Kolorowanie zdjęć czyli koloryzacja fotografii
Kolorowanie zdjęć tudzież koloryzacja fotografii to zmiana kolorów na zdjęciu w celu wzmocnienie zdjęcie. Nasycanie lub zmniejszenie liczby kolorów na zdjęciu co ma za zadanie podkreślić przekaz zdjęcia oraz emocje jakie te kolory mają za zadanie w nas wyzwolić. Przykładowo zmniejszenie liczby kolorów do dwóch czy trzech, tak jak w bardzo popularnym stylu pomarańczowo – turkusowym.
Przykłady są TUTAJ a poniżej opis jak możemy uzyskać podobny efekt. Tak jak we wcześniejszym wpisie apropo presetów i portretu z kwiatami.
Wybieranie barw
Aby poddać zdjęcie koloryzacji czy kolorowaniu musimy wiedzieć jakie kolory mają być dominujące i dlaczego ? Ostatecznie ma to być coś co nam się po prostu podoba a sami możemy użyć koloru fioletowego ponieważ lubimy i chcemy aby ten “styl” był po prostu naszym ulubionym. Kolory ciemniejsze, gdzie występują również ostre barwy, mogą dodać zdjęciu dramaturgii albo użycie delikatnego odcienia “pastelowego” dla delikatniejszego efektu.
Warto też wiedzieć jakie symboliczne znaczenie mają poszczególne kolory.
Komplementarne kolory
Koło barw to idealna ściągawka z teorii i zasad łączenia kolorów. Kolorowanie zdjęć zacząłbym od zapoznania się z podstawami teoriami jak łączyć poszczególne barwy i odcienie. Czyli po krótce :
- Dwa kolory – kolory komplementarne, uzupełniające, przeciwne jak niebieski i pomarańczowy czy fioletowy i żółty (jak preset wyżej).
- Trzy kolory – trójkąt równoramienny gdzie kolory są zbalansowane oraz trójkąt z bazowym kolorem gdzie dwa przeciwległe koloru uzupełniają podstawę.
- Cztery kolory – kolory przyległe, na bazie kwadratu lub prostokątu.
- Odcienie – odcień i jasność koloru powinien być taki sam.
Koła barw ułatwiające nam dobranie odpowiednich barw znajdziemy tutaj : Color calculator, Paletton.com lub wiele innych jak nawet Adobe
Osobiste odczucia również są ważne, to jest coś co ma się nam podobać, to my jesteśmy odpowiedzialni za koloryzację zdjęcia i ostateczny efekt obróbki fotografii.
Przykłady zestawów barw
Biel łączy się dobrze ze wszystkim, przede wszystkim jak jest czysta. Bardzo dobrze współgra z niebieskim, czerwonym i czarnym. Kolor ciemny różowy (fuksja ?) pasuje się z szarym, żółto-brązowym, odcieniami zieleni jak np. miętowy.
Brązowy kolor to barwa ziemi współgrające z jasnym błękitem, różowym, zielonym i beżowym.
Pomarańczowy łączy się niebieskim, fioletowym, fioletowym, białym, czarnym.
Na tej bazie zestawów możemy koloryzować zdjęcia w taki sposób, aby większość kolorów i odcieni odpowiadała wybranym zestawom albo naszym osobistym preferencjom.
Koloryzacja zdjęć – “filtry“
Filtry, presety, tablice LUT to zapisane informacje o kolorach, barwach i efektach jakie chcemy automatycznie nałożyć na zdjęcie. Taki zestaw akcji w fotoszopie. Pliki te zawierają tabele z informacjami i ustawieniami odpowiednich suwaków, wartościami nasycenia, luminancji lub też odcieni dla poszczególnych kolorów.
Bardzo dobre filmy instruktażowe jako dodatkowe materiały : Koloryzacja Luminar , Webinar mastering luts. Poniżej mój opis jak można “kolorować zdjęcia” przy pomocy Luminara. Te informacje będą uniwersalne dla większości programów do obróbki zdjęć.
Narzędzia do koloryzacji
Nada się wszystko co zapewnia możliwość zmiany kolorów. Oczywiście jakiekolwiek suwaki w programach takich jak Lightroom, Luminar, Paint Shop Pro czy CaptureOne będą łatwiejsze, szybsze i przyjemniejsze przy pracy. Czasem wystarczy po prostu gotowy filtr dostępny z danym programem aby uzyskać efekty jakie nas usatysfakcjonują, podobnie jak popularne filtry na instagramie.
W zasadzie wszystko co przez jedno kliknięcie modyfikuje fotografię to jest to użycie jakichś pre-definiowanych wartości i ustawień, tablic, algorytmów i etc.
Koloryzacja i filtry najlepiej działają na zdjęciach o poprawnej ekspozycji.
Filtry potrafią dostosować ekspozycję i cienie ale to aby odpowiednie barwy występowały w odpowiedniej ilości na zdjęciu – z takimi możliwościami się nie spotkałem. Zawsze trzeba na pewno wypada chociaż w minimalnym stopniu poprawić i dopracować efekt zastosowanych filtrów. Najprostsze metody na kolorowanie zdjęć.
Ręczna kolorowanie zdjęć a automatyzacja
Możemy użyć automatycznego ustawienia ekspozycji, przykładowo w Lightroomie jest taka opcja (ctrl + u), następnie kolorowanie zdjęć to tylko wybranie filtru, presetu. To jednak będzie tylko, albo aż, baza do dalszej obróbki.
Pełna automatyzacja na pewno jest to do zrobienia w fotoszopie (akcje) ale tutaj rozmawiamy o fotografii a nie programowaniu. Do tego dochodzi subtelność każdej fotografii i ilość odpowiednich efektów jakie wypada nałożyć na zdjęcie.
Suwaki efektów i kolorów
Wpis będzie podobny do wpisu o narzędziach do wyostrzania zdjęcia TUTAJ. Opiszę krótko filtry dostępne w Luminarze oraz o tym jak ich używać i jak zmieniają zdjęcie. Podobne narzędzia, powtarzam, znajdziecie wszędzie.
Luminar jest dobrym przykładem na to jak wiele różnych opcji, filtrów, mamy do wyboru. Możemy zmieniać podstawowe kolory suwakami odcienia, nasycenia i luminacji (jasności). Do tego mamy filtry do zmiany kolorów w cieniach oraz jasnych elementach fotografii. Są dostępne krzywe tonalne, maski luminancji gdzie modyfikujemy kolory o pewnej jasności i inne.
Filtry do koloryzacji zdjęć – Luminar
Większość filtrów nie będzie nam potrzebna. Część z nich jest prosta czyli jeden suwak a inne mają kilka różnych suwaków i pozwalają na dokładniejszą kontrolę nad kolorami. Dodatkowo dochodzi maskowanie pędzlem i warstwy. Zdecydowanie jest w czym wybierać.
HSL
Hue, Saturation and Luminance – pozwala na manipulację odcieniem , nasyceniem i jasnością (luminancją) danej barwy. Najbardziej podstawowe i potężne narzędzie, którym możemy zrobić bardzo dużo.
Split toning
Pozwala na koloryzację ciemnych i jasnych partii zdjęcia. Poniżej przykład podniesienia pomarańczowej barwy co dodało koloru do ognia w jasnych elementach kadru oraz niebieskiej barwy do cienie mającej na celu podkreślenie nocy i chłodu.
Channel mixer
“Miesza” kanały RGB. Pozwala na zmianę konkretnych kolorów czerwonego, niebieskiego i zielonego oraz ich wartości dla poszczególnych kanałów. Poniżej przykład kiedy czerwona barwa została wygaszona zamiast niej czerwony kanał dodał barwę zieloną.
Color balance
Zmiana odcieni kolorów dla cieni, elementów pośrednich i jasnych.
Color contrast
Dodaje kontrastu dla poszczególnych barw. Działa podobnie do kontrastu ale daje się odczuć wzmocnione kolory jak przez dodanie saturacji i wibrancji.
Krzywe kolorów RGB – Curves
Krzywe (powyżej widoczna czerwona) pozwalające na nieco bardziej analogową gradacje kolorów poprzez manipulację krzywą i histogramem bezpośrednio na wykresie. Możemy w łatwy sposób zmieniać wartość poszczególnych składowych w elementach ekspozycji jak cienie, jasne elementy i prześwietlenia. Po prawej stronie widać zmniejszenie ilości barwy czerwonej w cieniach co spowodowało niebiesko – zielony odcień na zdjęciu.
Photo filter
Najbardziej podstawowe kolorowanie zdjęć to dodanie kolorowego filtru do fotografii jak wykorzystanie kolorowej lampy błyskowej albo zabarwionego filtra przed obiektywem.
LUT mapping
Mapowanie tablicami LUT czyli look up table mapping to po prostu zbiory modyfikacji kolorów obrazu, by uzyskać zamierzony efekt jak np. filmowy styl lub po prostu serię zdjęć, które mają mieć odpowiedni charakter lub przestrzeń kolorów.
Przykładowo pomarańczowo turkusowy styl a’la instagram poniżej oraz inne.
Split color warmth
Wzmacnia wybiórczo zimne i ciepłe odcienie w kadrze. Podobnie jak split toning.
Bi-color toning
Symuluje kolory filtr gradientowy. Kolorowanie zdjęcia przy pomocy dwóch wybranych barw z możliwością rotacji naszego wirtualnego “filtra”. Tutaj widać barwo zielone na dole kadru oraz pomarańczowy odcień powyżej przekątnej.
Podsumowanie
Kolorowanie zdjęć to jedna z technik jakie nadają zdjęciu tego szczególnego charakteru. Barwy pastelowe mogą nadawać się do uchwycenia i podkreślenia momentów weselnych jak z bajki. Duża ilość przejrzystości i wygaszenie kolorów może pokazać bardziej “życiowe” elementy miejskie, które z bajką już nie będą nam się kojarzyć.
Filtrów i narzędzi jakie oferują programy od obróbki jest bardzo dużo. Tutaj przykład Luminara ale możecie wykorzystać cokolwiek, zasady są podobne.
Własny styl
Własny styl i autorska koloryzacja zdjęć to chyba jedna z najtrudniejszych rzeczy jakie możemy starać się zrealizować i trzymać stale. Wymaga od nas dużo pracy, wysiłku ale efekty są zdecydowanie zadowalające. Sam aktualnie jestem na takim etapie ale nic na siłę. Wierzę, że po odpowiedniej ilości włożonej pracy znajdzie mnie to samo.
*Zawsze możecie sprawdzić swoje zdjęcie na instragramie i możliwe, że zauważycie pewne podobieństwa między fotografiami, nieco podobny styl albo barwy. Brawo ! To oznacza, że jesteście na dobrej drodze i wasz styl w was dojrzewa.
One Comment
Pricebye
Świetny przewodnik po zrobieniu dobrego zdjęcia