Jak zrobić zdjęcie biżuterii
porady,  jak fotografować,  jak uzyskać efekt,  przepis na zdjęcie,  zdjęcia

Jak zrobić zdjęcia biżuterii

Jak zrobić zdjęcia biżuterii ? Poniżej kilka pomysłów oraz rozwiązań jak sobie radzić z problemami. Dla mnie jest to kwestia aranżacji, refleksów światła, wyboru tła, akcesoriów i w zasadzie klasyka fotografii produktowej. Daje to duże pole manewru dla naszej kreatywności czyli po prostu jest to frajda z tworzenia. Kiedy uzyskamy kadr tak jak sobie to zaplanowaliśmy to satysfakcja z uzyskanych rezultatów jest bardzo przyjemna.

Poniżej kilka pomysłów oraz rozwiązań jak sobie radzić z problemami.

Refleksy i odbicia światła

W poniższych zdjęciach wyzwaniem było sama natura srebrnej biżuterii. Srebro bardzo dobrze odbija światło przez co po prostu “zbiera” kolor i to co mamy w okolicy będzie widoczne w obiektywie. Sprawi to, że nasza biżuteria może przybrać odcień tego na czym i w okolicy czego ją fotografujemy. W tym przypadku zielona poświata na srebrnym wilku to po prostu mech i roślinność ściółki leśnej.

Fotografia produktowa biżuteria lis las 5 1024x1024 - Jak zrobić zdjęcia biżuterii

Rozwiązaniem problemu kolorowych odcieni była delikatna de saturacja koloru czyli zmniejszenie jego intensywności. W tym przypadku wykorzystanie panelu HSL i suwaków z kolorem zielonym. Srebro powinno być w zasadzie “bez koloru” ale czarno białe wyglądać dobrze nie będzie 😉

Aranżacja i akcesoria

Akcesoria w tym przypadku były zbędne. Jedynie akcesorium to pudełko na pierścionek. W przypadku zdjęć w warsztacie moglibyśmy ułożyć kadr z narzędziami pracy na biurku rzemieślniczym. Elementy stołu, kawałki srebra czy narzędzi dodałyby faktury do zdjęcia.

Fotografia produktowa biżuteria lis las 7 1024x1024 - Jak zrobić zdjęcia biżuterii

Kompozycja kadru

Kadry miały być minimalistyczne z założenia. Motyw lisa na biżuterii spowodował, że pomysłem były zdjęcia w lesie. Do tego srebro i rysy pierścionka ładnie komponowały się z fakturą tła leśnego jak na zdjęciu poniżej. (takie moje skromne zdanie)

Fotografia produktowa biżuteria lis las 19 1024x683 - Jak zrobić zdjęcia biżuterii

Światło w lesie

Zdjęcia w lesie były również podyktowane możliwościami oświetlenia. Snopy światła przebijające przez liście drzew i padające na mech dodają zdjęciom zdecydowanie uroku i lepiej podkreślają temat kierując uwagę na biżuterię. Kwestia tylko znalezienia miejsca oraz szybkiego zrobienia zdjęcia, światło zmienia się bardzo szybko przez ruch słońca i wiatr (jak na zdjęciu z naszyjnikiem).

Fotografia produktowa biżuteria lis las 11 1024x683 - Jak zrobić zdjęcia biżuterii
Tutaj niestety nie zauważyłem, tego małego rosnącego brązowego pęku, który psuje nieco kadr ;/ Tło zdjęcia jest ciemne a przód jasny co pozwala lepiej przyciągnąć uwagę do kamienia w pierścieniu.

Głębia ostrości

Obiektyw użyty do tych zdjęć to mój ulubiony Tamron 90mm z możliwością makro 1:1 co zapewnia więcej detali na zdjęciu. Zdjęcia były robione ręcznie. Przysłona w okolicach F4, F5.6 i dodatkowo stabilizacja obiektywu oraz lekkie podbicie ISO pozwały na zrobienie zdjęć bez wykorzystania statywu

Długość ogniskowej 90mm na matrycy apsc dało mi około 3-4 milimetrów ostrości.

Fotografia produktowa biżuteria lis las 15 1024x683 - Jak zrobić zdjęcia biżuterii

Podsumowanie

To jak zrobić zdjęcia biżuterii zależy od naszej kreatywności. W tym przypadku zdjęcia miały być bardziej kreatywne niż zwykłe fotografie ze studia w namiocie bezcieniowym, to nie ma emocji. Tutaj gra cieni oraz światła ma nam ukazać las i to co nam ma kojarzyć się z tymi akcesoriami. Dlaczego mielibyśmy je nosić, symbolika.

Zawsze warto wymyślać coś nowego, coś co nawiązuje do elementów albo historii biżuterii i jej powstania.

Dodatkowe inspiracje : TUTAJ

Jak zrobić zdjęcia biżuterii – galeria

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !