Fotografia z jednym kolorem przykłady zastosowania barw-6
porady,  jak uzyskać efekt,  luminar,  tutorial,  zdjęcia

Fotografia z jednym kolorem

Fotografia z jednym kolorem ma za zadanie podkreślić temat zdjęcia przez podkreślenie jego barwy. Pozostawienie części fotografii w jednym kolorze lub wygaszenie wszystkich innych kolorów poza wybranym. Jest to po prostu estetycznym i artystycznym zabiegiem. Coś na zasadzie Andiego Warhola.

Fotografia z jednym kolorem przykłady zastosowania barw 8 1024x576 - Fotografia z jednym kolorem

Jak zrobić ?

W poprzednim wpisie pomysł to był suwaki. Post produkcja oraz obróbka w tym przypadku jest obowiązkowa i bez niej nie uda nam się nic zrobić. W najlepszym razie możemy zrobić to na telefonie ale w tym wpisie chciałbym się bardziej skupić na kompozycji i kadrach oraz tematach do zdjęć. Gdzie szukać i jak fotografować kolorowe elementy zdjęcia.

W skrócie powinniśmy wykorzystać suwaki z poszczególnymi kolorami i wygasić interesujące nas barwy oraz ich natężenie. Przykładowo zmniejszenie jasności koloru niebieskiego może dodać dramaturgii niebu i podkreślić detale.

Kolory

Zdjęcie i fotografia z jednym kolorem powinna być przemyślana przez co ten jeden lub dwa kolory powinny się wyróżniać. Odpowiednie kadrowanie tylko wzmocni przekaz zdjęcia. Selektywny, wybrany jeden kolor na zdjęciu, to tylko pomysł. Zawsze możemy użyć dwóch np. niebieski i czerwony a wygasić całą resztę. Pamiętajmy, że dwa kolory mogą tworzyć nam dodatkowy – tam gdzie posiadają składowe dwóch tych barw w wyniku będziemy mieli do czynienia z trzema kolorami, może to być za dużo. Mówią, że trzy kolory to szczyt elegancji.

Fotografia z jednym kolorem przykłady zastosowania barw 1 729x1024 - Fotografia z jednym kolorem

Pomysły na zdjęcia z jednym kolorem :

  1. Kwiaty – chyba najprostsze do zrobienia, na pewno mamy jakieś w domu albo na balkonie.
  2. Ludzie na mieście w turystycznych kurtkach – odzież turystyczny ma zazwyczaj bardzo żywe kolory, które łatwo będzie nam wyizolować od reszty.
  3. Reklamy, napisy, neony – elementy krajobrazu miejskiego.
  4. Transport – autobusy, tramwaje pociągi czy samochody na ulicy.
  5. Fotografia produktowa – kolorowe elementy w wyszarzonej rzeczywistości.

Więcej inspiracji znajdziecie TUTAJ.

Fotografie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !