Fotografia lustrzana i odbicia - jesień w parku oliwskim w Gdańsku-1
porady,  jak fotografować,  przepis na zdjęcie,  wyzwanie,  zdjęcia

Fotografia lustrzana i odbicia

Lustro w fotografii

Fotografia lustrzana i odbicia to zdjęcia mające za temat to co widzimy w odbijającej obraz powierzchni. Może to być portret odbity w ręcznym lusterku lub dużym lustrze. Odbicie obrazu w kałuży lub też cały krajobraz lustrzanie odbity od tafli stawu, jeziora. Możemy potraktować ten wpis jako wyzwanie fotograficzne. Sam robiąc zdjęcia do tego wpisu musiałem znaleźć miejsca oraz sposoby na odpowiednie przedstawienie fotografii.

Co odbija obraz ?

Lista miejsc gdzie możemy znaleźć elementy odbijające światło lub obraz :

  1. Lustra jakie zabierzemy ze sobą do robienia zdjęć 🙂
  2. Parki – oczka wodne, stawy i jeziora.
  3. Zbiorniki wodne o zerowej wartości strategicznej czyli kałuże. O! Akurat jest jesień 😉
  4. Szyby samochodowe, ekspozycji sklepów i okna bloków.
  5. Wypolerowane elementy wewnątrz budynków.
  6. Okulary.
  7. Odblask w oku.

Po podliczeniu i przemyśleniu powyższej listy stwierdziłem, że skupię się na kałużach, elementach wodnych oraz budynkach. Fotografia lustrzana, jak nazwa wskazuje, wymaga lustra. Zorganizowałem sobie lusterko do zdjęć aby spróbować sił przy lustrzanym portrecie. Zdecydowanie przyda się też statyw.Czasem odbicie może się nie udać albo po prostu niebo jest puste i zostaje odcień błękitu.

Wyzwanie fotograficzne tydzień z aparatem droga do pracy 2 1024x713 - Fotografia lustrzana i odbicia

Zdjęcia

W aparacie mam obracany ekran, który znacząco ułatwił robienie zdjęć. Nie musiałem leżeć na podłodze, taplać się w błocie i robić kilkanaście kadrów aby być pewnym czy trafiłem z fokusem. Dodatkowo mały statyw zapewni prostu i lekki zestaw do fotografii kałuży. Fotografia kałuży brzmi zabawnie ale tak to wychodzi 😉 Dodatkowym plusem takich zdjęć jest uzyskiwanie nowych kadrów w zależności z której strony i jak nisko fotografujemy. Pozwala to na mnogość rozwiązań jeżeli jedna scena nam się nie podoba, wystarczy obejść nasze oczko wodne, kałużę i zrobić zdjęcie z drugiej strony.

Park Oliwski podczas jesiennego zachodu słońca. Nieco dłuższy czas naświetlania, obiektyw kitowy. Piękne odbicie sceny od tafli wody wymagało cierpliwości aż wiatr przestanie wiać.

Fotografia lustrzana i odbicia jesień w parku oliwskim w Gdańsku 8 1024x683 - Fotografia lustrzana i odbicia

Odbicie drzewa w oczku wodny jako jedna z najprostszych kompozycji. Warto uchwycić w kadrze coś co wskazuje na to, że to jest odbicie a nie zdjęcie do góry nogami 😉

Fotografia lustrzana i odbicia jesień w parku oliwskim w Gdańsku 4 683x1024 - Fotografia lustrzana i odbicia

Krajobraz jesieni 11 1024x683 - Fotografia lustrzana i odbicia

Poniżej próby uchwycenia odbitych drzew i parku ale duża ilość liści na wodzie trochę w tym przeszkadzała. Obraz za bardzo zlewa się w całość, moim skromnym zdaniem.

Więcej na https://www.instagram.com/bokeh.photos/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !