Zachód słońca nad centrum wszechświata czyli Żabiance. Panorama Piotr Kowalski
porady,  affinity photo,  jak uzyskać efekt,  programy i aplikacje,  tutorial,  YT,  zdjęcia

Fotografia panoramy i obróbka

Fotografia panoramy i jej obróbka są proste ale mogą być bardzo czasochłonne. Najwięcej czasu zajmie nam sklejenie zdjęć w oprogramowaniu. Duży fomat zdjęcia może też spowolnić pracę podczas retuszu. Po prostu oprogramowanie ma do przetworzenia dużo więcej informacji i przez to wszystko będzie działać wolniej. Na to remedium to po prostu szybszy komputer.

image 5 1024x915 - Fotografia panoramy i obróbka

Jak skleić zdjęcia

Sposobów jest kilka. Możemy to zrobić manualnie, ręcznie przesuwając jedno zdjęcie obok drugiego aby je idealnie połączyć. Jest to możliwość ale moim zdaniem, zdecydowanie lepiej i szybciej poradzi sobie z tym oprogramowanie. Jeżeli będzie widać błędy w postaci szwów i krawędzi gdzie zdjęcia zostały połączone to będziemy musieli poprawić je sami.

Nie wszystkie programy do obróbki zdjęć mają opcję montowania panoram. Na start mogę polecić zupełnie darmowy Image Composite Editor, opisany TUTAJ. Bardziej zaawansowane programy wykryją i połączą zdjęcia w pionie jak i w poziomie dzięki czemu uzyskamy bardzo dużą roździelczość. Przykład poniżej, 363 megapixele, ponad 20 zdjęć.

panorama Gdańska 363 MPX 1024x550 - Fotografia panoramy i obróbka

Sklejanie panoramy i obróbka

Poniżej krótki filmik z 30 minut sklejania i obróbki panoramy. Przyśpieszone dziesięć razy. Dużo czasu zajmuje dopasowanie zdjęć a następnie automatyczne uzupełnienie brakujących krawędzi. Obróbka mocno wykorzysta komputer. Mój zamienia się w odkurzacz i szumi jakby przygotowywał się do startu na księżyc.

Filmik bez dźwięku, aby nie rozpraszał.

Podsumowanie

Fotografia panoramy mi się kojarzy z filmem. Z pojedyńczym wyciętym kadrem obrazujacym jakąś epicką scenerię. Lubię wielkie krajobrazy. Szeroki obiektyw będzie miał zdecydowanie mniej detali niż zdjęcie połączone z kilku fotografii choć to “ten sam kadr”. Gdy brakuje nam szerokiego obiektywu zawsze możemy zrobić kilka zdjęć i następnie z finalnego kadru wyciąć interesującą nas kompozycję. Sam korzystam z tego wtedy kiedy mam tylko stałoogniskowy obiektyw i nie mogę uchwycić wszystkiego w jednym zdjęciu.

Miłej zabawy i zapraszam do komentowania. Wrzućcie na fejsa swoje panoramy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !