długi czas naświetlania zdjęcia
porady,  tutorial

Czas naświetlania zdjęcia, migawka

Czas naświetlania zdjęcia, migawka.

Czas naświetlania zdjęcia, migawka. To czas, w którym, robi się zdjęcie. Tak, wiem, odkrywcze. Pomyślcie o tym jak o czasie w którym dana scena nawarstwia się na zdjęciu. Im dłuższy czas tym bardziej wyraziste będą światła w porównaniu do cieni. Elementy jaśniejsze będą jaśniały szybciej od tych ciemniejszych.

Zasadnicze pytanie : Jaki ustawić czas aby zdjęcie wyszło nieporuszone. Są różne wzory na sieci, do tego dodaje się czy obiektyw posiada stabilizację. Nawet jeżeli ją posiada przyjmijcie dla ułatwienia :

Czas mniejszy niż 1/125 s.

Krótsze czasy pozwalają na niemal idealne uchwycenie ruchu np. krople wody przy wodospadzie rozbijające się o skały.

Czas równy 1/125 s – z ręki, bez stabilizacji.

Najwygodniejszy czas do “cykania” na co dzień (z mojego doświadczenia). Jak jest stabilizacja to na pewno nie zaszkodzi. Oczywiście warto pamiętać o tym, żeby nie machać (?) aparatem jak hula hop i wstrzymać oddech, ustabilizować go możliwie najlepiej. Przy fotografii, jak kiedyś może stwierdzicie, 1/125 s to naprawdę sporo czasu.

Czas robienia zdjęcia na statywie możemy dobrać programowo do przesłony lub ISO.  Nie jesteśmy ograniczeni bo i tak aparat nie drga ale robi zdjęcie. Pamiętajmy o wyłączeniu stabilizacji podczas korzystania ze statywu.

Malowanie światłem i rozmycie.

Czas od 1/2 s i więcej. Malowanie światłem to w zasadzie naświetlanie ruchomych punktów światła przez dłuższy okres czas. To spowoduje, że “światło” znajdzie się w różnych częściach kadru jak np. na zdjęciu poniżej.

fireshow3 1024x683 - Czas naświetlania zdjęcia, migawka

Ogień emituje na tyle silne światło, że już przy półsekundowym naświetlaniu widać jak zatacza koło. Poniżej przykład z iskrami na ognisku.  Czas naświetlania (otwarta migawka) jest tu silnie zależny od szybkości ruchu danego punktu światła (czegoś co się świeci). Tutaj dużo nie doradzę, po prostu musicie to sami sprawdzić i ustawić optymalny czas. Przy ciemnej scenerii pomaga po prostu ustawienie niskiego ISO i ogólne zaniżenie ekspozycji tak , żeby było ciemniej niż wskazuje światłomierz. Pozwoli to na bardziej efektywne wydobycie ruchów świetlnych.

Fire 576x1024 - Czas naświetlania zdjęcia, migawka

Zdjęcia z głębią, Bokeh !