Biały portret na białym tle

Białe zdjęcie portretowe

Biały portret czyli biała koszula, białe tło i bardzo dużo światła. Polecam dodać jakąś biżuterię jako ciekawe akcesorium “przyprawiające zdjęcie do smaku”. Chcemy mieć absolutny brak cieni zamiast tradycyjnej gry światłocienia (chiaroscuro) w stylu Rembrandtowskiego oświetlenia. Efekt jaki chcemy uzyskać jest podobny do katalogowej fotografii produktowej w namiocie bezcieniowym.

Głównym pomysłem na zdjęcie jest białe tło. Fotografia tego typu (z ang. “high key”) będzie ładnie wyglądać na profilach w mediach społecznościowych gdzie białe tło zdjęcia bardzo ładnie wkomponuje się w białe tło strony internetowej. Nie będzie widać ramek ani niepotrzebnych krawędzi. Dodatkowo białe zdjęcie będzie świetnie wyglądać w CV gdzie płynnie zleje się z białym tłem.

Co potrzeba do białego zdjęcia ?

Potrzebny czas: 1 godz..

Jak zrobić biały portret ?

 1. Mocna żarówka albo panel led

  To jest najważniejszy element jaki potrzebujemy. Potrzebujemy silne oświetlenie aby uzyskać rozdmuchaną ekspozycję aby śćiana za nami była absolutnie biała. Tutaj mogę polecić białą parasolkę z żarówką fotograficzną. Najlepiej softboks albo dwa. Koszt to około 100 złotych za statyw, żarówkę 125W, białą parasolkę i oprawę do wkręcenia żarówki i zamontowania na statywie. Dzięki temu mamy porządne i miękkie źródło światła. wietlówka fotograficzna o barwie 5500K 125 wat porównanie wielkości 2 - Biały portret na białym tle

 2. Lampa błyskowa

  Możemy próbować taki sam efekt uzyskać w świetle dziennym ale będzie nam ciężko kontrolować warunki pogodowe i oświetleniowe na zewnątrz. Tutaj wersja studyjna w domowym zaciszu. Na zewnątrz, przy ostrym słońcu nasz model będzie marszczył czoło, brwi i zamykał oczy od zbyt mocnego światła. Lampa błyskowa i oświetlenie studyjne upraszcza sprawę. Lampa błyskowa yongnuo 560 IV ze srebrną parasolką - Biały portret na białym tle

 3. Dyfuzor – parasolka za 10 pln.

  Białą parasolkę fotograficzną kupimy za 10 PLN i jest to bardzo tania i wygodna opcja. Ewentualnie możecie odbić to światło od ściany obok albo użyć bez dyfuzora ale drugiej opcji nie polecam. Musimy koniecznie zmiękczyć światło. Im miększe światło i im jego więcej tym lepiej. Światła nigdy za wiele a przy nadmiarze przymknięcie przysłony nam załatwi sprawę. Łatwiej sprawić aby światła było mniej niż więcej. Obszerny wpis o tym jak zmiękczyć światło już był.arówka fotograficzna o barwie 5500K 125 wat 1 scaled - Biały portret na białym tle

 4. Białe tło

  Biała ściana w pokoju wystarczy. Ilość światła i tak sprawi, że wyjdziemy poza zakres dynamiczny aparatu i wszystko będzie białe. Przynajmniej taki jest plan.

 5. Jasny obiektyw

  Jasny obiektyw jak 50 mm F1.8 w okolicach na pewno pomoże. Robiąc zdjęcia obiektywem kitowym na przysłonie F3.5 / F4 po prostu nie miałem wystarczającej ilości światła. Brakowało mi i musiałem używać ISO w okolicy 1000 !! Obiektyw pomógł bardzo, mogłem zjechać z czułością do 320 oraz odrobinę wydłużyłem czas naświetlania.

 6. Post produkcja

  Obróbka zdjęcia i retusz aby uzyskać efekt jak najbliższy do zamierzonego.

Jak zrobić biały portret ?

Źródło światła powinno być możliwie przed naszą twarzą i na tyle duże aby zmiękczyć i otoczyć naszego modela / modelkę światłem. Tutaj parasolki znajdują się tuż obok aparatu. Po drugiej stronie mam lampę błyskową ponieważ po prostu nie miałem drugiego zestawu z żarówką. Wszystkie światła w żyrandolu, sześć żarówek są odpalone. Lampa ustawiona na maksa. Teraz wystarczy dostroić przysłonę oraz ISO.

W każdym aparacie mamy funkcję opóźnienia migawki, która da nam kilka sekund na ustawienie się do zdjęcia. Zostaje metoda prób i błędów albo wykorzystanie zdalnego wyzwalacza jak Yongnuo RFC605C dla Canona. Obracany ekranik był zbawieniem ponieważ mogłem zobaczyć siebie czy chociaż autofokus złapał ostrość 😉 To gdzie ją złapał to już inna kwestia.

P 20200123 153743 1024x768 - Biały portret na białym tle

Ekspozycja

Tutaj to może nie być takie hop hyc. Wypada mieć conajmniej 1/125 s czas naświetlania aby przez przypadek nie poruszyć się na zdjęciu kiedy pozujemy. Przysłona, aby mieć idealną ostrość, powinna być przymknięta do F4 , F5.6 i wyżej. To nam z drugiej strony zwiększa ilość światła wymaganą do uzyskania konkretnej ekspozycji. Ostatecznie musiałem korzystać z ISO 320, F1.8 oraz czas naświetlania rzędu 1/60 sekundy. Na granicy możliwości. Dokładne wartości zobaczycie po kliknięciu na zdjęciach w galerii, będą one w prawym dolnym rogu.

Biały portret w stylu Rembrandta też jest możliwy. Po prostu cienie będę ledwo widoczne, ale nie o to nam chodzi. Inspirację i przykładowe portrety zawsze warto szukać w grafice.

Zdjęcia !

Obróbka przy wykorzystaniu lajtruma, luminara i portrejt pro 19 😉

Podsumowanie

Biały portret to w zasadzie ta sama technika co opisany we wpisie czarny portret. W moim przypadku chodziło o to aby wykorzystać symetrycznie dwa źródła światła z obu stron zamiast pojedynczego pod kątem tak jak u Rembrandta. Możemy kombinować z takim portretem na zewnątrz ale będzie to wymagało zmiękczenia światła albo konkretnej pracy z obróbką. Wszystko zależy od kreatywności ale da się to zrobić. Zrobię o tym wpis na wiosne a stary wpis znajdziecie tutaj – high key czyli biały portret na białym tle wersje plenerowa.

Pamiętajcie, że najlepiej kiedy jak najwięcej zdjęcia uda nam się zrobić “w aparacie” w takim sposób, żebyśmy potem nie siedzieli godzinami w fotoszopie czy innych programach graficznych. Dlatego zawsze warto się bardzo dobrze przygotować. Do tego jesteśmy fotografami a nie grafikami, bo połowę z tego można bez problemu zrobić w fotoszopie jeżeli mamy umiejętności.

Tutaj świetny odcinek Adoramy i genialne odcinki “On Set” z Danielem Nortonem. Szczerze polecam całą serię szkoleniową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *