5 sposobów na wyostrzenie zdjęcia- Bilateral Blur - rozmycie - wartości domyślne - Affinity Photo
porady,  affinity photo,  jak uzyskać efekt,  tutorial,  zdjęcia

5 sposobów na wyostrzenie zdjęcia – Affinity Photo

5 sposobów na wyostrzenie zdjęcia to prawdopodobnie tylko część możliwości Affinity Photo. Wiem, że jest ich zdecydowanie więcej. Pięć to moim zdaniem i tak za dużo. Sposoby te wynikają z wiedzy w jaki sposób działają poszczególne filtry i narzędzia, dlatego zawsze czytajcie instrukcję ! To nie jest tak, że mamy 5 suwaków albo pędzli z podpisem “wyostrz”.

W roli glównej polskie calzone czyli polskie pieczone pierogi jako wariacja na temat pizzy. Poniżej zdjęcie oryginalne, które otrzyłem wykorzystując różna narzędzia.

Najważniejsza ku*** jest …

… instrukcja !

Niby to oczywiste albo jakoś wszyscy to często i gęsto olewają. Instrukcja i chociaż podstawowe informacje jak coś działa. Zawsze, zawsze ale to zawsze warto przeczytać instrukcję !

Kliknij tutaj => Dokumentacja do Affinity Photo

Nie każe wam czytać wszystkiego ale chociaż podstawy, szczególnie kiedy zastanawiacie się co te suwaki robią a nie do końca to widać. Poniżej 5 sposobów na wyostrzenie zdjęcia w Affinity Photo.

1 – Unsharp mask

Standardowe narzędzie do dokładnego wyostrzania, pozwala na bardzo precyzyjne dobranie parametrów. Maska ma tutaj trzy główne suwaki.

  • Radius – określa jak duży obszar dookoła naszych najjaśniejszych pixeli będzie wyostrzony. Mniejsza wartość podkreśla małe detale, duża wartość podkreśla większe.
  • Factor – Wzmacnia kontrast i efekt wyostrzania.
  • Threshold – określa jak duża różnica musi być między pixelami aby wyostrzanie zadziałało. Większa wartość jest polecana przy zdjęciach o większym kontraście, zaszumionych i skórze.

2 – High Pass Filter

Filtru wysokoprzepustowego możemy używać bezpośrednio na zdjęciu lub grafice. Warto jednak stworzyć dodatkową warstwę z kopią naszego zdjęcia, następnie nałożyć filtr po czym zmienić tryb blendowania warstwy wyostrzonej na “overlay” lub podobne. Podstawowy filtr jak i technika używana przy portretach. Filtr usuwa wysokie częstotliwości czylli to co występuje często i zostawia to co występuje rzadziej – np. skóra zostaje pominięta bo jest gładka za to krawędzie oka, powieki są ostre. Niestety pryszcze też będą wyostrzone i z nimi radzimy sobie inaczej.

  • Radius – kontroluje ilość pixeli jakie będą użyte do wyostrzania. Przy wyższych wartościach najważniejsze są pixele na krawędziach kontrastów.
  • Monochrome – efekt finalny jest czarno biały, wygodne do podglądu edycji jeżeli kolor nam przeszkadza.

3 – Clarity

Clarity to po prostu przejrzystość. Dodaje lokalny kontrast między jasne i ciemne elementy. Jeden suwak by rządzić wszystkimi. Poprzez dodanie kontrastu widzimy jak elementy są podkreślone i również uzyskujemy efekt wyostrzenia. Przyznam się, że jeden z moich ulubionych suwaków. Załatwia dużo rzeczy za jednym zamache. Używać z rozwagą.

  • Strength – jeden suwak świadczący o mocy efektu, uważajmy, żeby nie przesadzić bo to po prostu widać na zdjęciach.

4 – Tone Mapping Persona

Tone Mapping Persona ma własne narzędzie w postaci dwóch suwaków. Detail Refinement czyli po polsku “udoskonalenie detali”.

  • Radius – jak wyżej, określa ilość pixeli jakie będą wyostrzone dookoła istniejących jasnych pixeli / elementów zdjęcia.
  • Amount – ilość kontrastu o jaką zwiększymy różnicę między elementami jasnymi i ciemnymi.

5 – Kontrast

Sam kontrast to wszystko to co prowadzi to zwiększenia różnicy między jasnymi i czarnymi elementami zdjęcia czy też grafiki. Większość suwaków bezpośrednio w mniejszym lub większym stopniu wpływa na kontrast. Dlatego jeżeli uzywamy np. clarity (przejrzystość) to odpuśćmy sobie dodatkowe wyostrzanie lub filtr wysokoprzepustowy. Wszystko to oczywiście zależy od nas ale pamiętajmy aby nie przesadzić.

  • Contrast – zwiększa albo zmniejsza zakres tonalny między jasnymi i ciemnymi partiami. Ujemny uwidacznia cienie i zmniejsza prześwietlania. Dodaje “szarości” do zdjęcia. Dodatni podkreśla kolory (działa trochę jak nasycenie) i pogłębia czernie.

Podsumowanie

Więcej informacji do porównania znajdziecie we wpisie w Luminarze, gdzie opisuję kilka filtrów wyostrzających zdjęcia.

5 posobów na wyostrzenie zdjęcia to moim skromnym zdaniem więcej niż potrzebujemy. Pamiętajcie, aby uważać na jasne elementy z drobnymi detalami. Przy mocnym wyostrzaniu mogą łatwo pojawiać się artefakty lub szum. W tym przypadku zanzaczona części kadru miała takie problemy przy mocnym wyostrzaniu. W takich przypadkach najlepiej tutaj użyć pędzla i maskowania żeby wynik był jak najbardziej naturalny.

Ważne jest aby pamiętać o tym, że część tych narzędzi działa w podobny sposób, niezależnie od programu z jakiego korzystacie. Życzę wam, żebyście nie mieli problemów z ostrymi zdjęciami i wyostrzali zdjęcia jak najrzadziej. Ja tymczasem wracam konsumować poniższe 😉

Pieczone pierogi czy polskie calzone

Mąka 300g łyżka soli, cykru, pół saszetki suchych drożdży, łyżka oleju i ciepła woda. Dobrze zagnieść. Farsz to krótko duszone na patelni : boczek, cebula, papryka, oliwki i pomidory. Przyprawy jak lubisz. Do tego mozarella i/lub feta dodana na zimno podczas zawijania farszu w cienkie kawałki ciasta. Do pieca nagrzanego do 250 stopni na 10 minut.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !