Genesis gear płytka typu L canon 80D
porady,  recenzja

Genesis base płytka typu L

Genesis base płytka typu L to jedna z wielu odmian płytki w kształcie “L” (L bracket). Pozwala na mocowanie aparatu w pozycji poziomej jak i pionowej. Zaletą takiej płytki jest możliwość szybkiej zmiany kompozycji. Starą płytkę od statywu możemy przykręcić na stałe do drugiego aparatu i zawsze mieć go w gotowości.

Problem jaki rozwiązuje płytka typu L

Przy głowicach kulowych, których sam jestem fanem, możemy spotkać zjawisko “poślizgu“. Odpowiada za to dokładność wykonanie głowic i siła tarcia, gdzie mamy duży i ciężki obiektyw. Ta kula będzie się przechylać zgodnie z ciężkością aparatu a i grawitacja robi swoje. W wyniku tego będziemy mieli poruszone, mało wyraźnie lub rozmyte zdjęcia. Problem będzie zdecydowanie widoczny podczas długiego naświetlania.

Głowica kulowa powinna być zawsze prosto, zmniejsza to szanse na poślizg.

Genesis gear płytka canon 80D płytki L 4 1024x683 - Genesis base płytka typu L

Dodatkowo mój stary statyw z głowicą kulową nie był do końca w stanie uzyskać pełni pionu, zawsze był troszkę przekrzywiony co zmuszało mnie do kadrowania nieco ciaśniej. Nie jest to koniec świata ale rewelacji też nie było, mały problem, którego tutaj nie mam.

Możliwe, że wasz statyw z głowicą kulową działa idealnie i tego nie potrzebujecie. Mój stary statyw Triopo C-258 po prostu dokonał swego żywotu. Bardzo dobrze go wspominam. Jedna z nóg posiada urwany / odklejony plastik wewnątrz i bardzo ciężko się tą nogę wysuwa a blokada zatrzasku w szybkozłączce po prostu odpadła bo miała dość i to zmusiło mnie do kupna nowego statywu a płytkę chciałem przy okazji.

Cena opinie i jakość

Jak każdy Polak kupiłem to bo jest dobre bo jest dobre i tanie. W porównaniu do innych płytek typu L znanych marek jak manfrotto, GenesisGear ma bardzo sensowne ceny. Domyślam się, że 150 PLN za płytkę do Canona 80D to dużo ale to duży aparat i pewnie dlatego koszta są większe. Cena płytek różni się bardzo mocno w zależności od aparatu do jakiego chcemy ją kupić. Ja jestem zadowolony. Idealnie działa ze statywem.

Genesis gear płytka canon 80D płytki L 1 753x1024 - Genesis base płytka typu L

Wykonanie

Genesis gear wygląda dość solidnie (a piszę własnie też o nowym statywie).Płytka typu L ma wszystko metalowe. Dostajemy dwa klucze imbusowe w zestawie. Wszystko ładnie zapakowane. Płytka wygląda i daje odczucie solidnej. Dodatkowo nieco wystający i przesunięty do przodu element do pozycji pionowej idealnie pasuje mi w torbie na aparat. Wchodzi między ściankę torby a zawieszenie, na którym aparat wisi, żeby się nie poobijał. Torba swoją drogą super ! Możecie ją zobaczyć tutaj.

Genesis gear płytka canon 80D płytki L 3 1024x683 - Genesis base płytka typu L

Podsumowanie

Płytka typu L nie zamieni mnie w fotografa roku ani nie pomoże moim umiejętnościom ale ułatwi nieco zadanie a przez to więcej energii przeznaczę na wyszukiwanie kompozycji. Dodatkowo wyeliminuje jeden problem a to już zawsze coś. Kupujcie tylko, jeżeli potrzebujecie i jesteście tego pewnie. Inaczej Genesis base płytka typu L raczej wam się nie przyda ale zawsze fajny gadżet 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !