Biały portret na białym tle wiedźmin
porady,  jak uzyskać efekt,  przepis na zdjęcie,  zdjęcia

Biały portret na białym tle

Białe zdjęcie portretowe

Biały portret czyli biała koszula, białe tło i bardzo dużo światła. Polecam dodać jakąś biżuterię jako ciekawe akcesorium “przyprawiające zdjęcie do smaku”. Chcemy mieć absolutny brak cieni zamiast tradycyjnej gry światłocienia (chiaroscuro) w stylu Rembrandtowskiego oświetlenia. Efekt jaki chcemy uzyskać jest podobny do katalogowej fotografii produktowej w namiocie bezcieniowym.

Głównym pomysłem na zdjęcie jest białe tło. Fotografia tego typu (z ang. “high key”) będzie ładnie wyglądać na profilach w mediach społecznościowych gdzie białe tło zdjęcia bardzo ładnie wkomponuje się w białe tło strony internetowej. Nie będzie widać ramek ani niepotrzebnych krawędzi. Dodatkowo białe zdjęcie będzie świetnie wyglądać w CV gdzie płynnie zleje się z białym tłem.

Co potrzeba do białego zdjęcia ?

Jak zrobić biały portret ?

Łączny czas: 1 godzina

Mocna żarówka albo panel led

To jest najważniejszy element jaki potrzebujemy. Potrzebujemy silne oświetlenie aby uzyskać rozdmuchaną ekspozycję aby śćiana za nami była absolutnie biała. Tutaj mogę polecić białą parasolkę z żarówką fotograficzną. Najlepiej softboks albo dwa. Koszt to około 100 złotych za statyw, żarówkę 125W, białą parasolkę i oprawę do wkręcenia żarówki i zamontowania na statywie. Dzięki temu mamy porządne i miękkie źródło światła. wietlówka fotograficzna o barwie 5500K 125 wat porównanie wielkości 2 - Biały portret na białym tle

Lampa błyskowa

Możemy próbować taki sam efekt uzyskać w świetle dziennym ale będzie nam ciężko kontrolować warunki pogodowe i oświetleniowe na zewnątrz. Tutaj wersja studyjna w domowym zaciszu. Na zewnątrz, przy ostrym słońcu nasz model będzie marszczył czoło, brwi i zamykał oczy od zbyt mocnego światła. Lampa błyskowa i oświetlenie studyjne upraszcza sprawę. Lampa błyskowa yongnuo 560 IV ze srebrną parasolką - Biały portret na białym tle

Dyfuzor – parasolka za 10 pln.

Białą parasolkę fotograficzną kupimy za 10 PLN i jest to bardzo tania i wygodna opcja. Ewentualnie możecie odbić to światło od ściany obok albo użyć bez dyfuzora ale drugiej opcji nie polecam. Musimy koniecznie zmiękczyć światło. Im miększe światło i im jego więcej tym lepiej. Światła nigdy za wiele a przy nadmiarze przymknięcie przysłony nam załatwi sprawę. Łatwiej sprawić aby światła było mniej niż więcej. Obszerny wpis o tym jak zmiękczyć światło już był.arówka fotograficzna o barwie 5500K 125 wat 1 scaled - Biały portret na białym tle

Białe tło

Biała ściana w pokoju wystarczy. Ilość światła i tak sprawi, że wyjdziemy poza zakres dynamiczny aparatu i wszystko będzie białe. Przynajmniej taki jest plan.

Jasny obiektyw

Jasny obiektyw jak 50 mm F1.8 w okolicach na pewno pomoże. Robiąc zdjęcia obiektywem kitowym na przysłonie F3.5 / F4 po prostu nie miałem wystarczającej ilości światła. Brakowało mi i musiałem używać ISO w okolicy 1000 !! Obiektyw pomógł bardzo, mogłem zjechać z czułością do 320 oraz odrobinę wydłużyłem czas naświetlania.

Post produkcja

Obróbka zdjęcia i retusz aby uzyskać efekt jak najbliższy do zamierzonego.

Jak zrobić biały portret ?

Źródło światła powinno być możliwie przed naszą twarzą i na tyle duże aby zmiękczyć i otoczyć naszego modela / modelkę światłem. Tutaj parasolki znajdują się tuż obok aparatu. Po drugiej stronie mam lampę błyskową ponieważ po prostu nie miałem drugiego zestawu z żarówką. Wszystkie światła w żyrandolu, sześć żarówek są odpalone. Lampa ustawiona na maksa. Teraz wystarczy dostroić przysłonę oraz ISO.

W każdym aparacie mamy funkcję opóźnienia migawki, która da nam kilka sekund na ustawienie się do zdjęcia. Zostaje metoda prób i błędów albo wykorzystanie zdalnego wyzwalacza jak Yongnuo RFC605C dla Canona. Obracany ekranik był zbawieniem ponieważ mogłem zobaczyć siebie czy chociaż autofokus złapał ostrość 😉 To gdzie ją złapał to już inna kwestia.

P 20200123 153743 1024x768 - Biały portret na białym tle

Ekspozycja

Tutaj to może nie być takie hop hyc. Wypada mieć conajmniej 1/125 s czas naświetlania aby przez przypadek nie poruszyć się na zdjęciu kiedy pozujemy. Przysłona, aby mieć idealną ostrość, powinna być przymknięta do F4 , F5.6 i wyżej. To nam z drugiej strony zwiększa ilość światła wymaganą do uzyskania konkretnej ekspozycji. Ostatecznie musiałem korzystać z ISO 320, F1.8 oraz czas naświetlania rzędu 1/60 sekundy. Na granicy możliwości. Dokładne wartości zobaczycie po kliknięciu na zdjęciach w galerii, będą one w prawym dolnym rogu.

Biały portret w stylu Rembrandta też jest możliwy. Po prostu cienie będę ledwo widoczne, ale nie o to nam chodzi. Inspirację i przykładowe portrety zawsze warto szukać w grafice.

Zdjęcia !

Obróbka przy wykorzystaniu lajtruma, luminara i portrejt pro 19 😉

Podsumowanie

Biały portret to w zasadzie ta sama technika co opisany we wpisie czarny portret. W moim przypadku chodziło o to aby wykorzystać symetrycznie dwa źródła światła z obu stron zamiast pojedynczego pod kątem tak jak u Rembrandta. Możemy kombinować z takim portretem na zewnątrz ale będzie to wymagało zmiękczenia światła albo konkretnej pracy z obróbką. Wszystko zależy od kreatywności ale da się to zrobić. Zrobię o tym wpis na wiosne a stary wpis znajdziecie tutaj – high key czyli biały portret na białym tle wersje plenerowa.

Pamiętajcie, że najlepiej kiedy jak najwięcej zdjęcia uda nam się zrobić “w aparacie” w takim sposób, żebyśmy potem nie siedzieli godzinami w fotoszopie czy innych programach graficznych. Dlatego zawsze warto się bardzo dobrze przygotować. Do tego jesteśmy fotografami a nie grafikami, bo połowę z tego można bez problemu zrobić w fotoszopie jeżeli mamy umiejętności.

Tutaj świetny odcinek Adoramy i genialne odcinki “On Set” z Danielem Nortonem. Szczerze polecam całą serię szkoleniową.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !