Preset – wstępne ustawienia obróbki zdjęcia

dnia

Preset – wstępne ustawienia obróbki zdjęcia

Preset to wstępne ustawienia obróbki zdjęcia jakie zostaną użyte na naszej fotografii przy pomocy jednego kliknięcia. W zasadzie jest to to samo co filtry na instagramie. Własne presety mogę nam bardzo ułatwić pracę, automatycznie stosując wszystkie ustawione wcześniej zmiany do zdjęcia. Potem zostaje nam tylko odpowiednie poprawienie wyglądu fotografii.

Po co nam preset ?

Preset ma na celu oszczędzenie nam czasu. Uproszczenie pracy. Pomaga przy szybkim przeglądaniu różnych styli i wyboru najbardziej odpowiedniego. To tylko i aż dwa punkty.

Jak działa preset ?

Preset ma w sobie zapisane ustawienia edycji zdjęcia, które możemy użyć przy pomocy jednego kliknięcia zaimplementować do danej fotografii. Są to wartości wszystkich suwaków we wszystkich panelach w programie do obróbki zdjęć.

Przykładowo możemy zapisać ustawienia wyostrzania zdjęć w używać w zależności od tego co na nich widzimy.

  • Wyostrzanie zdjęcia z dużą ilością detali – tutaj ustawiłbym w panelu wyostrzania średnie wyostrzanie ~50% i maskowanie na około 50% – dla zdjęć z dużą ilością drobnych detali.
  • Wyostrzanie krawędzi przy zdjęciu z małą ilością detali – mocne wyostrzanie około 75% oraz maskowanie wyostrzania na około 20 – 25 %. Duże elementy zdjęcia powinny mieć lepiej zarysowane swoje krawędzi.
Preset lightroom - jesień - portret - las
Przydatna, w Lightroomie, możliwość ukazania wszystkich trzech paneli HSL jednocześnie.

Jak stworzyć własny ustawienia ?

Wybierzmy zdjęcie z naszej kolekcji. Obróbmy je według naszego upodobania. Zapiszmy ustawienia i spróbujmy ich użyć na innym zdjęciu. To czy efekt będzie nas zadowalał to zupełnie inna kwestia 😉

Lista rzeczy o jakich trzeba pamiętać tworząc preset :

  • Ustawienia lokalne na zdjęciu jak np. rozjaśnienie pędzlem również mogą być zapisane. Warto to pominąć ponieważ w każdym zdjęciu raczej będziemy chcieli sami, ręcznie rozjaśniać poszczególne elementy. Nagle może nam wyjść biała kropka na środku czarnej ściany.
  • Uniwersane rzeczy takie jak np. kontrast czy nasycenie nie koniecznie muszą zawsze działać ale zdecydowanie mogą pomóc. Sam używam podczas importu +15 wibrancja, +10 saturacja i +10 clarity. Zmieniam zgodnie z odczuciem.
  • Słabe ustawienia kolorów – mniej drastyczne zmiany w kolorach będą wyglądać bardziej uniwersalnie.
  • Pamiętajcie o nazwie i do czego dany preset ma służyć. Wbrem obiegowej opinii nie są one aż tak uniwersalne ale co kto lubi. “Clarity” zawsze można podbić 😉
  • To tylko BAZA pod późniejszą edycją.

Jak zapisać własny preset ?

Podczas obrabiania zdjęcia, po zmianie ustawień suwaków zapiszmy te ustawienia. Każdy program zapisuje ustawienia inaczej ale jest to bardzo proste. Poszukajcie w panelach.

Preset lightroom - zieleń- portret - park

Preset, wstępne ustawienia czy po prostu filtr ?

Sprowadza to się do tego samego. Kliknięciem zmieniamy zdjęcie zgodnie z zapisanymi ustawieniami w presecie.

Presety są bardzo popularne i pomocne w uzyskiwaniu różnych kolorów na zdjęciu. Jeżeli chcemy oddać klimat “złotej godziny” powinniśmy zmniejszyć suwaki panelu HSL (hue, saturation, luminance) wszystkich kolorów poza pomarańczowym. Może wystarczy tylko wzmocnić kolor pomarańczowy i żółty ? Tutaj niestety trzeba eksperymentować.

Po eksperymentach, zapisujemy ustawienia a potem jednym kliknięciem możemy sprawdzać jak inne zdjęcia będą się prezentować z danymi ustawieniami.

Preset wygląda brzydko

Nic strasznego, nic nowego. Predefiniowane ustawienia, które zapisaliśmy podczas obróbki pewnego zdjęcia, które wyglądało super, to tylko pojedynczy przypadek. Każde zdjęcie jest inne, ma inny zakres tonalny, barwy, odcienie i po prostu może wyglądać inaczej. Pamiętajcie, że preset czyli ustawienia wstępne zdjęcia to tylko BAZA do późniejszej obróbki.

Powyżej w Luminarze niestety nie widać wszystkich paneli HSL na raz ;(

Podsumowanie

Presety mam, używam, sam zrobiłem własne i jest mi z tym dobrze. Oszczędność czasu kolosalna, możliwości kreatywne bardzo duże a przede wszystkim próby uzyskania gotowego zdjęcia po prostu korzystając ze sprawdzonych rozwiązań. Nie uważam, tego, za cokolwiek mniej ambitnego bo i tak potem ewentualnie trzeba będzie zrobić obróbkę zdjęcia ręcznie. A nóż oszczędzę trochę czasu.

Z luźnych przemyśleń to zawsze mam ochotę dane zdjęcie przerobić odrobinę inaczej 😉

Czy warto kupić preset ? – Nie. Są tony darmowych a warto stworzyć własne i pobawić się samemu. Nauczymy się czegoś nowego i zdecydowanie pozwoli nam to rozwinąć nasze umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *