Softbox parasolkowy octagon mitoya 80cm
porady,  czarne zdjęcia,  jak uzyskać efekt,  recenzja,  sklep,  zdjęcia

Softbox parasolkowy octagon Mitoya 80cm recenzja

Softbox parasolkowy octagon Mitoya 80cm

Softbox parasolkowy octagon Mitoya 80cm to moje ulubione (poza parasolkami za 9 PLN) narzędzie do skupiania światła na modelu. Powoli przystawiam się do parasolki 120 cm z dyfuzorem dla portretów modowych pełnej sylwetki. Apropo soft – miękkie, box-pudło czyli w sumie pudło do zmiękczenia światła, angielska nazwa idealne oddaje zastosowanie 😉

Do rozproszenia światła użyję zwykłej białej parasolki. Fotografując portrety bardziej po “ciemnej stronie mocy”, za kupnem softboksu (softboksa?) przemawiało lepsze skupienie światła z lampy oraz dodatkowa kontrola i dramatyzm jaki możemy dzięki temu uzyskać. Już tłumaczę.

Tutaj oryginalny produkt, ja swój kupiłem sam na www.mitoya.pl. Ten jest dobry bo jest dobry i tani, droższe będą naturalnie lepsze jakościowo.

KamilRekonstrukcjaKawaleria 7 BW4 683x1024 - Softbox parasolkowy octagon Mitoya 80cm recenzja
Softbox parasolkowy octagon mitoya 80cm + grid + Canon 1200D + Canon 18-55 IS STM.

Softbox vs parasolka

Pisałem już o tym jak rozmiękczyć światło, ale ogólnie. Tutaj jest efekt pracy z softboxem octagonalnym. Zdjęcia z wykorzystaniem parasolek możecie zobaczyć we wpisie z sesji z Mariuszem.

Parasolki nieco bardziej rozpraszają światło i “świecą” najmocniej w środku. Softboks jest bardziej miękki i równomierny ze swoim światłem.

Oba te narzędzia są “okrągłe” co sprawia, że światło odbite w oku wygląda okrągło, naturalnie i efektownie zamiast np. kwadratu 😉

Najważniejsza różnica jest taka, że softbox jest głębszy od parasolki i dlatego też bardziej kierunkowy. Zazwyczaj używamy go z dyfuzorem i gridem.

Na parasolki również, tak jak na sofbox, możemy, ale nie musimy, założyć dyfuzor. Przykładem są tanie srebrne parasolki 120 cm (Mitoya robi i takie) z dodatkowym dyfuzorem. Parasolki nie mają za to rzepów żeby przyczepić grid (ja się nie spotkałem).

Mariusz sesja gwiazda rocka 1 2 683x1024 - Softbox parasolkowy octagon Mitoya 80cm recenzja
Biała parasolka rozpraszająca – większe rozproszenie światła przez parasolkę pomogło uchwycić całą sylwetkę.

GRID czyli kratka

Grid pozwala nam na ukierunkowanie światła oraz nieco tego światła nam zabiera. Zdjęcia czarnych portretów zdecydowanie łatwo obrabiać przez zmianę ekspozycji jasnych i ciemnych elementów podczas post produkcji. Grid na rzepy po prostu działa ale mam wrażenie, że jest jakiś tak delikatnie zszyty a ja łatwo psuje takie rzeczy, jeszcze się trzyma 😉

Większe możliwości ukierunkowania światła przez to, że softbox jest głębszy , pozwalają nam łatwiej wyczernić tło ponieważ światło mniej nam się “rozlewa” po okolicy.

Plener

Softboks jest bardziej aerodynamiczny i opływowy niż parasolka bo zazwyczaj używamy go z dyfuzorem co sprawia, że łapie w plenerze mniej wiatru i się mniej przewraca. Mała rzecz a cieszy, po prostu łatwiej stoi na wietrze pod słońcem i nie trzeba go tak dociążać.

Minusy ?

Softbox parasolkowy octagon Mitoya 80cm posiada dyfuzor czyli materiał przepuszczający światło zakładany na softbox na rzepy. Ale jest z plastiku ? Który się po prostu gniecie.

O ile na modelach tego nie widać przy bliskich zdjęciach powierzchni jakie odbijają światło możemy te zagniecenia po prostu zobaczyć. Byłoby lepiej jakby to był zwykły materiał. Widać to na zdjęciu butelki nad głową konia. Pomarszczenia 😉 Tutaj z drugiej strony powinienem użyć prostokątnego softboksa ale to już inna kwestia… z braku laku wyszło tak.

Fotografia produktowa butelka piwa Końska Grzywa na grilla. 7 683x1024 - Softbox parasolkowy octagon Mitoya 80cm recenzja

Podsumowanie czyli co kupić i dlaczego

Softbox parasolkowy octagon mitoya 80cm kosztuje okolo 150 PLN z gridem. Pamiętajcie, że do tego potrzeba nam statywu oraz uchwytu który połączy statyw z lampą i softboksem. Sprzęt i lista tego co potrzebujecie znajdziecie TUTAJ.

Polecam abyście zaczęli od kupienia statywu + uchwytu oraz najtańszej parasolki srebrnej i białej, które kosztują po jakieś 10 PLN od sztuki. Przy takiej cenie to parasolki są jak za darmo.Jeżeli macie fundusze to śmiało kupujcie sofbox taki jak ten. Błędu nie popełnicie. Będziecie mogli fotografować bez dyfuzora, z dyfuzorem oraz dodatkowo z gridem czyli 3 różne możliwości.

Zdjęcia z sesji kawalerzysty

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdjęcia z głębią, Bokeh !