Zdjęcia z kamerki sportowej Xiaomi
Zdjęcia z kamerki sportowej
Zdjęcia z kamerki sportowej typu GoPro lub Xiaomi ? Czy wychodzą dobrze i ma to sens ? Przeznaczenie tych kamerek to głównie nagrywanie sportów oraz wakacyjnych chwil. Do tego mamy bardzo dużo najróżniejszych dodatków co pozwala na zamontowanie kamerki dosłownie wszędzie. Na kocie, psie, czole, plecach, bucie, kijkach do trekkingu czy plecaku. Krótko mówiąc – wszędzie. Nas będzie interesowała możliwość robienia zdjęć i ich jakość.
Czy zdjęcia z takiej kamerki są fajne ? Zdecydowanie tak, nawet bardzo fajne tak. Do tego ten po prostu “widok” dodający dynamiki i energii. Pamiętajmy, że to małe i poręczne a z kijem zrobimy zdjęcia nam i całej grupie znajomych i każdemu się spodoba 😉
Zakres dynamiczny i detale ? Krajobrazy ? Portretu ? To co innego … Osobiście nigdy nie udało mi się uzyskać tego efektu “WOW” jakim reklamują się na oficjalnej stronie ale też nie jest źle… oczywiście z post produkcją 😉
Poniżej przykłady i post produkcja zdjęć zrobionych kamerką Xiaomi Yi 4k+.
Aspekty techniczne – pliki RAW DNG
Kamerki sportowe posiadają bardzo mały sensor a rozdzielczość jest w okolicach dziesięciu megapixeli. Xiaomi Yi 4k+ ma 12 megapixeli. Kawałek dodatkowej przestrzeni ułatwia pracę algorytmom do stabilizacji cyfrowej. Zdjęcia z kamerki sportowej w postaci plików RAW to już krok w stronę pełniejszego wykorzystania możliwości sprzętu. W tym przypadku otrzymujemy pliki DNG i całkiem spore możliwości post produkcji lub kolorowania filmów.
Rozdzielczość 12 megapixeli = 4000 x 3000 = 12 000 000
Oficjalnych rozdzielczości 4K jest kilka, więcej o 4k tutaj na wikipedi. Oficjalna strona ze specyfikacją jest TUTAJ.
Do tego dodam, że kamerka ma około 2.66 mm ogniskowej gdzie standardowa pięćdziesiątka na apsc to jest około 75mm. Możliwości nagrywania i dotykowy ekran robią robotę. Ale my tutaj o zdjęciach…
Wrażenia z używania
Zwykłe zdjęcia z kamerki sportowej robi się bardzo prosto i w zasadzie tak samo na wszystkich rodzajach. Jakimś dziwnym trafem przypominają GoPro… Sprowadza się to do wciśnięcia guzika, dotknięcia ekranu albo wypowiedzenia komendy głosowej. Jest to wygodne, i naprawdę fajne.
Mikro gabaryty
Mikro to może Lumix i sensory 4/3 😉 To jest naprawdę bardzo bardzo małe. Kamerka jest leciutka i malutka. Aż dziw bierze, że to ma takie duże możliwości. Łatwo zabrać gdziekolwiek, trzeba się tylko liczyć z efektem rybiego oka (ale o to chodzi !). Przy niższych rozdzielczościach możemy to wyeliminować zmniejszając kąt widzenia kamery. Jednak nie polecam, szkoda tracić megapixele. Wycinane jest wtedy zdjęcie tylko z centralnej części matrycy oraz dodawane wbudowane przetwarzanie obrazu aby zniwelować efekt zaginania obrazu przez kształt soczewek.
Zakres dynamiczny i post produkcja
Xiaomi yi 4k+ ma sensor 12,35 MP Sony IMX377 (to samo co w HeroBlack5) i jego zakres dynamiczny to 10 bitów. Jest to zdecydowanie słaba wartość ale przy dobrze naświetlonej scenie powinniśmy dać radę uzyskać odpowiednie rezultaty. Pamiętajmy o nie prześwietlaniu sceny. Widać bardzo mocno rozdmuchane jasne elementy zdjęcia jak słońce, biorąc pod uwagę ustawienia jakie widać na suwakach w Lightroomie, możliwości są imponujące. Pliki DNG zajmują po około 20 MB, zależy od ilości detali na zdjęciu.
Warto uważać na wyostrzanie, w tej scenie efekty są bardzo widoczne i mocne wyostrzanie pogarsza zdjęcie. Warto pamiętać, że z reguły, mniej megapixeli to mniejsze możliwości i wartości wyostrzania jakich powinniśmy używać ale co komu pasuje.
Zdjęcia panoramiczne też można tworzyć, chociaż przy takich kątach widzenia bardzo dużo stracimy jeżeli chcemy wyeliminować efekt rybiego oka. Zdjęcia lepiej robić w “pionie” bo wtedy “środek” naszej poziomej panoramy powinien być bardziej płaski 😉
Podsumowanie
Zdjęcia z kamerki sportowej są bardzo specyficzne ponieważ głównym argumentem i możliwością jaki oferuje taka kamerka to bardzo szeroki kąt widzenia obiektywu. Niskie gabaryty pozwalają na zamontowanie jej praktycznie wszędzie. Łączność wifi, zdalne sterowanie, selfie kije i inne akcesoria sprawiają, że jest to coś co możemy bardzo kreatywnie wykorzystać. Zdecydowanie super opcja na zdjęcia wakacyjne, spontaniczne i chcemy uzyskać “TEN” konkretny efekt rybiego oka.
Alternatywy ? Telefon albo jakikolwiek aparat kompaktowy. W zasadzie do samych zdjęć nie polecałbym tego nikomu, ale do nagrywania przygód już zdecydowanie tak.
Generalnie bardzo fajny gadżet i fajnie mieć ale czy warto płacić ? Jeżeli mamy zamiar z tego korzystać, fotki z wakacji, krótkie filmiki, to tak. Jeżeli nie jesteśmy pewni to raczej nie. Niech najpierw znudzi nam się telefon 😉