Affinity photo - alternatywa dla photoshopa - ilość narzędzi do wyboru
porady,  recenzja,  tutorial

Affinity photo – alternatywa dla photoshopa

Affinity photo to świetna alternatywa dla fotoszopa. Szukałem czegoś do obróbki grafiki i tworzenia kompozytów. Coś co nie będzie dużo kosztować i zapewni podobne możliwości jak fotoszop. Zależało mi na dużej ilości “gotowych” narzędzi ( jak filtry w Luminarze) aeby nie musieć “klikać” prostych rzeczy od zera. Chciałem też wybrać coś na dłuższą metę co będzie rozwijane, profesjonalne oraz będą dostępne samouczki w sieci. Programów do wyboru było kilka. Skupiłem się na tych wymienionych poniżej.

W skrócie : Bardzo fajny program warty swojej ceny. Warto kupić a potem usiąść na dupie i się nauczyć narzędzia bo samo to się jednak nie zrobi ;). Każdy program jaki wybierzecie pozwoli wam uzyskać bardzo dużo. Jeżeli chodzi o Affinity Photo to nie będziecie zawiedzeni możliwościami. Będę pisał o nim więcej w trakcie jego nauki z uwzględnieniem tworzenia kompozytów i retuszu portretów i krajobrazów.

Affinity Photo jest częścią dużego pakietu oprogramowania od firmy Serif.

icon - Affinity photo - alternatywa dla photoshopa
Logo Affinity Photo

Kasa i piniondze

Nie lubię kredytów i cyrografów dlatego alternatywą dla Photoshopa w pakiecie CC powinna być z jednorazowa zapłata dlatego też fotoszop odpadł na wstępie. Nie chciałem też korzystać z wersji z zatoki pirackiej. Po prostu chciałem mieć narzędzie, w pełni legalne i poznać je od podszewki. Jednorazowy koszt Affinity Photo to 50 amerykańskich baksów. Rachunek jest prosty. Wygrywa Affinity. Wszystke programy brane pod uwagę posiadają mniej lub bardziej zbliżone możliwości.

ProgramCenaOpis
Affinity photo 50 $ ~ 250 PLN Obróbka fotografii i grafiki. Duże aktualizacje są płatne przy większych wersjach. Rzadziej niż co roku. Do tej pory tylko raz albo dwa.
Photoshop CC 10 $ miesięcznie ~42.65 PLN Pakiet Photoshop i Lightroom oraz Lightroom mobile. Świetny zestaw ale cena dość znaczna. Aktualizacje w cenie abonamentu.
Corel PaintShop Pro Ultimate 202080 / 100 $ ~ $399 PLNTaki Photoshop elements ale od firmy Corel. Co rok nowa wersja i tańsza aktualizacja. Sporo dodatków. Można było tanio kupić w pakiecie na Humble Bundle więc zakupiłem do testów.
Photoshop elements 2020102.09 ~ 500 PLNPhotoshop elements do zdjęć i grafiki. Co rok nowa wersja, tańsza cena aktualizacji.
Photoshop + Premiere elements 2020153.75 $ ~750 PLNJak wyżej. Dodatkowo Premiere elements do obróbki wideo.

Wygrał Affinity Photo. Program zapewnia to samo co photoshop ale za dużo niższą cenę i bez konieczności płacenia co miesiąc.

Możliwości Affinity Photo :

  • Potrafi procesować pliki RAW
  • Scala zdjęcia panoramiczne
  • Łączy zdjęcia HDR
  • Nakłada zdjęć z ostrością (focus stacking)
  • Możliwość obróbki zdjęć aż do 32 bitów precyzji
  • Nagrywanie i automatyzacja makr oraz tworzenie presetów
  • Posiada też możliwość przetwarzania grup plików (batch processing)
  • Wbudowany plugin Unsplash do wyszukiwania darmowych zdjęć stockowych

Do tego klasyczne zarządzanie warstwami, maskowanie, tryby blendowania, pędzle oraz narzędzie podobne do filtru “liquify” w fotoszopie (ten pędzel do odchudzania ludzi i puszenia włosów ;)). Wszystkie narzędzia to alternatywy działające w bardzo podobny sposób.

Zarządzanie zdjęciami

Brakuje tutaj zarządzania dużą ilością plików i zdjęć tak jak robi to lightroom czy luminar. Paintshop pro też posiada narzędzie do łatwego dostępu. Brak tego mi nie doskwiera. Zazwyczaj obrabiam zdjęcia w Lightroomie albo Luminarze po czym wybrane kadry dopieszczam w Affinity i/lub innych programach.

