zakres dyanamiczny aparat a telefon-asus zenfon przykład
porady,  tutorial

Zakres dynamiczny fotografii – Dxomark

Zakres dynamiczny w fotografii jest odpowiedzialny za ilość poziomów jasności między najjaśniejszymi oraz najciemniejszymi partiami obrazu. Większy sensor zawsze będzie miał lepszy zakres niż maleńki sensor w telefonie. Chociaż fotografia obliczeniowa, przykładowo w telefonach, depcze po piętach tradycyjnym “aparatom”.

Zakres dynamiczny określa kiedy “ciemny element” staje się dla sensora aparatu czystą czernią lub w elementach jasnych czystą bielą. Z takich części fotografii żadne suwaki nie pozwolą nam odzyskać informacji bo po prostu nie będzie z czego.

Dla przypomnienia czarny pixel posiada wartości RGB(0,0,0) a biały (255,255,255).

Powyżej mamy dwa zdjęcia zrobione telefonem oraz jedno zrobione canonem a telefon jak widać ma bardzo jasne i rozdmuchane niebo. Nie widać tam w zasadzie nic poza białą poświatą rozlewającą się po suficie kadru i nawet ściemnienie i zmniejszenie wartości ekspozycji nie pomogło (zdjęcie pierwsze, jest ciemniejsze aby spróbować zachować jaśniejsze elementy). Canon, oczywiście, sprawił się znacznie lepiej. Dużo detali w cieniu oraz zachowane detale w jasnej strefie nieba. Aczkolwiek nadal jest trochę strat.

Matematyka zakresu dynamicznego

Zakres dynamiczny wyrażony jest w bitach co widzimy na stronie Dxomark jako wartość w kolumnie “Landscape”, która określa maksymalny zakres dynamiczny jaki możemy uzyskać danym aparatem fotograficznym. Wytłumaczenie metodologii testowania jest poniżej.

Ilość bitów zakresy dynamicznego w przeliczeniu na poziomy jasności jakie może uchwycić aparat :

Zakres Dynamiczny [bity]Wartość ( konrast )
13 8 191
1416 383
14.8 – Nikon D85028 000
1532 767

To oznacza, że jeżeli mój Canon 80D posiada zakres dynamiczny, według dxomark, o wartości 13.2 bitów to Nikon D850 ma ponad trzy razy więcej poziomów kontrastu, jasności w zdjęciach. Pozwoli to na dokładniejszą reprodukcję sceny oraz pozwala nam “wyciągnąć” więcej światła przy używaniu suwaków “ekspozycja / jasność” bez dodawania tak dużej ilości szumu. Również precyzyjniej możemy manipulować poszczególnymi kolorami i odcieniami, ponieważ jest ich więcej.

zakres dyanamiczny aparat a telefon 4 683x1024 - Zakres dynamiczny fotografii - Dxomark

Sam bardziej cenię system autofokusa potrzebny do portretów niż zakres dynamiczny. Na co mi zakres jeżeli aparat nie trafia celnie tam gdzie chcę. Aczkolwiek gdybym używał aparatu TYLKO do krajobrazów to prawdopodobnie bardziej ceniłbym sam sensor.

Najlepsze aparaty fotograficzne ?

Wiele osób sugeruje się wynikami umieszczonymi na stronie dxomark, których to laboratoria bardzo dokładnie określają sposób testowania poszczególnych parametrów sensorów. Sensory można ocenić matematycznie i w pełni obiektywni ale z drugiej strony nikt nam nie powie o ile bardziej wartościowy jest np. obracany ekranik, taki jak w Canonie 80D. Na te pytania musimy sobie odpowiedzieć sami, co preferujemy bardziej. Ktoś kto potrzebuje perfekcyjnego zakresu dynamicznego wybierze prawdopodobnie nikona d850 / d7200/ sony a7iii a ktoś kto potrzebuje obracanego ekraniku wybierze canona 80D lub lumixa g80. Sam najbardziej cenię walory użytkowe i praktyczne. Wąski zakres dynamiczny można obejść przez technikę fotografii HDR i blendowanie ekspozycji.

Jesienne drzewa fotografia natury i lasu 7 683x1024 - Zakres dynamiczny fotografii - Dxomark

Wysoki zakres dynamiczny i nowe aparaty to horrendalnie wysokie ceny ale jak widać powyżej starsze modele też dają radę.

Wyniki dxomark traktujmy tylko jako informację a nie wyrocznie.

zakres dynamiczny w fotografii dxomark wyniki w kolumnie landscape 1024x621 - Zakres dynamiczny fotografii - Dxomark

Poniżej przykłady jak mniejsze sensory radzą sobie na podstawie wyników dxomark.

Aparat / telefon / kameraZakres dynamiczny
Samsuns Galaxy S6 Edge10.1
GoPro HERO5 Black11.2
Canon 80D13.2

Podsumowanie

Zakres dynamiczny to jeden z ważniejszych parametrów aparatu ale możemy obejść ograniczenia naszej kamery przez techniki postprodukcji takie jak zdjęcia HDR czy blendowanie ekspozycji. Niestety wielkość sensora ma tutaj bardzo duże znaczenie chociaż nie ma już aż tak wyraźnych różnic. Przy samym sensorze poza lepszym zakresem dynamicznym dostajemy w zestawie mniejsze szumy oraz lepszą jakość obrazu (ostrość).

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !