Czarna fotografia produktowa - Lalique encre noir
porady,  czarne zdjęcia,  przepis na zdjęcie

Fotografia flat lay czyli na płasko

Fotografia Flat lay czyli fotografia produktowa polegająca na płaskim rozłożeniu elementów kompozycji wraz z głównym tematem zdjęcia czyli naszym produktem. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych stylów na instagramie. Wystarczy poszukać #flatlay i zaleją nas miliony i jak nie miliardy zdjęć z kompozycją na płasko przeróżnych rzeczy.

Fotografia produktowa w domu 26 1024x589 - Fotografia flat lay czyli na płasko

Do czego flat lay ?

Flat lay to część dziedziny fotografii produktowej więc w zasadzie wszystko co możemy sfotografować z góry albo w bardzo “płaskim” ujęciu będzie się znajdować w tej kategorii. Osobiście głównie widzę tutaj standardowe produkty jak biżuteria, laptopy, akcesoria. Wszystko to co “zmieści” nam się na biurku albo na podłodze.

Kompozycja, kompozycja, kompozycja !

– Piotr Kowalski

Bardzo przyjemnie pozwala ukazać przedmiot – produkt – w kontekście innych przedmiotów. Więc piłki do golfa sfotografujemy w scenerii płaskiej trawy, kiji do golda, rękawiczek. Biżuterię otoczymy drogimi kamieniami, narzędziami wykonawczymi albo innymi elementami jakie nam się kojarzą z tym co chcemy przedstawić odbiorcy.

Foto wyzwanie fotografia produktowa dzień szósty pasta do butów 8 1024x575 - Fotografia flat lay czyli na płasko

Flat lay zawsze z góry ?

Umówmy się ale fotografia flat lay bierze swoją nazwę od “płaskiej” reprezentacji. To jest po prosty część stylu i dlatego nazywa się flat. Osobiście uważam, że śmiało możemy dodać perspektywę. Klasyczne zdjęcie flat lay zawsze pionowo z góry. Idealnie abyśmy nie widzieli żadnych krawędzi. Tutaj oczywiście dowolna interpretacja, to my fotografujemy przedmiot więc to nasza wola jak to zrobimy. Ale jak klient chce na płasko to zazwyczaj właśnie to ma na myśli – typowo instagramową #flatlay stylizację. Na pewno przyda nam się statyw.

Podsumowanie

Fotografia flat lay może być przyjemną odskocznią i da upust naszej kreatywnej energii. Ilość rekwizytów i akcesoriów jakie możemy wykorzystać przy takich zdjęciach jest niezliczona. Pamiętajcie o trzech rzeczach : temat, tekstury i akcesoria. Więcej opisane jest we wpisie o fotografii produktowej w domu..

Fotografia produktowa biżuteria lis las 5 1024x1024 - Fotografia flat lay czyli na płasko

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !