.

Zdecydowanie każdemu polecam spróbować, tym bardziej, że to nic nie kosztuje a rezultaty i ogromna ilość detali jakie możemy uzyskać na zdjęciu jest możliwa nawet zwykłym obiektywem bez czerwonego pierścienia (L).

#ZdjęciaPanoramiczne #JakZrobićZdjęciePanoramiczne

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !