cropped sunrise 1140x502 - Kompresja perspektywy
zdjęcia,  porady

Kompresja perspektywy

Kompresja perspektywy lub spłaszczenie.

Kompresja perspektywy czy generalnie poziom kompresji zależy od ogniskowej. Im większa, tym wszystko jest bardziej spłaszczone, im mniejsza tym wszystko ma większą “głębię”. Być może obiło wam się o uszy podczas czytania o portretach albo pejzażach miejskich. Chodzi o jedną rzecz : wygląd tła sceny i jej “odległości” od pierwszego planu.

Moim zdaniem idealny zakres dla portretów to 50-135 mm. Sam używam 50mm i 90mm na APSC czyli ekwiwalent około  85mm i 142mm dla pełnej klatki.

Tutaj portret wykonany obiektywem 50mm , F1.8. Widzimy na portrecie Gosi tło i czujemy jego głębie, zdajemy sobie sprawę, że do złotej bramy w Gdańsku (to wysokie z tyłu) jest pewna spora odległość.

GosiaKorwel GdanskConsultingConcierge7 pp 682x1024 - Kompresja perspektywy

Przy krótszych ogniskowych jak np. 18mm czy 35mm drugi plan będzie się wydawał nam bardzo odległy. Przydaje się to przy robieniu obszernych panoram aby uwypuklić odległości na zdjęciu np. panorama gór. Przy szerokokątnym obiektywie tło zazwyczaj aż rzuca się w oczy, że jest oddalone od pierwszego planu prawie jak na szklanej kuli. Często można to zauważyć przy robienia zdjęć GoPr0.

Jeżeli wykorzystamy obiektyw o ogniskowej np. 120mm i sfotografujemy tą samą scenę (pamiętajcie, żeby mieć możliwość o cofnięcie się kilku kroków) w taki sam sposób aby pierwszy plan wyglądał podobnie (obiekty były podobnej wielkości). Drugi plan, tło będzie na zdjęciu wyglądać jakby było tuż za fotografowanym obiektem. Całkiem blisko 😉

Tutaj przykład portretu wykonanego obiektywem 24mm F2.8. Widać zdecydowany szeroki kąt i twarz wygląda nieco inaczej niż na zdjęciu wyżej. Po prosty inny efekt. Efekt bokeh bardzo ładnie rozmywa tło uwypuklając pierwszy plan.

IMG 8053 1024x709 - Kompresja perspektywy

Długie ogniskowe

Długie ogniskowe w sprawiają, że pozornie odległość na zdjęciu może być mała ale wcale nie musi ! Pamiętajcie o tym jak oglądając fotki z wakacji stwierdzicie, że jak tam pojedziecie to będzie to “blisko” bo na zdjęciu może to wyglądać zupełnie inaczej.  Zawsze możecie spróbować oszacować odległość na podstawie tego co jest na zdjęciu.

Perfekcyjna grafika przedstawiająca to dla wielu ogniskowych znajduje się tutaj :

Genialny przykład kompresji perspektywy, który musisz zobaczyć.

Poniżej Elżbieta. Tutaj mamy wrażenie jakby choinka – światła po prawej stronie zdjęcie – znajdowały się tuż za nią. W rzeczywistości były one co najmniej 25 metrów za nią.

Ela BokehPhotosPL34 pp 1024x683 - Kompresja perspektywy

Dla szerokiej panoramy przykład już mój własny :

cropped sunrise 1024x451 - Kompresja perspektywy

Zauważcie jak małe są statki, prawie wogóle ich nie widać a samo słońce wydaje się bardzo daleko.

Zdjęcia z głębią, Bokeh !