Książki o fotografowaniu - moje ulubione pozycje
porady

Książki o fotografowaniu

Książki o fotografowaniu

Książki o fotografowaniu, ekspozycji, kompozycji, opis, recenzja i moje przemyślenia apropo kilku tytułów. Jeżeli zastanawiacie się czy kupić nowy obiektyw albo aparat to najpierw kupcie ( i przeczytajcie !) książkę. Poniżej kilka pozycji jakie mogę polecić i informację co w nich znajdziemy. W zasadzie każda książka nauczy nas czegoś nowego, nawet jeżeli dużo informacji będzie się powtarzać. Warto czytać tylko dla tej “nowej” części.

Wszystkie książki jakie omawiam kupiłem sobie sam. Nie czytałem wszystkeigo od deski do deski. Przykładowo fotografia ślubna mnie nie interesuje. Każda z książek posiadała coś czego brakowało innym ale były też rzeczy, które się powtarzały.

Książki o fotografowaniu 1 1024x492 - Książki o fotografowaniu
Jak widzicie rozmiar i format książek jest w zasadzie dowolny 😉

Rodzaje książek fotograficznych

Książki o fotografowaniu mogą traktować ogólnie o sztuce fotograficznej. Przedstawiać podstawy albo być bardzo specyficzne jak np. omawianie tylko i wyłącznie jednego tematu ekspozycji. Mogą też być zbiorem porad i krótkich opisów jak zrobić dane zdjęcie. Poniżej moje przykłady i opis czemu warto a czemu nie.

Poradniki fotograficzne

Tutaj mamy szeroki zakres podstaw fotograficznego warsztaty, w zasadzie będzie tutaj na pewno o tematach takich jak : ekspozycja, pomiar światła, autofocus i podstawy kompozycji. Dla początkującego każda taka książka będzie dobra bo da nam szeroki pojęcie o fotografii bez zagłębiania się w szczegóły. Nie ma co rzucać się na głęboką wodę. Solidne podstawy to fundament na którym można budować dalej.

Instrukcja obsługi Twojego aparatu !

Serio… przeczytaj od deski do deski. Jest duża szansa, że będzie nudna jak flaki z olejem ponieważ może zawierać bardzo dużo technicznych informacji o tym jak działa aparat ale warto to wiedzieć moim zdaniem.

“Szybkie poradniki”

Tutaj mam na myśli książki w stylu Scotta Kelby-ego. Są to proste poradniki, szybko omawiające dany temat na jednej albo maksymalnie dwóch stronach. Są to można by powiedzieć “pytania i odpowiedzi” z różnych dziedzin fotografii. Bardzo fajne kompedium wiedzy na temat różnych dziedzin fotografii. Można się dużo nauczyć, ale warto tutaj znać podstawy bo pozwoli to na łatwiejsze przyswojenie książki.

“Sekrety mistrza fotografii cyfrowej” – Scott Kelby

Książki napisane w postaci szybkich poradników i informacji o tym jak coś przygotować bez wchodzenia w detale. Znajdziemy tutaj opisy zdjęć, jak stosować lampę błyskową i w zasadzie wszystko inne. Wiedza w pigułce bez rozpływania się w temacie. Bardzo dużo merytoryki i czystej informacji. Można kartkować i szukać tego co nas interesuje a potem samemu eksperymentować kierując się wskazówkami z ksiażki. Polecam każdemu kto ogarnie podstawy ekspozycji. Są tutaj rzeczy proste jak i bardziej zaawansowane. Bardzo fajnie są przedstawione przepisy na zdjęcie gdzie mamy opis jak uzyskano daną fotografię i co wykorzystano oraz w jaki sposób. Cały tok myślenia jednego z najbardziej znanych fotografów na świecie.

Książki o fotografowaniu 4 1024x731 - Książki o fotografowaniu

Jest jakiś powód czemu jego książki są bestsellerami 🙂 Cena do jakości też na bardzo wysokim poziomie, poszukajcie po antykwariatach i śmiało kupujcie używane. Jakakolwiek książka z tej serii jest warta posiadania. Sam mam dwie 😉

“Sztuka fotografowania. 60 pomysłów na lepsze zdjęcia” – David duChemin

Bardzo fajna książka, które zawiera 60 krótkich lekcji, które traktują i konkretnych usprawnieniach w fotografowaniu. Zaczynając od kompozycji kończąc na cieniach i łamaniu zasady trójpodziału. Książkę można w każdej chwili otworzyć na dowolnego stronie, zapoznać się z daną lekcją a potem iść i robić zdjęcia w myśl zasad i reguł zaprezentowanych w rozdziale. Opisy i process fotografii jest opisany z naciskiem na myślenie o każdym zdjęciu i świadomym cykaniu zdjęcia. Jest to jedna z najważniejszych lekcji jakiej możemy się nauczyć. Zrób jedno zdjęcie ale porządne zamiast dziesięciu fotek, które są bez wyrazu.

Bardzo fajną rzeczą w książce są ćwiczenia fotograficzne. Tak jak fotograficzne wyzwania jakie sobię rzucam i opisuje je tutaj na blogu tak w książce są podobne pomysły. Warto usiąść, przeczytać, wziąć do ręki aparat i iść cykać.

Książki o fotografowaniu 3 1024x683 - Książki o fotografowaniu

Książki fotograficzne – specjalnościowe

Książki traktujące o tylko jednym temacie jak przykładowo kompozycja, fotografia uliczna, fotografia portretowa, produktowa. Dużo szerze omówione poszczególne tematy i rodzaje fotografii. Pozycje wartościowe dla każdego kto chciałby zgłębić dane zagadnienia lub konkretny temat. Nie ma sensu kupować książki o fotografii produktowej i oświetleniu jeżeli interesuje nas fotografia krajobrazu.

Ekspozycja bez tajemnic – Brian Peterson

Tutaj książka traktująca szczegółowo o ekspozycji. Obowiązkowa pozycja dla ludzi, którzy chcą zacząć robić zdjęcia w trybie manualnym i nauczyć się o najważniejszej rzeczy w fotografii czyli EKSPOZYCJI.. Bardzo szeroko opowiada o świetle, cieniach i zahacza o techniczne tematy jak aparaty mierzą światło i dlaczego nie jest to idealne. Tematy jak balans bieli czy zdjęcia HDR są poruszone. Warto się nad nią pochylić i nauczyć tego co ma nam do przekazania.

Albumy

Albumy mogą być ogólne jak i konkretnych fotografów. Warto tutaj zaopatrzyć się w coś co interesuje nas z perspektywy tego co sami fotografujemy. Na pewno znajdziemy tutaj inspirację co do kadrów. Momentów zdjęcie. Spojrzymy na daną scenę i zobaczymy co warto pokazywać i dlaczego. Jak budować historię o zdjęciu, szukać dynamiki w elementach i ekspresyjnych wyrażeń jakie będą zmuszać widza do myślenia o zdjęciu i scenie przedstawionej.

Ansel Adams – “400 Photographs”

Album zawierający 400 zdjęć Ansela Adamsa. Wszystkie czarno białe. Pejzaże, krajobrazu i natura głównie z parku Yellowstone. Są też portretu i zdjęcia reportażowe ale mało. Dobra pozycja dla każdego fotografa, szczególnie kogoś kto ma zamiłowanie do fotografowania krajobrazu. Same zdjęcia i ich tytuły / miejsce zrobienia, w zasadzie brak tekstu i opisów. Album bardzo ładnie wydany. Cena to około 100 PLN. Nie kupowałbym tego na początku.

Książki o fotografowaniu Ansel Adams Album 400 Photographies 1024x683 - Książki o fotografowaniu

Fotografowanie mężczyzn. 500 kreatywnych ujęć – Michelle Perkins

Jest co prawda album, z minimalnym opisem i uwagami dodanymi co kilka stron. Bardziej podciągnąłbym tę ksiażkę pod poradnik jak pozować modela.

Super opcja dla tych, którzy nie mają pomysłu jak ustawić osoby do zdjęcie. Tutaj wystarczy pokazać modelowi / modelce jaki efekt chcemy uzyskać i nieco pomóc. 500 zdjęć do wyboru od fotografii bielizny po fotografowanie ślubów. Bardzo dużo ujęć, z których możemy czerpać inspirację i pomysły.

Michelle Perskins posiada również ksiażki o tym jak pozować kobiety, panny młodeczy pary. Dla każdego znajdzie się coś wartego uwagi. A na alledrogo można tę książką dostać za 10 PLN ! Naprawdę warto.

Książki o fotografowaniu 3 1024x683 - Książki o fotografowaniu

Książki o fotografowaniu – podsumowanie

Książki o fotografowaniu są różne, pozycje jakie wymieniłem to w zasadzie na tyle uniwersalne tytuły, że z żadnym nie stracimy. Warto zacząć od poradników i potem po nitce do kłębka w postaci bardziej szczegółowego omawiania tematów, które nas interesują. Sam uważam, że nie ma czegoś takiego jak zła książka. To co z niej wyciągniemy i zostawimy dla siebie jest zależne tylko od nas. Warto jednak przeczytać wszystko, z dystansem, okiem krytyki i własnym zdrowym rozsądkiem.

Linki do książek na ceneo :

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !