podwojna ekspozycja w fotografii prosty tutorial affinity photo po polsku
affinity photo po polsku,  jak uzyskać efekt,  porady,  przepis na zdjęcie

Podwójna ekspozycja w fotografii w 2 krokach !

Podwójna ekspozycja w fotografii to jest ten efekt gdzie mamy jakieś zamyślone zdjęcie profilowe, jakiejś osoby a z jej głowy wystaje jakiś las albo inne górskie łańcuchy czy chmury. Klasyka rocka po prostu.

Co to jest podwójna ekspozycja ?

Podwójna ekspozycja to w skrócie nałożenie na siebie dwóch zdjęć. Pomyślicie sobie, “Ale chwila, chwila, drugie zdjęcie przykryje pierwsze ?”. Oczywiście macie rację, chodzi teraz o to, aby to drugie zdjęcie w taki sposób przykryło to pierwsze abyśmy uzyskali zamierzony efekt. Możecie próbować sił w aparacie, sprawdźcie tylko czy was ma taką opcję.

W tym wpisie nauczycie się jak to robić w pierwszym lepszym programie graficznym jaki obsługuje warstwy. Dodatkowo wszystko wytłumaczone w 3 minuty na YT 🙂

Zazwyczaj mamy masę tego na instagramie. Wystarczy sprawdzić poniżej.

image 802x1024 - Podwójna ekspozycja w fotografii w 2 krokach !

Klasyczny przykład jest bardzo prosty do zrobienia. Możemy to zrobić w minutę przy pomocy dwóch kliknięć. Wystarczy znaleźć odpowiednie zdjęcia.

Zauważcie, że większość tych zdjęć ma białe albo bardzo jasne jednolite tło. Podwójna ekspozycja w fotografii zawiera się w sekrecie tła. My też do naszego mini projektu będziemy potrzebowali właśnie czegoś podobnego.

Zdjęcia na białym tle

Poniżej możecie przeczytać o tym

W skrócie chodzi o to abyście sobie strzelili selfiaka na tle białej ściany albo pod słońce. Nie musicie być idealnie widoczni na tym zdjęciu. Wasza sylwetka w zupełności wystarczy.

Przygotowanie dwóch zdjęć

Podwójna ekspozycja w fotografii jest podwójna więc potrzebujemy dwóch zdjęć. Potrójna wymagała by trzech i tak dalej… Dobrze i przemyślanie zrobione albo wybrane zdjęcia zaoszczędzą nam bardzo dużo czasu i problemów.

Zdjęcia wybrałem z Unsplash.com żeby zaoszczędzić na czasie 🙂 Podziękowania dla

Zdjęcie lasu : Jay Mantri on Unsplash
Zdjęcie profilowe : Usman Yousaf on Unsplash

Zdjęcie podstawowe – profilowe

To zdjęcie musi mieć białe albo bardzo jasne tło. Przykład poniżej. Najważniejsza jest ciemna część modela albo tego co fotografujemy. To przez nią będzie przebijać zdjęcie lasu. Ciemny kolor pozwoli dobrze zadziałać trybowi maskowania.

Podwojna ekspozycja w fotografii zdjecie podstawowe pierwsze ekspozycja 1024x567 - Podwójna ekspozycja w fotografii w 2 krokach !

Zdjęcie wypełnienia

Najlepsze zdjęcia będą takie o dużym kontraście. Np biało czarne zdjęcia lasu jak poniżej. Dzięki temu będziemy wyraźnie widzieć dane zdjęcie wkomponowane w sylwetkę zdjęcia podstawowego.

Podwojna ekspozycja w fotografii zdjecie wypelnienia druka ekspozycjaJPG 1024x576 - Podwójna ekspozycja w fotografii w 2 krokach !

Łączenie zdjęć 2 w 1

Przy odpowiednio dobranych zdjęciach efekt podwójnej ekspozycji zostanie nałożony automatycznie. Wystarczy zmienić tryb blendowania.

Tryb maskowania dla podwojnej ekspozycji 1024x456 - Podwójna ekspozycja w fotografii w 2 krokach !
podwojna ekspozycja w fotografii portret z profilu efekt finalny 1024x576 - Podwójna ekspozycja w fotografii w 2 krokach !

Podsumowanie

Podwójna ekspozycja w fotografii jest bardzo łatwa. Trzeba tylko pamiętać o tych kilku zasadach. Najłatwiej łączyć bardzo różnorodne zdjęcia. Białe tło sprawi, że wystarczy zmiana trybu blendowania i od razu wszystko będzie działać tak jak powinno.

Tak samo zrobicie to w fotoszopie, affinity, corelu, topazie, luminarze i każdym innym programie jaki ma możliwość nakładania warstw.

Pierwsza zasada to odpowiedni dobór fotografii. Główne zdjęcie powinno mieć białe tło.

Druga zasada to odpowiedni tryb blendowania.

Pamiętaj też, że tutaj nigdy nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, która działa w 100% . Raczej w 90 :).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !