Statyw Genesis Base ABT Kit i głowica ABH-36
porady,  recenzja

Statyw Genesis Base ABT Kit i głowica ABH-36

Statyw Genesis Base ABT Kit i głowica ABH-36 zastąpił mój umarły, stary statyw Triopo C-258. Noga ledwo się wyciąga a do tego szybkozłączka urwała “dzyngiel” blokadę. W skrócie cena do jakości super i opinie bardzo zacne. Panoramiczne głowica ? Bardzo super. Szybkozłączka Arca-swiss ? Też ekstra ale wolałem starą na zatrzask, trzeba się będzie cholera przyzwyczaić.

Statyw genesis gear base abt kit ABH 36 7 1024x683 - Statyw Genesis Base ABT Kit i głowica ABH-36
Statyw Genesis Base ABT Kit i głowica ABH-36, gruby pokrowiec ochronny, dodatkowe klucze inbusowe w zestawie oraz płytka typu L arca-swiss. Polecam zestaw dla każdego kto fotografuje krajobrazy.

Problemy jakie rozwiązuje statyw

O tym pisać nie będę bo to już powinniście wiedzieć. Z dodatkowych rzeczy powiem, że pierwszy raz mam głowicę panoramiczną. Działa super, chodzi gładko i w końcu łatwiej sklejać panoramy niż męczyć się robiąc je ręcznie albo na zwykłej głowicy kulowej bez panoramowania (odkręcałem gwint głowicy jak chciałem kombinować ;/ )

Statyw genesis gear base abt kit ABH 36 6 699x1024 - Statyw Genesis Base ABT Kit i głowica ABH-36

Szybkozłączka arca-swiss

Głowica ABH-36 ma złączkę arca-swiss. Czyli wsuwamy w nią płytkę z aparatem zamiast po prostu nakładać i zatrzaskiwać. Dzięki temu mamy mniej chybotania aparatu. Moja stara płytka na zatrzask była nieco wyrobiona i zawsze musiałem ją dociskać. Tutaj tego problemu nie ma. Aparat ma też większe problemy z wypadnięcie i wysunięciem się ponieważ siła tarcia działa lepiej. Do tego płytka typu L posiada śrubki, które pozwolą wsunąć aparat tylko z jednej strony a z drugiej będzie blokada żeby nam nie wysunął się z płytki.

Statyw genesis gear base abt kit ABH 36 13 1024x683 - Statyw Genesis Base ABT Kit i głowica ABH-36

Głowica panoramiczna

Jak lubię fotografować szerokim kątem, a ostatni nabyte w postaci Canona 10-18mm uważam za bardzo udany, tak ręczne robienie zdjęć do panoramy wychodzi kiepsko. Zawsze dużo traciłem bo to nigdy nie było idealnie zrobione i psuło nieco kadr. Próbowanie na statywie też nie dawało perfekcyjnych rezultatów aczkolwiek przycinanie pomagało. Tutaj mam piękną głowicę, która ruszą się z odpowiednim oporem i pozwala na precyzyjne uchwycenie kolejnych zdjęć do panoramy. Zdjęcia powinny nachodzić na siebie w około 30% 😉 Głowica ma udźwig według producenta 10 KG. Szacun muszę powiedzieć nie mam zamiaru przekraczać 1.5 kg czyli Canon 80D to 750 gram i Tamron 90mm okolo 625 gram.

Statyw genesis gear base abt kit ABH 36 10 1024x761 - Statyw Genesis Base ABT Kit i głowica ABH-36

Statyw

Statyw jaki jest każdy widzi, w zasadzie konstrukcyjnie nie ma tu nic nowego. Jest za to solidne wykonanie w bardzo odpowiedniej cenie. Wszystko waży około 1.5 kg także niestety osobiście nie oszczędzam na ciężarze ale wole porządny statyw, który mi się nie chybota. Warto też dlatego nie rozkładać nóg do końca ich długości. Nogi na stopkach są pokryte gumą.

Statyw genesis gear base abt kit ABH 36 8 683x1024 - Statyw Genesis Base ABT Kit i głowica ABH-36

Cena, opinie i jakość

Statyw Genesis Base ABT Kit i głowica ABH-36 kosztują w okolicach 250 PLN a na ceneo czy innych stronach możemy dostać coś gratis (głównie alledrogo). Nie uważam to za wygórowaną cenę. Do tego dostajemy bardzo gruby pokrowiec na statyw, który ochrania go przed obijaniem się np. w bagażniku. Pokrowiec posiada wszytą grubą warstwę pianki ochronnej. Na wędrówki preferuję zwykły worek z kordury po starym statywie, bo zajmuje mi mniej miejsca w plecaku.

Podsumowanie

Warto, mój stary statyw kosztował podobnie a tutaj w zestawie dostałem coś bardzo podobnego a w zasadzie teraz jest lepiej. Jestem zadowolony, głowica robi panoramy bardzo fajnie, płytka L kupiona oddzielnie bardzo przydatna. Montaż arca-swiss uniwersalny. Zobaczymy ile posłuży, napiszę aktualizację po jakimś czasie (pewnie po roku jak mi ktoś albo się przypomni 😉 ).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !