Długi czas naświetlania zdjęcia - szybko płynąca woda - 25 sekund koloryzacja Marsjańska
porady,  jak uzyskać efekt,  przepis na zdjęcie,  tutorial,  zdjęcia

Długi czas naświetlania zdjęcia – część II

Długi czas ekspozycji zdjęcia

Długi czas naświetlania zdjęcia pozwala nam uzyskać cudownie rozmytą wodę oraz rozciągnąć chmury na zdjęciu. W skrócie: zmniejsz ISO do minimum , przymknij przysłonę i ustaw czas naświetlania tak, aby uzyskać poprawną ekspozycję. Te efekty to jedne z najbardziej znanych zastosowań filtrów ND. Filtry szare / neutralne pozwalają na uzyskanie bardzo specyficznego wyglądu oraz efektów na zdjęciu. Rozmywa on ruchome elementy albo kompletnie je usuwa z kadru jak np. samochody lub tworzy duchy ludzi idących po ulicy.

Poniżej moje ulubione możliwości i efekty jakie daje długi czas naświetlania i zastosowanie filtrów typu ND1000 czyli dziesięciokrotne wydłużenie czasu naświetlania sięgającego nawet kilku minut.

Długi czas naświetlania zdjęcia pozwala również na malowanie światłem podczas fotografowania jak przykładowo pokaz połykaczy ognia, gwiazdy albo światła samochodów w środku nocy.

Poniżej przykładowa scena i wpływ czasu naświetlania na rozmazanie samochodów. Zwróćcie uwagę na czas i miejsce gdzie te samochodu aktualnie widać – dopiero kiedy zwalnaiją.

Dynamika sceny

Aby uchwycić scenę fotografowaną powinniśmy użyć krótkiego czasu naświetlania jak 1/1000 sekundy. Pozwoli to “zamrozić” takie detale jak szybko spadające krople deszczu. Aby uwypuklić te same krople powinniśmy użyć dłuższego czasu, jak np. 1 sekunda. Wtedy krople będą wyglądały jak pociągnięcia pędzla, linie, kreski spadające z nieba. Zdecydowanie zmieni to odbiór sceny oraz walory artystyczne samego ujęcia. Co kto woli. Jest to nadal ten sam deszcz ale po prostu inaczej zaprezentowany.

Tutaj omówimy to jak zrobić tak, żeby uzyskać ten drugi efekt. Zawsze bierzmy pod uwagę jak szybko porusza się element fotografowany. Dla spadających kropel deszczu, na które działa grawitacja jedna sekunda może być wystarczająca aby rozmyć ich ruch.

Jak zrobić zdjęcie panoramiczne sklejona panorama Park Oliwski 5 918x1024 - Długi czas naświetlania zdjęcia - część II

Dla wolno poruszających się chmur na niebie czas powinien być zdecydowanie dłuższy. Jeżeli, nie piździ, nie wieje i nie ma sztormu, to być może dopiero kilkanaście sekund lub kilka minut będzie odpowiednio długim czasem naświetlania, aby ukazać ruch chmur po nieboskłonie.

Warto mieć konkretny plan, pomyśleć o kształcie i kierunku ruchu, aby zdjęcie nie wyglądało jakby było po prostu “poruszone” i rozmazane.

Sprzęt – statyw i może filtr

Zakładam, że posiadacie aparat, wystarczy jakikolwiek, byleby umożliwiał zmianę czasu naświetlania, przysłony i czułości ISO.

Statyw to absolutna konieczność poza samym aparatem. Nikt z nas nie ma daru aby zupełnie nieruchomo trzymać aparat przez trzy albo kilka sekund.

Dodatkowo, ale niekoniecznie Filtr ND jak np. taki kwadratowy albo taki przykręcany jak Hoya ProND 1000 lub inne o dowolnej ciemności, wydłużający nam czas naświetlania. Im ciemniejszy film tym dłuższy będzie czas.

Zdjęcia – wschód słońca nad morzem

Długi czas naświetlania zdjęcia – przy wszystkich zdjęciach wykorzystany filtr HOYA ProND 1000. Czasy to okolice 20-30 sekund. Czas możecie sprawdzić po kliknięciu na zdjęcie w widoku galerii w prawym dolnym rogu.

Rozmyta woda – Potok Oliwski

Przykład długości czasu naświetlania i rozmycia wody w połączeniu z koloryzacją czyli “color gradingiem”.

Tutaj nieco więcej abstrakcji

Tutaj większy problem to poruszająca się scena. W zasadzie wszystko. Dodaje to abstrakcji ale te zdjęcia pokazuje aby dać przykład temu jak, według mnie, zdjęcie długiego czasu naświetlania NIE POWINNO wyglądać 😉

Podsumowanie

Dodatkowo inspiracje z serwisu Flickr – zdjęcia o długim czasie ekspozycji.

Długi czas naświetlania zdjęcia zdecydowanie może dodać uroku naszym zdjęciom, warto skupić się na dokładnym policzeniu potrzebnego czasu dla naszej ekspozycji. Większość aparatów, przy czasie powyżej 30 sekund przełącza się w tryb BULB i musimy sami ręcznie regulować czas naświetlania. Warto najpierw ustawić aparat BEZ filtra a potem po prostu pomnożyć uzyskany czas.

Osobiście uważam, że każdy powinien spróbować uchwycić spacerujących ludzi lub jadące pociągi a filtr do tego NIE JEST POTRZEBNY. Możecie to zrobić samym aparatem, wystarczy nieco wyobraźni.

Udanych fotek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!