Popularność i nauka

Photoshop jest zdecydowanie najpopularniejszy. Dużo materiałów do nauki i do tego większość z nich pokrywa się z fotoszopem elements. Czasami niektórych narzędzi używanych w tutorialach brakowało w okrojonej wersji oprogramowaniu. Z drugiej strony zasady obróbki są takie same dla wszystkich programów. Śmiało można wykorzystać wiedzę jednego programu w drugim. Większość narzędzi jest podobna. Zostaje kwestia tego jak uzyskać pożądany efekt.
Kursy do wszystkich programów znajdziemy na jutubie jak i na Udemy czy po prostu na oficjalnych stronach firm. Dla affinity photo możemy kupić bardzo ładnie wydaną książkę – instrukcję i poradnik jak z niego korzystać.

Interfejs

Interfejsy tych programów są z zasady bardzo podobne. Wersja Affinity jest dla mnie najładniejsza i przyjazna dla oka. Widoki można dostosować do własnych upodobań, więc tutaj wynik to 0:0. Affinity moim zdaniem jest bardziej intuicyjne oraz bardziej kolorowe i przyjemniejsze w odbiorze. Jakoś po prostu jestem w stanie się w tym bardziej połapać 😉 Standardowe zakładki w panelach i duży wybór narzędzi.

Pięć twarzy Affinity Photo

Affinity korzysta z pięciu “person”. Są to dedykowane ekrany robocze dla poszczególnych etapów edycji z odmiennymi zestawami narzędzi.

PhotoPersona - Affinity photo - alternatywa dla photoshopa

Photo Persona: Podstawowy ekran do edycji fotografii. Zawiera narzędzia takie jak : wycinanie, selekcja, pędzel, retusz, gumka, efekty typu warp, tworzenie prostych wektorów.

Photo person główny ekran edycji 1024x674 - Affinity photo - alternatywa dla photoshopa
LiquifyPersona - Affinity photo - alternatywa dla photoshopa

Liquify Persona: Środowisko służące do manipulacji obrazem jak rozciąganie, przekształcanie, zakrzywianie. Idealne do retuszy i poprawiania proporcji na zdjęciu.

Liquify persona wygląd siatki i narzędzia do transformacji warstw Affinity Photo 1024x669 - Affinity photo - alternatywa dla photoshopa
DevelopPersona - Affinity photo - alternatywa dla photoshopa

Develop Persona: Podstawowe środowisko do obróbki zdjęć. Zawiera wszystkie suwaki jak lightroom. Dodatkowe cuda w photo personie.

Develop persona z zaznaczaniem przewietleń i suwakami 1024x669 - Affinity photo - alternatywa dla photoshopa
hdrpersona - Affinity photo - alternatywa dla photoshopa

Tone Mapping Persona: Widok dedykowany do koloryzacji zdjęć. Dedykowane dla 32 bitów ale można korzystać do wszystkich grafik i fotografii. Dodatkowo można mapować zdjęcia HDR i nie tylko.

Tone mapping persona koloryzacja zdjęć 1024x669 - Affinity photo - alternatywa dla photoshopa
ExportPersona - Affinity photo - alternatywa dla photoshopa

Export Persona: Pozwala na eksport zdjęcia, wartstwy lub elementów grafiki do najróżniejszych formatów.

Export persona bardzo dużo możliwości 1024x669 - Affinity photo - alternatywa dla photoshopa

Podsumowanie

Affinity Photo to świetna alternatywa dla Photosopha. Decyzje podjąłem po używaniu wszystkich wyżej wymienionych programów. Najbardziej przypadł mi do gustu Affinity. Cena do możliwości to po prostu bajka. Nawet narzędzie liquify posiada cały widok i zestaw narzędzi. Moim zdaniem to świetny wybór i jestem z niego bardzo zadowolony. Zostało mi tylko nauczyć się oprogramowania aby korzystać z niego jak najefektywniej.

250 PLN za wszystko co potrzebne do profesjonalnej obróbki zdjęć to nie jest duża kwota, zdażają się promocję jak czarny piątek albo aktualnie z okazji pandemii jest zniżka 50% !!

Możecie wrzucić na fejsa swoje pierwsze kompozyty a poniżej mój szybko kompozyt. Dodana chmurka i ptaki, wygląda to nieco sztucznie ale możliwości jak widać są 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!