Zdjęcie portretowe w mieście - Długi Targ, Gdańsk
porady,  jak fotografować,  jak uzyskać efekt,  przepis na zdjęcie,  zdjęcia

Zdjęcie portretowe w mieście

Zdjęcie portretowe w mieście

Zdjęcie portretowe w mieście nie musi być nudne. Warto poczekać na pogodę i co najważniejsze – słonce oraz poszukać odpowiedniego tła. Miasto może być naprawdę wdzięcznym miejscem na portret. Różnorodność architektury i przestrzeni pozwala na znalezienie miejsca, które pozwoli nam uzyskać zamierzony efekt. Spacer również nam nie zaszkodzi 😉 W poniższych portretach wykorzystane obiektywy to 50 i 90 mm. Kiedyś będę musiał się zmierzyć z portretem na szerokim kącie 😉

Portret Ela Gdańsk Portrait Pro 5 787x1024 - Zdjęcie portretowe w mieście

Po ostatnim wpisie z cytatami fotograficznymi, cel jaki mi przyświecał podczas sesji zdjęciowej to :

Na wiosnę jak co roku miliony amatorów fotografii wychodzą z domu by powtarzać wciąż te same, nudne ujęcia […] Zapytani, po co to robią, zwykle nie potrafią wskazać powodu. 

Andreas Feininger

Chciałem uzyskać wiele, różnych fotografii, tak aby tło i samo ujęcie kadru różniły się od siebie jak najbardziej. Na pozowaniu modelki skupiałem się dużo mniej.

Miejsce zdjęć

Miejski portret pozwoli na eksplorację miasta. Zamysł był również na ujęcie części architektury w kadrach. Duża przestrzeń pozwala na łatwą separację tematu od tła i przyjemnie wygląda głębia ostrości.

Portret Ela Gdańsk Portrait Pro 4 830x1024 - Zdjęcie portretowe w mieście
Moim skromnym zdaniem ostre cienie na portrecie wcale nie muszą być złe.

Tłumów ludzi nie unikniemy ;(, to była największa bolączka. Jaskrawe kurtki przechodniów bardzo rozbijają koncepcję i kontrast na zdjęciu, odciągając uwagę od tematu. Usuwać elementy zdjęcia możemy ręcznie ale to tylko dodatkowa praca przy obróbce. Wolę zdecydowanie więcej czasu spędzić nad robieniem zdjęcia, na zewnątrz, na świeżym powietrzu, niż nad jego obróbką. Wszystko da się zrobić w fotoszopie 😉

Ostre światło

Pogoda była idealna. Zero chmur. O to chodziło ! Pogoda była przepiękna. Dzięki temu mogłem wykorzystać odbijające się promienie słoneczne od jasnych ścian kamienic, które robiły mi za darmowy, ogromny softbox. Światło, może nie miało studyjnej jakości, ale było dokładnie takie jak chciałem. Rozświetlenia uzyskane na skórze i rozdmuchane, jasne tło, moim zdaniem, bardzo ładnie komponują się na portretach. Cienie to problem omówiony dalej.

Zalety ostrego światła :

  • Krótszy czas migawki – mniejsza szansa na poruszone zdjęcie.
  • Domknięta przysłona – aby uzyskać bardziej ostry obraz, wykorzystać najlepsze właściwości optyczne obiektywu albo łatwiej uzyskać odpowiednie elementy kadru w głębie ostrości.
  • Mniejsze ISO – mniej szumów.
  • Autofokus precyzyjniej jest w stanie złapać kadr ponieważ jest większy kontrast na zdjęciu.

Na światło i pogodę zawsze warto czekać.

Portret Ela Gdańsk Portrait Pro 6 800x1024 - Zdjęcie portretowe w mieście
Zdjęcie nieco ciemniejsze ponieważ ujęte w jednych z Gdańskich alejek. Światło odbite od Katedry Mariackiej.

Problemy ostrego światła

Największą zmorą ostrego światła są mocne cienie na twarzy modela oraz mrużenie oczu podczas pozowania. Okulary przeciw słonecznie nie rozwiązują sprawy, chyba, że ktoś chce takie zdjęcie. Wtedy super.

Mocne, ostre światło może zmieniać nieco wygląd naszego modela, ma na to wpływ wszystko. Barwa światła, intensywność światła oraz kąt padania, który tworzy odpowiednio inne cienie na twarzy i przez to rysuje inaczej twarz.

Zdjęcie portretowe w mieście będzie wymagało od nas ustawienia / pozowania naszego modela / modelki tak aby uniknąć ostrego światła. Może to się udać, ważne aby oczy nie były zmrużone. Zdjęcia sylwetki mogą to wybaczyć bo bardziej interesuje nas cały kadr niż tylko ujęcie ramion i głowy.

Obróbka zdjęcia

Przy obróbce wykorzystałem programy Lightroom, Luminar i Portrait Pro. O tym ostatnim opowiem szerzej w innym wpisie bo to naprawdę kawał solidnego oprogramowania, które upraszcza życia i pomaga podrasować portrety na nieco wyższy poziom. Program dedykowany do portretów. Zdecydowanie polecam.

Przy poniższych zdjęciach wykorzystałem technikę nakładania warstw grafik na zdjęcie. Opisane jest to dokładnie TUTAJ. Celem było podkreślenie słońca i tego jak bardzo słoneczny i wiosenny jest dzień. Chciałem uzyskać nieco bardziej “instragramowe” uczucie na zdjęciu, a przy okazji przetestować kolekcję grafik jakie mogę wykorzystać.

Poniżej przykład jak bardzo i jak łatwo można “przegiąć pałę” i dać się ponieść. Pamiętajmy, że obróbki zdjęcia nie powinno być na nim widać. Kolejne zdjęcia to dodane kolejne warstwy z konkretnymi elementami graficznymi. Kiedy się zatrzymać i powiedzieć “dość” ? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedz, najważniejsze żeby klient był zadowolony 😉

Podsumowanie

Zrobienie portretu w mieście może być ciekawą alternatywą na spędzenie części dnia. Zaludnione miejsca mogą zmusić nas do poszukiwania i odkrycia nowych miejsc w naszym mieście. Światło jak zawsze, jest najważniejsze. Ostre zawsze możemy zmiękczyć chowając się za drzewami albo w cieniu bloków. Tutaj więcej o świetle i o tym jak je zmiękczyć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !