Fotografia produktowa foto wyzwanie skórzane bransoletki
porady,  wyzwanie

Wyzwanie fotograficzne fotografia produktowa

Wyzwanie fotograficzne fotografia produktowa !

W tym tygodniu w ramach szlifowania warsztatu rzucam sobie wyzwanie fotograficzne fotografia produktowa. Czyli zdjęcia dzień po dniu i próby uzyskania sensownych, ostrych, ładnych, ciekawych czy po prostu fajnych fotografii przedstawiających konkretny produkt lub konkretną rzecz. Całe siedem dni, udało się ostatnio przy wyzwaniu 7 dni zdjęć – po prostu fotografii. Tutaj będę mógł wykorzystać kreatywność w domowych, i nie tylko, warunkach. Jak się nie uda, to potrwa to dłużej, wszystko opiszę w poszczególnych dniach.

Każdy dzień to pomysł, zdjęcia, post produkcja i opis oraz wrażenia z tych fotografii będę opisywał na kolejny dzień patrząc świeżym okiem na zrobione wcześniej fotografie i oceniając jest bardziej krytycznie. Zdecydowanie wyciąganie wniosków bardzo dużo mnie nauczy, tak samo jak w poprzednim wyzwaniu fotograficznym.

Pomysły jakie możemy zrealizować to  : skórzane bransoletki, struny, galanteria i akcesoria ubioru, kapelusz, kostki do gry na gitarza, nóż myśliwski, zapalniczka, butelka z napojem, butelka alkoholu, jedzenie, buty, czapka czy nawet rękawiczki. Wszystko co wpadne nam w ręcę, po prostu zróbmy zdjęcia z myślą, że chcemy to co fotografujemy sprzedać i ukazać jak najatrakcyjniej.

Najważniejsze co można wynieść z tego wpisu i co ja sobie po raz kolejny przypomniałem jest na pomarańczowo poniżej. Więcej przemyśleń w podsumowaniu na samym dole wpisu.


Po obróbce zdjęć poczekaj jeden dzień i popatrz na nie jeszcze raz. Jest duża szansa, że coś będziesz chciał poprawić, miał inną wizję, coś ulepszysz. Jeżeli nic Ciebie nie razi to super. Gratulacje 🙂


Dzień pierwszy – spinki z mechnizmem zegarka – steampunk !

Zwykłe spinki, które już kiedyś tutaj opisywałem korzystając z obiektywu makro Tamron 90mm. Dzisiaj powtórka i mam na to po prostu inny pomysł i idealną koszulę na tło 😉

Proces myślowy za zdjęciem

Najważniejsze dla mnie to było ukazać w kadrze odczucie wyglądu i retro styl spinek. Do białej koszuli będą wyglądać idealnie i nie będzie trzeba nic więcej do niech dodawać. Eksperymenty zaczęły się przy koszuli we wzory, aby oddać nieco bardziej drewniane odczucie stylu w całym kadrze.

Po zdrobieniu tych zdjęć i ich edycji mam na drugi dzień odczucia, że jednak powinny być nieco jaśniejsze. Biel oraz prześwietlenia powinny być mocniejsze aby to nieco rozjaśnić. No cóż, nie jest źle 😉 Nauka czyni mistrza. Światło widać, że pada przez okno, dodaje to nieco wyglądu jak w sklepie u krawca.

Foto wyzwanie dzień pierwszy – zdjęcia spinek

foto wyzwanie fotografia produktowa dzień pierwszy spinki 2 1024x575 - Wyzwanie fotograficzne fotografia produktowa
Duża głębia ostrości. Najładniejsze zdjęcie, moim skromnym zdaniem. Spinki są wyraźne, ciepłe światło wnętrza miesza się z jasnym światłem z okna. To mi nieco przeszkadza ale ma swój urok ;). Można traktować jako wnętrze salonu krawieckiego. W tle widać jakieś bransoletki skórzane i etc.

Dzień drugi – Skórzane bransoletki

Po prostu skórzane bransoletki, element fotografii stockowej. Na stole, otoczone akcesoriami, pomysł był podobny do tego ze spinek.

Proces myślowy

Zrobienie prostej fotografii stockowej na shutterstocka. Mam plan aby dobić do 500 zdjęć w tym roku. W zasadzie mam pomysł, aby usprawnić kompozycję spinek  z dnia pierwszego (wczoraj). Tutaj po prostu skórzane bransoletki, jakiś dźins i kawałek swetra. Kadr nieco ciasny ale ograniczało mnie miejsce na biurku. Szeroki obiektyw się bardzo przydał. Dużo przestrzeni na pewno ułatwiłoby robienie zdjęć. Jedne z lepszych zdjęć jakie udało mi się zrobić na tym fotograficznym wyzwaniu. Warsztat zdecydowanie się przydał. Muszę następnym razem dokładniej pomyśleć nad kompozycją. Brakuje mi czegoś w tle 😉

Zdjęcia

Foto wyzwanie fotografia produktowa dzień czwarty bransoletka skórzana 1 1024x592 - Wyzwanie fotograficzne fotografia produktowa
Ręcznie ustawiona ostrość na okrągły element środkowej bransoletki. Statyw. Wykorzystanie światła naturalnego. Postprodukcja Luminar 2018.

Dzień trzeci – butelka alkoholu – refleksje

Po prostu butelka z nalewką;) Klasyka Rocka rodem z filmów instruktażowych z YT ale zrobiona nieco inaczej. Tutaj próbowałem obejść problem refleksów używając do zdjęć butelki, która jest matowa. Akurat mam szczęście, że takową posiadam w swojej kolekcji. Problemem były widoczne wszystkie drobinki kurzu. Dalej można by było poprawiać, ale takie różnice zauważyłem dopiero na kolejny dzień przeglądania tych zdjęć. Zapamiętajcie. Po przerobieniu zdjęć, dajcie sobie jeden, dwa dni i znowu do nich wróćcie, prawdopodobnie będziecie nieco chcieli je zmienić.

Proceś myślowy za zdjęciem i opis problemów

Butelka alkoholu, wina, piwa wyjdzie najlepiej. Czarna lustrzana podstawa z akrylu. Warto ją wypolerować, moja nie jest zbyt ładna ale na te warunki się przyda. Światło z tyłu, lampka nocna i błysk wbudowanej lampy błyskowej z dyfuzorem. Tłem wstępnie będzie piec od gitary. Ma ładną fakturę. Opis zdjęć poniżej. Celem było uchwycenie napisu, logo, faktury butelki oraz elementów wypukłych.

A jak wyszło ? Wszystko zostawiłem z czarnym tłem. Łatwiej mi było w ten sposób uwypuklić logo samej butelki oraz napis. Do tego oczywiście doszło clarity, wyostrzanie i mój domyślny preset jakiego używam podczas importowania zdjeć. Dolna część loga nie jest oświetlona tak samo jak reszta, wina tego, że lampka świeciła nieco z góry na butelkę. Dzięki temu mamy inaczej rozłożone cienie ale jest problem z logiem. Ciężko mieć wszystko 😉 Zauważone dopiero na drugi dzień kiedy to piszę i widzę te zdjęcie po pewnej przerwie.

Zdjęcia – wyzwanie fotograficzne fotografia produktowa – Valhalla !

Foto wyzwanie fotografia produktowa dzień drugi nalewka valhalla ziołowa 4 682x1024 - Wyzwanie fotograficzne fotografia produktowa
Moim zdaniem najlepsz prezencja nazwy i loga z wyraźnym podkreśleniem miejscowości pochodzenia – Koskenkorvy

Dzień czwarty – Kostki do gitary i struny

Moje szczęście, że mam sporo akcesoriów jak i sam sprzęt, co jest najważniejsze. Dzięki temu łatwiej mi na pewno było stworzyć odpowiednią aranżację przestrzeni do zdjęć i uzyskanie kompozycji. Warto jakieś “graty” zawsze mieć pod ręką. Fotografia produktowa może być bardzo ciekawa, osobiście bardzo ją lubię, można się kreatywnie wyżyć 😉

Proces myślowy za zdjęciem

Miało być prosto. Statyw tutaj jest obowiązkowy. Manualnie ustawiana ostrość na wszystkich zdjęcia aby napis na kostce “Harley Benton” był możliwie jak najostrzejszy. Wszystko utrzymane w kolorach czarno-srebrnych i widocznymi kolorami kostek / kostki. Kolory mają za zadanie wyróżnić produkt na zdjęciu. Monotonne tło oddaje uczucie gitarowego sprzętu ale nie odwraca uwagi od głównego elementu. Płytka głębia ostrości pomaga w skupieniu się na produkcie.

Ułożenie elementów to już osobista kwestia gustu. Według mnie tak wygląda to najbardziej atrakcyjnie, jest prosto i taką miałem wizję, którą chciałem zreazlizować.

Problemem był widoczny kurz na gitarze, cieżko jest fotografować odbijające, połyskujące powierzchnie ponieważ odbijają wszystko – jak przykładowo pokrętła potencjometrów. Podkręcenie kontrastu pomogło aby “wyczyścić zdjęcie”, większe pyłki usuwane ręcznie. Zdjęcie wycięte z oryginałów.

Zdjęcia- kostka do gry Harley Benton 1.20 mm i Kostka Przeznaczenia Tenacious D !

Foto wyzwanie fotografia produktowa dzień drugi kostki do gitary 1 3 683x1024 - Wyzwanie fotograficzne fotografia produktowa
Moje ulubione 😉

Dzień piąty – Pasta do butów

Kompozycja to moim zdaniem najważniejsza rzecz w fotografii produktowej. Mam na myśli bardziej kreatywną odmianę, nie mam tutaj na myśli robienia zdjęć do katalogów jak z oszołoma. Mówię o ciekawym ujęciu danych przedmiotów w jakimś kontekście.

Proces myślowy za zdjęciem

W tym przypadku kierowałem się tym co mogę ująć w kompozycji. Padło więc na buty. Szczotki, sama pasta, jakaś szmatka, i skórzane buty. Czegóż chciec więcej 😉

Totalna wtopa ponieważ robiąc zdjęcia nie zauważyłem ceny na pudełku z pastą. Zdarza się, że czasem umyka mały detal, który potem nas prześladuje. Pamiętajcie, żeby zawsze dokładnie obejrzeć cały kadr. To, że macie wizję jak to zdjęcie powinno wyglądać w waszej głowie to nie znaczy, że bez problemu uda się to osiągnać 😉 Ale trzymam kciuki !

Zdjęcia – pasta do butów Bufalo

Foto wyzwanie fotografia produktowa dzień szósty pasta do butów 8 1024x575 - Wyzwanie fotograficzne fotografia produktowa
Pisząc to na kolejny dzień po obróbce zdjęć, patrząc świeżym okiem ma człowiek na to inne spojrzenie i widzi co mógłby zrobić lepiej. Tuaj zdjęcie jest nieco za ciemne.

Dzień szósty – latarka olight

Po prostu latarka. Kupiona zresztą do eksperymentów z malowaniem światłem albo jako pomoc przy autofokusie w ciemności jeżeli brakuje statywu.

Proces myślowy za zdjęciem i problemy

Ukazanie światła i mocy latarki było moim pierwszym pomysłem jednak robiąc to na biurku w domu  zdecydowałem na podkreślenie loga, napisów i faktury samego wykonania obudowy. Swoją drogą latarka Olight S30R Baton III jest naprawdę pancerna i bardzo jasna a do tego kompaktowa i mała. Na wyjazdy, obozy i wypady pod namiot idealna.

Tutaj widoczne zdjęcia wyszły bardzo ciemno, możliwe, że będę musiał skalibrować monitor bo wydaje mi się, że na komputerze gdzie pracuje są one dużo jaśniejsze.  Albo była to kwestia obróbki w nocy. Co do kompozycji widać światło latarki, choć bardzo słabo, oraz stację do ładowania. Generalnie jestem średnio zadowolony.

Zdjęcia robione tylko ze statywem, światłem zastanym i wbudowaną lampą błyskową. Generalnie za mało widać samą latarkę, powinienem zadbać o oświetlenie ze wszystkich stron i nie wybierać czarnej, ciemnej kompozycji. Latarka sama w sobie jest czarna wytarczająco. Jedynie wbydowana lampa błyskowa została użyta do uzyskania refleksów na odbijającej metalowej powierzchni.

Zdjęcia – latarka Olight

Foto wyzwanie fotografia produktowa dzień trzeci latarka olight S30R baton III 4 1024x683 - Wyzwanie fotograficzne fotografia produktowa
To wyszło najlepiej. Widać całą latarkę z refleksami na metalicznej powierzchni a do tego porysowana podstawka akrylowa ukazuje trudne i ciężkie warunki w jakich mozemy latarki używać.

Dzień siódmy – dżinsowa katana i ćwieki

Ręcznie wbijane ćwieki w dżinsową katanę. Odwlekałem, żeby dodać kilka elementów więc stwierdziłem, że śmiało będzie się to nadawać do fotografi produktowej i małych detali ,korzystając z obiektywu z możliwością makroTamron 90mm.

Proces myślowy za zdjęciem

Ukazanie detali – ćwieków na dżinsowym materiale katany. Faktura materiału wygląda bardzo dobrze na ostrym zdjęciu. Ćwieki tutaj występują jako element, który możemy kupić i wpiąć samemu w materiał. Główne ujęcie miało być na przybliżony widok ćwieków i elementy kurtki. Bardzo ciasny kadr. Te zdjęcia mi się zdecydowanie podobają.

Zdjęcia

Katana jeans denim DIY ćwieki 5 of 5 683x1024 - Wyzwanie fotograficzne fotografia produktowa
Świetnie ujęty kołnierz.

 

Podsumowanie

  • Jak na tygodniowe wyzwanie fotograficzne fotografia produktowa jest bardzo przyjemna. Jak już się zacznie aranżować kompozycję dla danego produktu / przedmiotu na pewno będziemy mogli wykazać się kreatywnością.
  • Zawsze warto dwa razy spojrzeć na kompozycję a najlepiej dać sobie pięć minut przerwy. Zaparzyć herbatę, wrócić i popatrzeć na kadr jeszcze raz. Jest spora szansa, że zauważymy coś co wymaga poprawy 😉
  • Obróbka zdjęć wieczorem może sprawić, że w rzeczywistości będą one ciemniejsze jeżeli obejrzymy je za dnia.
  • Czasem mamy wizję ale nie mamy jak jej zrealizować. Tutaj trzeba po prosty zrobić najlepiej jak się da z tego co mamy pod ręką i do dyspozycji. Z czasem na pewno będzie lepiej.
  • Statyw w moim przypadku był obowiązkowy ponieważ korzystałem tylko ze światła zastanego. Bez dodatkowego oświetlenia.
  • Korzystając ze statywu, ISO 100 w zasadzie każdy aparat jest w stanie zrobić świetne zdjęcia – ostre i wyraźne. Kompozycja jest moim zdaniem najważniejsza,  na pewno jest to coś nad czym muszę popracować.
  • Więcej możecie się nauczyć TUTAJ.

Powodzenia z waszą fotografią produktową, mam nadzieję, że będziecie o tym pamiętać, choć najlepiej uczyć się na własnych błędach 😉

 

A tutaj coś dla fanów zdjęć jedzenia na instagrama 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !