Praca z tabletem graficznym XP PEN Deco 01 V2 pełen zestaw - tablet graficzny dla poczatkujacych
porady,  recenzja,  sklep

Praca z tabletem graficznym XP PEN Deco 01 v2

Praca z tabletem zdecydowanie wymaga pracy nad koordynacją oko ręka 😉 Póki co masakra. Jest trudno. Myślałem, że to będzie dużo prostsze i będzie na początku łatwiejsze. Trafić myszką a trafić długopisem, który nam zastępuje myszkę to zupełnie co innego.

W tym wpisie opiszę swoje odczucia przy pierwszym kontakcie z tabletem graficznym i obróbką na nim zdjęć. To jak mi się udało obrobić pierwsze zdjęcia w Affinity Photo graniczy z cudem ;D. Używać tabletu – pióra zamiast myszki w Lightroomie to nie jest takie hop hyc. Serio, boli głowa od próby ogarnięcia czegoś zupełnie innego.

To zaczynamy.

Tablet xppen deco 01 opakowanie 1024x660 - Praca z tabletem graficznym XP PEN Deco 01 v2

Do czego służy tablet graficzny

Najlepsza rzecz jakiej używałem do poprawiania paprochów, skaz, kurzy, i innych małych drobnych problemów ze zdjęciami. Pełna wygoda i czysta przyjemność z tworzenia i dopieszczania swoich zdjęć.

Po co i do czego, w zasadzie, służy tablet graficzny ? W skrócie do wygodnego i szybszego malowania. Praca z tabletem a myszką to dwie inne rzeczy. Osobiście, przy dłuższej pracy nad zdjęciami bolą mnie palce. Mam nadzieję, tablet pomoże i ułatwi pracę nad maskowaniem i malowaniem. Mógłbym również spróbować nowej lekkiej myszki ale nadal myszka to jednak nie to.

Jak każdy dodatkowy sprzęt, jego celem jest przyśpieszenie i ułatwienie naszej pracy. Dodatkowo zdecydowanie wygodniejsze jest usadowienie się w fotelu i w pełni poświęcenie się pracy. Myszka i ekran to po prostu nie jest to samo.

Tablet graficzny do rysowania XP PEN Deco 01 V2

XP Pen Deco 01 V2 to nowsza wersja modelu 01. Numer 01 to po prostu model oznaczający inny wygląd. Jest to tablet graficzny dla początkujących. Tani i możemy wybrać z kilku różnych modeli. Wszystkie charakteryzują się podobnymi parametrami, główna różnica to wymiary i guziki.

Najprostsze tablety do malowania to zwykła podkładka i piórko. Bez guzików, trzeba korzystać z klawiatury.

Tablety graficzne XP PEN :

  • Star – modele dla początkujących idealne na początek, najtańszy to model XP Pen Star
  • Deco – tablety graficzne dla nieco bardziej wymagających w tym odmiana w wersji Pro
  • Artist tablety z ekranem dla profesjonalistów, podłączone do komputera są dodatkowym dotykowym ekranem
image 774x1024 - Praca z tabletem graficznym XP PEN Deco 01 v2

Budowa

Tablet zbudowany jest z konkretnego plastiku. Nie mamy tego plastikowego chińskiego odczucia, jakie często pojawia się w tańszych wersjach jakichkolwiek produktów. Wszystko jest ładnie spasowane, plastikowa nakładka precyzyjnie wycięta. Pasuje do guzików i krawędzi tabletu. Pamiętajcie, żeby ją dobrze przykleić.

Nakładka ochronna

Nakładka jest mlecznego koloru i delikatnie przeźroczysta. Przyklejamy ją na cienki pasek taśmy klejącej, przy górnej krawędzi tabletu aby praca z tabletem była wygodniejsze. Powierzchnia staje się bardziej chropowata, szorstka, mniej śliska. Dzięki nakładce niektórzy mogą odczuwać piórko bardziej naturalnie. Coś podobnie jak twardszy ołówek. Oczywiście to kwestia indywidualna. Poza dopasowaniem powierzchni do naszych upodobań chronimy oryginalną powierzchnię tabletu.

Piórko, stojak i 8 końcówek

Piórko

Piórko to co najmniej połowa sukcesu, aby nasza praca z tabletem była przyjemna. Powinno być ono wygodne i dobrze leżeć w dłoni. Pędzel XP-Pen jest bez baterii, nie musimy jego ładować ani do niczego podłączać. Ruch jest wykrywany już 2-3 cm nad tabletem, nie musimy dotykać tabletu gryfem piórka aby poruszać kursorem myszki. Musimy dotknąć tabletu, aby kliknąć. Oczywiście jest tak jak cały tablet, czarne.

Piórko ma dwa guziki dowolnie konfigurowalne. Domyślnie dolny to prawy przycisk myszki. Górny przycisk przełącza między funkcją pędzla a gumką.

Stojak

To jest niestety jakiś żart. Wewnątrz stojaka znajdują się końcówki. Sam stojak da radę utrzymać piórko w pionie ale stoi ono bardzo bardzo mało stabilnie i łatwo wypada. Szturchniesz delikatnie i piórko na glebie. Warto dorzucić kolorową taśmę na górę aby łatwiej było je znaleźć, jest całe czarne.

Niestety nie wejdą do środka przejściówki dla androida (tabletu, telefonu). Wielka szkoda. Pewnie dlatego, że to uniwersalny stojak dla kilku modeli ;/ ale pewności nie mam.

Rękawiczka

Zakładamy ją na skrajne dwa palce, mały i serdeczny. Pozwala nam ona na łatwiejsze przesuwanie ręki po powierzchni podczas pracy z tabletem. Do tego się nie pocimy bezpośrednio na tablet. No i w ogóle praca na tablecie wygląda jak “prawdziwy profesjonalistaiksde XD.

Przejściówki do telefonów i tabletów

Przejściówki USB C do USB. Mamy całe dwie sztuki. Pozwalają podłączyć tablet do urządzeń z systemem Adroid albo iOS. Szkoda, że nie zapakujemy ich do stojaka ;/

Jak podłączyć tablet graficzny do komputera

  1. Podłączamy kabel USB – USB C do tabletu a końcówkę USB do naszego komputera lub laptopa.
  2. Ściągamy sterowniki ze strony XP PEN in instalujemy. Nie mamy do nich płytki.
  3. Po instalacji od razu widzimy program do obsługi i konfiguracji tabletu jak np. ustawienia guzików.

Kabel jest całkiem długi, około 1.5 metra.

Oprogramowanie

Oprogramowanie jest proste i łatwe w użyciu. Szybko zmienimy guziki i dostosujemy pod siebie. Warto się nauczyć domyślnych ustawień abyśmy zawsze mogli pracować bez potrzeby zmian.

Jeżeli tablet jest dla nas za duży możemy zmienić czułość piórka albo zmniejszyć obszar roboczy aby odpowiadał całemu ekranowi.

image 6 1024x721 - Praca z tabletem graficznym XP PEN Deco 01 v2

Podsumowanie

Jak za 249 złotych, była promka, to naprawdę otrzymujemy świetny zestaw. Mamy dobrze jakościowo wykonany tablet, fajny dodatek jak rękawiczka, 8 końcówek i przejściówki. Główny minus to stojak ale można to przeżyć, reszta jest zdecydowanie tego warta. Stosunek ceny do jakości jest jak krowa na wypasie. Po prostu super.

Praca z tabletem w Lightroomie ?

W oprogramowaniu takim jak Lightroom korzystamy głównie z suwaków. Wystarczy po nich klikać. Nie musimy cały czas trzymać wciśniętego przycisku myszki i czegoś malować. Do prostego retuszu powinna starczyć myszka.

image 2 - Praca z tabletem graficznym XP PEN Deco 01 v2

Podczas obróbki graficznej (takiej bardziej foto szopowej) gdzie musimy cały czas malować pędzlem po zdjęciu, myszka to będzie za mało. Tutaj wchodzi piórko tabletu do roboty. Maskujemy wiele warstw i elementów graficznych, więc takiej pracy jest zdecydowanie więcej i piórko nam przy tym bardzo pomoże.

Używanie piórka jako myszki

Piórko nie musi dotykać tabletu aby używać je jako myszki. Świetny patent, możemy polatać myszką trzymając piórko nad tabletem, w powietrzu, nie dotykając nim powierzchni. Bardzo wygodne. Dopiero kiedy dotkniemy powierzchni piórko klika i trzyma guzik myszy tak długo aż jego nie oderwiemy od powierzchni.

Zrzut z oprogramowania do tabletu XP Pen.

image 3 1024x717 - Praca z tabletem graficznym XP PEN Deco 01 v2

Obróbka zdjęć na tablecie – Affinity Photo

Chyba wszystkie dostępne tablety wspierają większość znanych programów graficznych. Nie znam takiego, który gdzieś by nie działał. Warto zawsze sprawdzić. Xp pen deco 01 v2 wpiera Photoshop, Affinity, GIMP, Krita, Paint Tool SAI, Corel Painter, Illustrator, Clip Studio Paint, Inkscape, Zbrush, Blender, Pain Shop Pro oraz wiele innych.

Używanie piórka od tabletu jako pędzla

Guzikami na piórku sterujemy zmianą pędzel – gumka. Przyciśnięcie piórka to lewy przycisk myszy. Guziki możemy dowolnie zmieniać i edytować. Optymalne ustawienia to kiedy jeden z guzik przełącza się między dwoma narzędziami a drugi jest klawiszem, który wciskamy a potem wykonujemy jakąś czynność.

Przykładowo wciśnięty dolny guzik jako spacja a potem przesunięcie pióra po tablecie bardzo wygodnie pozwoli nam przesuwać warstwę po ekranie.

image 4 1024x716 - Praca z tabletem graficznym XP PEN Deco 01 v2

Siła nacisku

Piórko rozpoznaje aż 8192 poziomy nacisku. Pozwala to na dokładniejsze maskowanie i malowanie. W Affinity możemy ustawić parametry pędzla takie jak twardość 0-100%, przepływ 0-100% i do tego przezroczystość 0-100%. Przy ustawieniu 1% musimy aż 100 pomalować jakiś element. Pozwala to na dużo ale nacisk piórka na jeszcze więcej.

Po jednym kliknięciu możemy dynamicznie zmieniać (siłą nacisku) to jak mocno malujemy po obrazie zamiast za każdym razem klikać i zmieniać parametry pędzla albo jeździć myszką cały czas po tym samym elemencie. Zdecydowanie praca na tablecie jest szybsza.

image 8 - Praca z tabletem graficznym XP PEN Deco 01 v2

Tutaj praca z tabletem pokazuje chyba najważniejsza możliwość. W Affinity Photo możemy ustalić siłę nacisku, która będzie sterować różnymi parametrami pędzla jak np. wielkość, twardość albo przepływ lub intensywność.

image 1 939x1024 - Praca z tabletem graficznym XP PEN Deco 01 v2

Kąt nachylenia

Pędzel, piórko działa przy kącie nachylenia 60 stopni. Zdecydowanie ułatwia to pracę dla osób, które lubią trzymać długopis bliżej albo dalej.

Podsumowanie

image 7 1024x529 - Praca z tabletem graficznym XP PEN Deco 01 v2

Sprzęt jest wykonany bardzo dobrze. Nie jest to cudo techniki ale poza tym cholernym stojakiem cała reszta jest super. Nie jest to wygórowana cena za coś co w teorii posłuży nam lata.

Praca z tabletem zamiast myszki jest prostsza i przyjemniejsza.

Delikatne bardzo przyjemne ruchy piórka po tablecie wystarczyły aby maskowanie było po prostu prostsze. Ustawienia jakich zazwyczaj używam to 1% dla twardości (hardness) oraz 1% dla przepływu (flow). Pozwala to na bardzo powolne, precyzyjne maskowanie oraz poprawienie detali. Na myszce musimy wcisnąć przycisk, trzymać go wciśniętym i starać się precyzyjnie poruszać gryzoniem.

Piórko tabletu jest zdecydowanie bardziej ergonomiczne, wygodne i nie męczy tak całej dłoni jak mysz.

Ceny i promocje możecie znaleźć TUTAJ – Tablet graficzny XP Pen Deco 01 V2

XP PEN Deco 01 V2 pelen zestaw tablet graficzny dla poczatkujacych 1024x673 - Praca z tabletem graficznym XP PEN Deco 01 v2

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !