Warp mesh w affinity photo - elementy siatki
affinity photo po polsku

Warp mesh w affinity photo

Warp mesh to narzędzie do zmiany kształtu grafiki. Przykładowo w prosty sposób możemy uformować dowolną grafikę w kształt serca, np. kwiat. Warp mesh w affinity photo (“siatka osnowy”) przekształca grafikę dwuwymiarową w trzech wymiarach. Prościej ujmując możemy dowolnie zmieniać obraz : wyginać, rozciągać, ściskać, skręcać. Cokolwiek dusza zapragnie.

Dokładnie pokazuje to na filmikach poniżej.

Warp Mesh

Narzędzie warp mesh pozwala uzyskać dowolny kształt przez przesuwanie węzłów, tworzy siatkę na danym obrazie i składa się z kilku elementów :

  • Węzły – białe kwadraty.
  • Linie – łączą węzły.
  • Punkty zakrzywiania linii – białe kółka zmieniające kąt krzywych wychodzących z węzłów.
warp mesh affinity photo po polsku 1024x773 - Warp mesh w affinity photo

Podwójne kliknięcie dodaje symetryczne węzły do siatki. Większa ilość węzłów pozwala na dokładniejszą obróbkę obrazu. Grafikę zmieniamy poprzez przeciąganie linii, węzłów i punktów. Dokładnie tak jak przy pracy z krzywymi w jakimkolwiek innym programie graficznym.

W tym przypadku możemy wydłużyć dziób, zrobić z kogoś kurdupla, odchudzić go, dodać kilogramów albo stworzyć karykaturę.

Jest to zdecydowanie jedno z tych genialnych narzędzi, które naprawdę robią robotę a do tego jest proste w użyciu i pozwalaja dowolnie kształtować naszą grafikę lub zdjęcię. W fotoszopie są podobne narzędzia jak np. Liquify.

Poniżej krótki filmik pokazujący możliwości narzędzia warp mesh (bez dźwięku), zwróć uwagę na cień pod “rybką”. Moim zdaniem jest oddany bardzo dobrze.

Grafika w kształcie serca

Grafika o jakimś kształcie to tylko prosty przykład tego co możemy uzyskać. Poniżej pomysł na zrobienie stokrotki w kształcie serca. Do późniejszego wykorzystania w naszych kompozytach i grafikach.

Podsumowanie

Warp mesh to bardzo wszechstronne narzędzie pozwalające na poprawienie zdjęć. Pamiętajmy, żeby tak jak wszystko inne, stosować z umiarem. Mocne zmiany będą zauważalne więc dwa razy sprawdźmy czy wszystko na zdjęciu się zgadza i wygląda naturalnie.

  1. Możemy dowolnie przekształcać obrazy.
  2. Możemy odchudzać ludzi czy też powiększać elementy krajobrazu.
  3. Uważajmy na nienaturalne zniekształcenia.

W ramach ćwiczenia i zabawy polecam zrobić ze znajomych grubasów 🙂

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !