Pastelowe presety do lightroom - gotyckie światło i inne kolory
jak uzyskać efekt,  najważniejsze,  porady

Pastelowe presety do lightrooma – cała wiedza i ponad 7 filtrów

Wstęp

Pastelowe presety do lightrooma to jedne z tych klasycznych stylów oddające uczucie analogowej fotografii. Zdjęcia wyglądają na matowe, delikatnie retro, stylizowane na stare obiektywy, pokazują czas. Zazwyczaj podobają się większości ludzi. Zdecydowanie nie są bardzo ostrymi kadrami gdzie każdy szczegół jest widoczny.

W tym wpisie zaczniemy od podstaw teorii. Dowiemy się co to jest preset, co to jest LUT czyli tablica kolorów i jaka jest różnica między nimi. Będziecie również wiedzieli jak zrobić własne kolorowe, pastelowe barwy.

Jeżeli nie chcesz czytać to presety oraz tablice LUT znajdziesz w linku poniżej. Przykłady zdjęć PRZED i PO są na samym dole.

Do pobrania – pastelowe presety do lightrooma

Najprostszy sposób na uzyskanie pastelowych barw jest opisany we wpisie jak zrobić matowe zdjęcie. Po prostu dodajmy wszędzie “szarości”.

Motywem przewodnim wpisu jest również kolor i emocje jakie dany preset ( styl kolorowania zdjęcia) ma wywołać w odbiorcy.

Instalacja

Pliki .xmp ta jak .lrtemplate to format plików Lightrooma. XMP są po prostu wspierane w nowszych wersjach. Po prostu kliknijcie na plusik w menu “Presets” w Lightroomie. W innych programach będzie to wyglądać podobnie.

Jeżeli chcecie wiedzieć jak stworzyć własny preset, edytować zdjęcia aby imały wytłumione i delikatne pastelowe rozmarzone barwy to czytajcie dalej.

image 6 - Pastelowe presety do lightrooma - cała wiedza i ponad 7 filtrów

Co to tablica LUT

Tablica LUT (Look up table) to po prostu zbiór informacji opisujących modyfikacje kolorów. Przykładowo gdy mamy kolor czerwony to taka tablica powie nam, że powinniśmy do niego dodać nieco zielonego albo go wygasić aby stał się różowy.

Tablice LUT 3D to tablice trzy wymiarowe. Jedyna różnica jest taka, że są bardziej dokładne i precyzyjniej można manipulować kolorami. Rzadko kiedy będziemy tego potrzebować.

Przykład poniżej. Normalny, standardowy zestaw barw jest po lewej. Po prawej to ten sam zestaw kolorów ale z nałożoną tablicą LUT, która sprawia, że kolory wychodzą na brązowe, ziemiste i szare.

Różnica między tablicą LUT i presetem

Tablica LUT zawiera więcej informacji o kolorach, tonacjach i barwach. Pastelowe presety do lightrooma zawierają dane kolorów oraz dodatkowe informacje na temat ustawień programu graficznego. Tablice LUT są pewnym standardem i możemy ich używać w różnych programach. Presety natomiast zazwyczaj wykorzystać możemy tylko w programie w jakim zostały stworzone.

Mając pliki presetów lightrooma jak .lrtempalte oraz .xmp możemy je przekonwertować do tablic LUT 3D formatu .cube przy pomocy tego narzędzie. https://generator.iwltbap.com/

image 1 1024x533 - Pastelowe presety do lightrooma - cała wiedza i ponad 7 filtrów

Co to jest preset ?

Preset to wstępne ustawienia obróbki zdjęcia jakie zostaną użyte na naszej fotografii przy pomocy jednego kliknięcia. Tak jakbyście zapisywali stan gry. W zasadzie jest to to samo co filtry na instagramie. Własne presety mogę nam bardzo ułatwić pracę, automatycznie stosując wszystkie ustawione wcześniej zmiany do zdjęcia. Potem zostaje nam tylko odpowiednie poprawienie szczegółów zdjęcia.

Poniżej wersja “normalna” oraz typowy styl starej kliszy z przyciemnionymi kolorami.

Po co nam preset ?

Preset ma na celu oszczędzenie czasu i uproszczenie pracy. Pomaga przy szybkim przeglądaniu różnych styli i wyboru najbardziej odpowiedniego. To tylko i aż dwa punkty. Przykładowo zawsze podczas ładowania nowych zdjęć możemy ustawić ich delikatne, automatyczne wyostrzanie. Dodać kroki jakie zazwyczaj i tak wykonujemy dla każdego zdjęcia.

Jak działa preset ?

Preset ma w sobie zapisane ustawienia edycji zdjęcia, które możemy użyć przy pomocy jednego kliknięcia zaimplementować do danej fotografii. Są to wartości wszystkich suwaków we wszystkich panelach w programie do obróbki zdjęć. Jakimkolwiek programie, zasada działania jest wszędzie taka sama.

Co zapisuje preset ?

Pastelowe presety do lightrooma sa dedykowane dla lightrooma. Wiele programów do obróbki zdjęć, jak Affinity, Luminar , apki na telefon jak Snapseed i inne, zapisuje bardzo wiele różnych informacji. Taki zestaw ustawień zawiera informacje o ustawieniach ekspozycji, cieniach, kontraście, wyostrzaniu, poprawach perspektywy bazując na obiektywie jakim robiliśmy zdjęcie oraz innych efektach. Kolory, odcienie i barwy to tylko jedna składowa wszystkiego.

Cały wpis o tym jak wyostrzyć zdjęcie zawiera więcej informacji, poniżej tylko mała zajawka.

Przykładowo możemy zapisać ustawienia wyostrzania zdjęć i używać ich zależności od tego co na nich widzimy.

  • Wyostrzanie zdjęcia z dużą ilością detali – tutaj ustawiłbym w panelu wyostrzania średnie wyostrzanie ~50% i maskowanie na około 50% – dla zdjęć z dużą ilością drobnych detali.
  • Wyostrzanie krawędzi przy zdjęciu z małą ilością detali – mocne wyostrzanie około 75% oraz maskowanie wyostrzania na około 20 – 25 %. Duże elementy zdjęcia powinny mieć lepiej zarysowane swoje krawędzi.
Preset lightroom jesień portret las 1024x663 - Pastelowe presety do lightrooma - cała wiedza i ponad 7 filtrów
Przydatna, w Lightroomie, możliwość ukazania wszystkich trzech paneli HSL jednocześnie.

Standardy kolorów

Presety i tablice LUT zapisują bardzo dużo informacji o kolorach oraz zmianach w interpretacji barw. Podstawowe – referencyjne wartości są określane przez pewne standardy jak np. Adobe Standard albo Rec709. To one mówią nam, że takie a nie inne wartości to kolor czerwony, karmazynowy ale łososiowy. Jest ich wiele. Standardy to baza. Po zmianie jakichkolwiek wartości, wszystko będzie zapisane w naszym presecie albo tablicy LUT. Dla przypomnienia kolory na monitorze są określone w RGB – składowych trzech barw : niebieskiej, zielonej i czerwonej. Kolory w przestrzeni CMYK to Cyan (błękitny), Magenta (purpurowy), Yellow (żółty), Key (czarny).

Więcej o kolorowaniu zdjęć przeczytacie we wpisie Kolorowanie i koloryzacja zdjęć.

Zmieniać kolory możemy poprzez :

  • nasycenie – zwiększa moc koloru, np. dodaje więcej czerwieni.
  • jasność – dodaje bieli czyniąc kolor jaśniejszym
  • odcień – możemy zamienić np. kolor zielony z niebieskim albo dowolnym innym odcieniem
image - Pastelowe presety do lightrooma - cała wiedza i ponad 7 filtrów

Jak stworzyć własny preset ?

Najważniejsze, aby zdjęcie którego używamy do stworzenia pastelowego presetu do lightrooma było dobrze naświetlone. Nie powinno być za ciemne ani za jasne.

Jak uzyskać dobrze naświetlone zdjęcie opisałem we wpisie Jak zrobić ładne zdjęcie ?

Wybierzmy zdjęcie z naszej kolekcji. Obróbmy je według naszego upodobania. Zapiszmy ustawienia i spróbujmy ich użyć na innym zdjęciu. To czy efekt będzie nas zadowalał to zupełnie inna kwestia 😉

Lista rzeczy o jakich trzeba pamiętać tworząc preset :

  • Ustawienia lokalne na zdjęciu jak np. rozjaśnienie pędzlem również mogą być zapisane. Warto to pominąć ponieważ w każdym zdjęciu raczej będziemy chcieli sami, ręcznie rozjaśniać poszczególne elementy. Nagle może nam wyjść biała kropka na środku czarnej ściany.
  • Uniwersalne rzeczy takie jak np. kontrast czy nasycenie nie koniecznie muszą zawsze działać ale zdecydowanie mogą pomóc. Sam używam podczas importu +15 wibracja, +10 saturacja i +10 clarity. Zmieniam zgodnie z odczuciem.
  • Delikatne zmiany kolorów – mniej drastyczne zmiany w kolorach będą wyglądać bardziej uniwersalnie.
  • Pamiętajcie o nazwie i o tym do czego dany preset ma służyć. Wbrew obiegowej opinii nie są one aż tak uniwersalne ale co kto lubi. Presety mogą być do krajobrazu, zdjęć nocnych, portretu albo fotografii produktowej. Przejrzystość (clarity) zawsze można odrobinkę podbić 😉
  • Takie ustawienia to tylko BAZA pod późniejszą precyzyjną edycją zdjęcia.

Jak zapisać własny preset ?

Podczas obrabiania zdjęcia, po zmianie ustawień suwaków zapiszmy te ustawienia. Każdy program zapisuje ustawienia inaczej ale z reguły jest to bardzo proste. Poszukajcie w panelach.

Preset lightroom zieleń portret park 1024x665 - Pastelowe presety do lightrooma - cała wiedza i ponad 7 filtrów

Preset to po prostu filtr

Sprowadza to się do tego samego. Kliknięciem zmieniamy zdjęcie zgodnie z zapisanymi ustawieniami i kolorami.

Tablice LUT, filtry i pastelowe presety są bardzo popularne i pomocne w uzyskiwaniu różnych efektów stylistycznych na zdjęciu. Jeżeli chcemy oddać klimat “złotej godziny” powinniśmy zmniejszyć suwaki panelu HSL (hue, saturation, luminance) wszystkich kolorów poza pomarańczowym. Może wystarczy tylko wzmocnić kolor pomarańczowy i żółty ? Tutaj niestety trzeba eksperymentować.

Po zastosowaniu metody prób i błędów, zapisujemy ustawienia a potem jednym kliknięciem możemy sprawdzać jak inne zdjęcia będą się prezentować w takiej stylizacji.

Co zrobić gdy preset wygląda brzydko ?

Nic strasznego, nic nowego. Predefiniowane ustawienia, które zapisaliśmy podczas obróbki pewnego zdjęcia, które wyglądało super, to tylko pojedynczy przypadek. Każde zdjęcie jest inne, ma inny zakres tonalny, barwy, odcienie i po prostu może wyglądać inaczej. Pamiętajcie, że preset czyli ustawienia wstępne zdjęcia to tylko BAZA do późniejszej precyzyjnej obróbki.

Powyżej w Luminarze niestety nie widać wszystkich paneli HSL na raz ;(

Jak zrobić pastelowe zdjęcia ?

Podczas fotografowania

Podczas robienia zdjęcia powinniśmy delikatnie prześwietlić zdjęcie uważając na przekroczenie zakresu dynamicznego. Sprawi to , że całe zdjęcie będzie bardzo jasne co wypali i wyblaknie kolory do bardziej stonowanych barw.

Obróbka zdjęcia

Jak zrobić pastelowe presety do lightrooma ? Bardzo prosto możemy zrobić sami. Delikatne i blade odcienie kolorów najłatwiej uzyskać poprzez zmniejszenie kontrastu. Zależy nam aby wszystko wyglądało matowo, miało mało czerni. Możemy też rozjaśnić jasne elementy aby dodać nieco efektu prześwietlenia kliszy.

To jak zrobić matowe zdjęcie zostało już opisane. Tutaj zajmiemy się zestawem własnych ustawień.

Jak uzyskać pastelowe kolory na zdjęciu :

  • Zmniejsz kontrast
  • Rozjaśnij zdjęcie

Dodatkowo jeżeli to za mało:

  • Podnieś cienie i czernie – shadows oraz blacks
  • Zmniejsz jasne elementy – highlights

To powinno sprawić, że zdjęcie będzie się wydawać bardziej “płaskie”. Do tego nadal będziemy mieli naturalne kolory. Teraz najłatwiej jest dodać odpowiedni kolor do całego zdjęcia. Możemy to zrobić przez suwaki HSL albo przez krzywe.

  • Suwaki HSL – podnieśmy jasność i nasycenie kolory jaki chcemy dodać do zdjęcie.
  • Krzywo – podnieśmy lewą część przekątnej – ciemne elementy zrobią się jaśniejsze.

Poniżej przykład zmienionej barwy żółtej na pastelowy kolor zielony.

image 5 1024x843 - Pastelowe presety do lightrooma - cała wiedza i ponad 7 filtrów

Kolory to emocje

Nawet słabe i nikłe kolory, wytarte i szare dalej kojarzą nam się z ich oryginalnym zamiarem. Oczywiście krzykliwy i ostry czerwony kolor nie będzie przemawiał do nas w taki sam mocny sposób jak jego pastelowa wersja. Szczególnie pojedyncze kolory są bardzo mocnym przekazem dodającym do zdjęcia emocje koloru. Rzuć okiem na zdjęcia z kolorowym elementem.

Pastelowe presety do lightrooma

Poniżej zestaw różnych kolorów pastelowych odcieni. Wszystko do korzystania za darmo. Pamiętajcie aby zwrócić uwagę na intensywność z jaką stosujecie daną tablice kolorów. Zazwyczaj potrzebne są pewne poprawki w natężeniu filtra i drobne poprawki przy jasności fotografii.

Jako fan mocnej winiety tutaj dodałem ją tylko w gotyckim stylu. Reszta jest do poprawienia zgodnie z waszymi upodobaniami.

Dziewczyny lubią brąz

Jak śpiewa Ryszard Rynkowski “Dziewczyny lubią brąz”. Brązowy ciemny odcień. Pełny mat. Sama ekspozycje nieco przyciemniona. Brązowy to ta naprawdę ciemny pomarańcz z mniejszą ilością czerwieni. Dodanie delikatnej czerwieni daje kolor ceglany.

Gotyckie światło

De saturacja, mocna winieta oraz rozjaśnienie cieni. Symulacja starych filmów, często prześwietlonych.

Retro

Czerwono pomarańczowa poświata ze starych filmów, które mocniej akcentowały czerwone barwy. Nic nie jest idealne. Pierwsze zdjęcie to oryginał.

Żółte posta apokaliptyczne słońce

Coś dla fanów Fallouta 2 , klimatów post apokaliptycznych, Mad Maxxa i operacji pustynna burza. Przed i po.

Czerwony październik

Podkreślenie i mocny akcent na kolory czerwone. Kolorystyka przywodząca na myśl czerwoną jesień z zachodzącym słońcem.

I love pink !

Podkreślenie różowych i bladych odcieni fioletu, purpury i czerwieni.

Pozostałe

Pozostałe tablice LUT i presety do lightrooma jakie znajdziecie w paczce to :

  • Jasny czarny mat – stara prześwietlona klisza
  • Zielono mi ! – po prostu zieleń
  • Grunge i trash metal – nadaje się do koncertów
  • Classic post apo – najlepiej do uzywania w nocnych sceneriach.
  • Retro pomarańcz
  • Blue dabadee czyli niebieski błękit.

Poniżej kilka zdjęć. Resztę możecie sprawdzić sami ściągająć presety.

Podsumowanie

Presety jak widzicie bardzo łatwo zrobić samemu. Pastelowe odcienie są proste do uzyskania. Musimy jednak nad tym posiedzieć i przeznaczyć na to nieco czasu. Pamiętajcie, że nie każdy preset czy tablica LUT nadaje się do każdego zdjęcia. Co do stosowania gotowych filtrów to oszczędność czasu jest kolosalna, możliwości kreatywne bardzo duże a przede wszystkim próby uzyskania gotowego zdjęcia po prostu korzystając ze sprawdzonych rozwiązań. Nie uważam, tego, za cokolwiek mniej ambitnego. Potem i tak trzeba będzie zrobić obróbkę zdjęcia ręcznie poprawiając mniejsze elementy. Ale nóż widelec oszczędzę trochę czasu.

Z luźnych przemyśleń to zawsze mam ochotę dane zdjęcie przerobić odrobinę inaczej 😉

Czy warto kupić preset ? – Nie. Są tony darmowych a warto stworzyć własne i pobawić się samemu. Pastelowe, wyostrzające, wykorzystajmy własne kreatywne pomysły do kolorowania fotografii i zdjęć. Nauczymy się czegoś nowego i zdecydowanie pozwoli nam to rozwinąć nasze umiejętności. Dodatkowo stwierdzimy co lubimy i co nam się podoba. Pomoże nam to wyrobić sobie własny styl.

5 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !