Jak robić zdjęcia na koncertach ? 1 jasny obiektyw !
Jak robić zdjęcia na koncertach ? Żeby robić zdjęcia na koncertach wystarczy mieć aparat i jasny obiektyw jak np. 50mm F1.8 i dużo światła na scenie, co zazwyczaj nie jest problemem. Obiektyw możesz kupić używany, są naprawdę tanie bo są najbardziej popularne. Moim zdaniem każdy fotograf, amator czy nie, powinien mieć w swojej szklarni obiektyw stałoogniskowy o przysłonie 1.8 albo jaśniejszy i cieszyć się efektem Bokeh wraz z płytką głębią ostrości ! Dla inspiracji zobacz poniższe kadry. Zastanów się, które z nich możesz powtórzyć. To nic złego papugować, uczysz się ! Pomyśl, które będąpasowały do Twojego stylu, czemu się Tobie podobają i czy będzie możliwość zrobienia czegoś podobnego. Zdjęcia koncertowe…
Emocje w fotografii czyli 12 sposobów na emocjonujące zdjęcia !
Emocje w fotografii są jednym z najpotężniejszych, ale najtrudniejszych do opanowania elementów. W tym wpisie porozmawiamy o 12 technikach jakie pozwolą Tobie uzyskać emocje w fotografii i mocniejszą reakcję widza. Uchwycenie emocji i uczuć potrafi być trudne i skomplikowane. Naprawdę świetny obraz to taki, który oddaje nastrój i wciąga widza w scenę. Chcemy na takie zdjęcie patrzeć i je kontemplować. Jeśli zdjęcie opowiada historię i szarpie za serce, jest udane. Chodzi tu o coś więcej niż zwykła fotka kogoś spoglądającego w przestwór oceanu o zachodzie słońca. Omówimy: jak używać światła, lokalizacji, pogody, kolorów, ruchu, tematyki i kompozycji, aby tworzyć niezwykłe zdjęcia, które łączą się z widzem, wywołują emocje i uczucia,…
Minusy fotografii cyfrowej 15 argumentów przeciwko !
Minusy fotografii cyfrowej na pewno się jakieś znajdą. Możecie przeczytać wpis o tym czemu fotografia jest fajna. Tam podałem Tobie 18 argumentów czemu warto się nią zainteresować. Ten wpis to będzie o tym czemu jedna nie warto. Może to być zimny kubeł wody dla tych co myślą, że bardzo szybko są w stanie uzyskać tysiące lajeczek i obserwujących na instagramku i będą robić super fotki po trzech dniach nauki. Trzymam kciuki żeby wam się udało ale to nie jest jednak takie proste. Traktuj ten wpis z przymrużeniem oka 😉 Przede wszystkim będziesz musiał nauczyć się kilku rzeczy. Przykładowo, to jak uzyskać poprawną ekspozycję jest kluczowe. Oczywiście możesz złapać za aparat i…
Długi czas naświetlania zdjęcia – 3 długie ekspozycje!
Długi czas naświetlania zdjęcia pozwala nam uzyskać wspaniale rozmytą wodę oraz rozciągnąć chmury na zdjęciu. W skrócie: zmniejsz ISO do minimum , przymknij przysłonę i ustaw czas naświetlania tak, aby uzyskać poprawną ekspozycję. Poczytaj podstawy żeby wiedzieć jak. Te efekty to jedne z najbardziej znanych zastosowań filtrów ND. Filtry szare / neutralne pozwalają na uzyskanie bardzo specyficznego wyglądu oraz efektów na zdjęciu. Rozmywa on ruchome elementy albo kompletnie je usuwa z kadru jak np. samochody lub tworzy duchy ludzi idących po ulicy. (Ten wpis to kompilacja trzech oddzielnych, teraz wszystko w jednym miejscu !) Poniżej moje ulubione możliwości i efekty jakie daje długi czas naświetlania i zastosowanie filtrów typu ND1000…
Przestrzeń negatywna w fotografii
Przestrzeń negatywna w fotografii to część kadru, która otacza główny element zdjęcia. Część zawierajacą obiekt fotografowane to “przestrzeń pozytywna”. Są to raczej abstrakcyjne określenia. “Pusta” i “negatywna” przestrzeń kadru mają podkreślić temat zdjęcia. Prowadzić oko prosto do miejsca gdzie potrafimy łatwo zauważyć i poznać obiekt. Po co nam to ? Dodatkowo pusta przestrzeń pozwala “odpocząć” oczom. Przy zdjęciach z dużą ilością detali wzrok potrafi się męczyć. Biega pomiędzy elementami zdjęcia. Chcemy dojrzeć wszystkie szczegóły i je zrozumieć. Przy mniejszym temacie kadru jest nam lżej widzieć obiekt i traktować go jako całość. Na detale będziemy zwracać uwagę gdy już zapoznamy się ze zdjęciem “z grubsza”. Oba style to zabiegi artystyczne z…
Clear outside – najlepsza aplikacja do krajobrazu
Clear outside to jedna z moich ulubionych aplikacji pogodowych pomocnych przy fotografowaniu krajobrazu. Zapewnia jedną z najważniejszych informacji czyli prosty i przejrzysty podział na wysokość i gęstość zachmurzenia. Aby uzyskać efekt czerwonego, płonącego nieba kluczowe są wysokie chmury. Najlepiej żeby tylko one były widoczne na nieboskłonie, ponieważ to od nich odbija się purpurowy kolor rozszczepionego światła podczas wschodu i zachodu słońca. Clear outside to aplikacja na telefony oraz wersję internetowa (tutaj Gdańsk). Epickie niebo W aplikacji wyróżnione są trzy rodzaje chmur: niskie, średnie i wysokie. Niskie są moim zdaniem najgorsze. Zazwyczaj są to deszczowe chmury i do tego bardzo skutecznie zasłaniają niebo. Nadają się do fotografowania szerokim obiektywem przy dużej…
Fotografia produktowa w domu
Fotografia produktowa w domu Fotografia produktowa w domu może być pracą zarobkową, kreatywną odskocznią po pracy a nawet może pozwolić się odstresować i zarobić. Zamiast ogródka zen gdzie drobnymi grabkami czeszemy piasek, możemy zbudować kreatywny “plan zdjęciowy” dla naszych produktów. Może nie zastąpi to terapii a może pomóc i na pewno nie zaszkodzi i da bardzo skuteczny upust naszej kreatywnej energii. Zdjęciami możemy doriabiać, robić to jako pasja, hobby albo po prostu robić takie zdjęcia dla siebie lub na fejsbuczka czy inne instagramy. Co to fotografia produktowa ? Fotografia produktowa ma na celu przedstawienie danego obiektu, produktu w jak najlepszym świetle. Dosłownie i przenośni. Zdjęcia do katalogów będą zazwyczaj prostymi…
Fotografia lustrzana i odbicia
Lustro w fotografii Fotografia lustrzana i odbicia to zdjęcia mające za temat to co widzimy w odbijającej obraz powierzchni. Może to być portret odbity w ręcznym lusterku lub dużym lustrze. Odbicie obrazu w kałuży lub też cały krajobraz lustrzanie odbity od tafli stawu, jeziora. Możemy potraktować ten wpis jako wyzwanie fotograficzne. Sam robiąc zdjęcia do tego wpisu musiałem znaleźć miejsca oraz sposoby na odpowiednie przedstawienie fotografii. Co odbija obraz ? Lista miejsc gdzie możemy znaleźć elementy odbijające światło lub obraz : Lustra jakie zabierzemy ze sobą do robienia zdjęć 🙂 Parki – oczka wodne, stawy i jeziora. Zbiorniki wodne o zerowej wartości strategicznej czyli kałuże. O! Akurat jest jesień 😉…
Jak zrobić zdjęcia biżuterii
Jak zrobić zdjęcia biżuterii ? Poniżej kilka pomysłów oraz rozwiązań jak sobie radzić z problemami. Dla mnie jest to kwestia aranżacji, refleksów światła, wyboru tła, akcesoriów i w zasadzie klasyka fotografii produktowej. Daje to duże pole manewru dla naszej kreatywności czyli po prostu jest to frajda z tworzenia. Kiedy uzyskamy kadr tak jak sobie to zaplanowaliśmy to satysfakcja z uzyskanych rezultatów jest bardzo przyjemna. Poniżej kilka pomysłów oraz rozwiązań jak sobie radzić z problemami. Refleksy i odbicia światła W poniższych zdjęciach wyzwaniem było sama natura srebrnej biżuterii. Srebro bardzo dobrze odbija światło przez co po prostu “zbiera” kolor i to co mamy w okolicy będzie widoczne w obiektywie. Sprawi to,…
Fotografia produktów w aranżacji
Fotografia produktów w aranżacji ma na celu umiejscowienie danej rzeczy w znanym nam środowisku przez dodanie kontekstu do produktu przez co łatwiej będzie na podjąć decyzję o jego kupnie 😉 Pamiętajcie, fotografia produktowa ma na celu SPRZEDAĆ przedmiotu. Poniżej przemyślenia o tym jak zrobić kreatywne zdjęcia produktowe z zaprojektowaniem tła i kompozycji. W tym wpisie opis aranżacji i procesu dobierania elementów kadru dla konkretnych produktów. Elementy kompozycji to zazwyczaj zwykłe przedmioty albo miejsca gdzie fotografować będziemy dany przedmiot. To co należy pamiętać podczas aranżacji sesji produktowej to to, że kontekst i przestrzeń umiejscowienia przedmiotu ma pozwolić na łatwiejsze zdecydowanie czy możemy z tego produktu lub przedmiotu skorzystać. W jaki sposób…